“Szkice do portretu”, czyli nieco inne spojrzenie na historię fotografii

“Szkice do portretu”, czyli nieco inne spojrzenie na historię fotografii

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zaprasza na spotkania wokół nowej książki “Szkice do portretu”, badającej zmieniające się relacje pomiędzy fotografem, a fotografowanym. Start w najbliższą niedzielę o 12:00.

„Szkice do portretu” to jedna z propozycji opowieści o historii fotografii przez pryzmat portretu. W centrum zainteresowania autorów publikacji znalazły się zmieniające się relacje pomiędzy fotografem i fotografowanym. Początkowy okres był czasem absolutnego panowania nielicznych wtedy fotografów, którzy musieli posiadać niezbędną specjalistyczną wiedzę z zakresu fizyki i chemii, a także drogi sprzęt fotograficzny oraz wszelkie niezbędne akcesoria. Wizyta u fotografa łącząca się z długotrwałym, męczącym pozowaniem bardziej przypominała torturę niż radosną zabawę, z jaką kojarzy się obecnie czynność fotografowania.

W XX wieku ukształtowała się zupełnie nowa relacja pomiędzy fotografującym i fotografowanym, w której pierwotna opresja ustąpiła miejsca obopólnej fascynacji, nierzadko o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Układ sił był płynny, za każdym razem podlegał negocjacji. Do ciekawego zjawiska doszło na początku obecnego wieku, kiedy dzięki nieznanej wcześniej popularności autoportretu, autor zdjęcia i model zespolili się w jedną osobę. Taki stan rzeczy dał absolutną wolność kreacyjną. Czy została jednak ona wykorzystana? Na to i inne pytania znaleźć można odpowiedź w książce.

Publikacja jest także próbą stworzenia przystępnej formuły przekazywania specjalistycznej wiedzy poprzez przełamanie schematów związanych z jednej strony z publikacją muzealną i naukową czy też popularno-naukową, z drugiej z wydawnictwami albumowymi. Na książkę składa się zbiór tekstów różnej długości (od podpisów poprzez notki po eseje) oraz duża ilość fotografii tworzących spójną całość, ale jednocześnie mogących funkcjonować autonomicznie. Graficzny projekt książki opiera się na przenikaniu słowa i obrazu oraz na połączeniu linearnej narracji z chmurą luźnych kontekstów. W zamierzeniu autorów „Szkice do portretu” mają być zaproszeniem odbiorcy do aktywnego podążania za własnymi zainteresowaniami. Każdy może wybrać własny sposób jej czytania, bądź podążając za tokiem zasugerowanej narracji, bądź wybierając z niej poszczególne zagadnienia.

Fotografie zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie i z prywatnych archiwów.

Spotkania z autorami książki

fot. Natalia LL, z serii "Sztuka konsumpcyjna", 1974

W ramach promocji nowego wydawnictwa MHF zaplanowało dwa spotkania. Pierwsze z nich, zatytuowane „Czego nie wiemy o portrecie, a chcielibyśmy się dowiedzieć” odbędzie się w niedzielę, 10 marca 2019 roku, o godzinie 12:00 w siedzibie Muzeum Historii Fotografii, przy ul. Królowej Jadwigi 220 w Krakowie.

- Podczas spotkania z autorkami publikacji „Szkice do portretu”: Moniką Kozień, Martą Miskowiec i Anetą Kopczacką porozmawiamy o strachu, uwodzeniu i zabawie. - zapowiadają organizatorzy.

Drugie ze spotkań, pod nazwą “Portret jako maska”, zaplanowane zostało na środę, 13 marca, na godzinę 18:00. Spotkanie poświęcone będzie grze, jaką prowadzimy przed obiektywem aparatu fotograficznego, kreując lepsze wizje samych siebie. Zaprezentowany i omówiony zostanie atlas masek wykorzystywanych w poszczególnych okresach rozwoju fotografii.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest darmowy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem mhf.krakow.pl.

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1