“Szkice do portretu”, czyli nieco inne spojrzenie na historię fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zaprasza na spotkania wokół nowej książki “Szkice do portretu”, badającej zmieniające się relacje pomiędzy fotografem, a fotografowanym. Start w najbliższą niedzielę o 12:00.

„Szkice do portretu” to jedna z propozycji opowieści o historii fotografii przez pryzmat portretu. W centrum zainteresowania autorów publikacji znalazły się zmieniające się relacje pomiędzy fotografem i fotografowanym. Początkowy okres był czasem absolutnego panowania nielicznych wtedy fotografów, którzy musieli posiadać niezbędną specjalistyczną wiedzę z zakresu fizyki i chemii, a także drogi sprzęt fotograficzny oraz wszelkie niezbędne akcesoria. Wizyta u fotografa łącząca się z długotrwałym, męczącym pozowaniem bardziej przypominała torturę niż radosną zabawę, z jaką kojarzy się obecnie czynność fotografowania.

W XX wieku ukształtowała się zupełnie nowa relacja pomiędzy fotografującym i fotografowanym, w której pierwotna opresja ustąpiła miejsca obopólnej fascynacji, nierzadko o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Układ sił był płynny, za każdym razem podlegał negocjacji. Do ciekawego zjawiska doszło na początku obecnego wieku, kiedy dzięki nieznanej wcześniej popularności autoportretu, autor zdjęcia i model zespolili się w jedną osobę. Taki stan rzeczy dał absolutną wolność kreacyjną. Czy została jednak ona wykorzystana? Na to i inne pytania znaleźć można odpowiedź w książce.

Publikacja jest także próbą stworzenia przystępnej formuły przekazywania specjalistycznej wiedzy poprzez przełamanie schematów związanych z jednej strony z publikacją muzealną i naukową czy też popularno-naukową, z drugiej z wydawnictwami albumowymi. Na książkę składa się zbiór tekstów różnej długości (od podpisów poprzez notki po eseje) oraz duża ilość fotografii tworzących spójną całość, ale jednocześnie mogących funkcjonować autonomicznie. Graficzny projekt książki opiera się na przenikaniu słowa i obrazu oraz na połączeniu linearnej narracji z chmurą luźnych kontekstów. W zamierzeniu autorów „Szkice do portretu” mają być zaproszeniem odbiorcy do aktywnego podążania za własnymi zainteresowaniami. Każdy może wybrać własny sposób jej czytania, bądź podążając za tokiem zasugerowanej narracji, bądź wybierając z niej poszczególne zagadnienia.

Fotografie zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie i z prywatnych archiwów.

Spotkania z autorami książki

fot. Natalia LL, z serii "Sztuka konsumpcyjna", 1974

W ramach promocji nowego wydawnictwa MHF zaplanowało dwa spotkania. Pierwsze z nich, zatytuowane „Czego nie wiemy o portrecie, a chcielibyśmy się dowiedzieć” odbędzie się w niedzielę, 10 marca 2019 roku, o godzinie 12:00 w siedzibie Muzeum Historii Fotografii, przy ul. Królowej Jadwigi 220 w Krakowie.

- Podczas spotkania z autorkami publikacji „Szkice do portretu”: Moniką Kozień, Martą Miskowiec i Anetą Kopczacką porozmawiamy o strachu, uwodzeniu i zabawie. - zapowiadają organizatorzy.

Drugie ze spotkań, pod nazwą “Portret jako maska”, zaplanowane zostało na środę, 13 marca, na godzinę 18:00. Spotkanie poświęcone będzie grze, jaką prowadzimy przed obiektywem aparatu fotograficznego, kreując lepsze wizje samych siebie. Zaprezentowany i omówiony zostanie atlas masek wykorzystywanych w poszczególnych okresach rozwoju fotografii.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest darmowy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem mhf.krakow.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)