Zmarł Władysław Klimczak - założyciel Muzeum Fotografii w Krakowie

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Z zawodu ekonomista i historyk, z zamiłowania fotoreporter i muzealnik. W wieku 98 lat zmarł założyciel MuFO Władysław Klimczak.

Władysław Klimczak (ur. 06.03.1923 w Solcu Kujawskim, zm. 09.04.2021 w Wiśniowej koło Dobczyc) z zawodu był ekonomistą i historykiem, z zamiłowania fotoreporterem i muzealnikiem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz  na Wydziale Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był wykładowcą w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Sz. Humberta w Krakowie - w pamięci swoich uczniów zapisał się jako oddany nauczyciel, utrzymującym do końca stały kontakt z podopiecznymi.

Od 1961 roku piastował funkcję prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1972 dyrektora prywatnego Muzeum Historii Fotografii im. Władysława Bogackiego, działającego w ramach Towarzystwa w Pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej.

Władysław Klimczak od ponad pół wieku popularyzował fotografię. Założył też pierwsze w Polsce muzeum poświęcone wyłącznie temu medium

Władysław Klimczak, fot. Mirosław Żak / MuFo

Był inicjatorem comiesięcznych zebrań członków Towarzystwa Fotograficznego, spotkań, w których uczestniczyli miłośnicy sztuki fotograficznej, często późniejsi zawodowcy i artyści. Obrady przy świecach prowadzone były energicznie i ze swadą, bo jedną z zalet Władysława Klimczaka była umiejętność snucia ciekawych opowieści o historii i dokumentach, fotografiach i technice ich wykonania. Na spotkaniach prezentowano zdjęcia, które Prezes oceniał surowo i wnikliwie pod względem technicznym, nie biorąc pod uwagę znajomości czy stosunków towarzyskich.

Z jego inicjatywy w 1986 roku powołano pierwsze i jedyne w Polsce publiczne muzeum fotografii zajmujące się wyłącznie tym medium, którego został pierwszym dyrektorem. Skupił wówczas wokół siebie grupę profesjonalistów i pasjonatów, którzy pod jego dyrekcją zbudowali prężnie działające Muzeum. Aktywnie pracował, budując pierwsze muzealne kolekcje: fotografii, sprzętu fotograficznego, książek i dokumentów archiwalnych.

Od 1961 organizował i kuratorował wiele wystaw dokumentalnych, z których najznakomitsze, to pozostające jeszcze w pamięci krakowian ekspozycje pod wspólnym tytułem Zginęli w Katyniu (prezentowane kolejno w 1989 i 1990 roku w Muzeum Historii Fotografii). Był autorem i współautorem wystaw historycznych, człowiekiem niepoddającym się krytyce i wymogom cenzury, a także pomysłodawcą kontrowersyjnych, lecz do dziś budzących żywe zainteresowanie, Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Aktu i Portretu Venus.

Gdy w 1990 przestał być dyrektorem Muzeum, nie skończył swojej przygody z kolekcjonerstwem. Ciągle jeszcze zaglądał na giełdy staroci organizowane przy Hali Targowej i do antykwariatów, gdzie z pasją i zaangażowaniem wynajdywał cenne zabytki sztuki fotograficznej. W marcu 2013 w Stradomskim Centrum Dialogu w Krakowie odbyła się hucznie obchodzona uroczystość 90-lecia urodzin Władysława Klimczaka.

Władysław Klimczak miał 98 lat

- Władysław Klimczak położył podwaliny pod rozwój naszej instytucji i do ostatnich dni życia interesował się sprawami muzeum, ciesząc się z rozwoju i sukcesów MuFo, za co jesteśmy Mu niezmiernie wdzięczni. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wielka osobowość - człowiek niezależny i ekscentryczny, a jednocześnie niezwykle skuteczny i profesjonalny w swoich działaniach. - komentują przedstawiciele Muzeum Fotografii w Krakowie.

Był Członkiem Photographic Society of America, z tytułem Excellence FIAP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, laureatem Willy Hengl – Preis. Został także uhonorowany Medalem 20-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Władysław Klimczak zmarł w wieku 98 lat.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
21
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)