Jak działa muzeum? MuFo rusza z nowym cyklem webinarów

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zaprasza na serię spotkań online, podczas których będziemy mogli zajrzeć za kulisy pracy muzeum. Pierwsze z nich już we wtorek, 16 czerwca.

Od kilku lat nasze Muzeum przechodzi dynamiczne zmiany a już w tym roku (jesienią!) otworzymy po gruntownym remoncie  i rozbudowie oddział przy ul. Józefitów 16. W MuFo Józefitów zaprosimy naszych odbiorców do nowocześnie wyposażonych magazynów w tym magazynów studyjnych oraz pracowni. Ale zanim to nastąpi chcemy się spotkać online - komentują inicjatywę organizatorzy.

Poznaj życie muzealiów

Jak na razie zaplanowano dwa spotkania z serii „Muzeum - jak to działa?”. Pierwsze z nich poświęcone będzie życiu muzealiów i poprowadzi je Pełnomocnik Dyrektora MuFo ds. Zarządzania Zbiorami - dr Janusz Czop.

Życie muzealiów zależy od wielu czynników, ale bez wątpienia najważniejszym z nich są ludzie, a dokładnie pracownicy muzeów. To oni podejmują decyzje w temacie bezpieczeństwa i ochrony muzealnych zbiorów. Na nich też spada największa odpowiedzialność za powierzone im dziedzictwo, gdyż to właśnie oni decydują jak długo będą trwały muzealia. Aby takie decyzje podejmować w pełni odpowiedzialnie i w ich efekcie rzeczywiście wydłużać życie muzealiów, konieczna jest zarówno świadomość zagadnienia jak i profesjonalna wiedza, które najkrócej mówiąc zawierają się w terminie „konserwacja muzealna”.

Pierwsza część webinaru poświęcona będzie historii konserwacji muzealnej, przedstawione zostaną jej charakterystyczne cechy i współczesne definicje. Zaprezentowane również zostanie, na przykładzie Muzeum Fotografii w Krakowie, jak konserwacja muzealna realizowana jest w praktyce.

Janusz Czop

Konserwator dzieł sztuki, wieloletni pracownik muzealny. Pomysłodawca i organizator Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w MNK - największego w Polsce muzealnego naukowo-badawczego  laboratorium wspierającego ochronę dziedzictwa.

Specjalizuje się w konserwacji muzealnej i zarządzaniu zbiorami jako działalności opartej o interdyscyplinarną współpracę między specjalistami różnych dziedzin. Od 2019 roku pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie na stanowisku Pełnomocnika Dyrektora ds. zarządzania zbiorami oraz wypełnia zadanie Pełnomocnika Dyrektora NIMOZ ds. Centralnego Magazyn Zbiorów Muzealnych.

Kiedy i gdzie?

Pierwsze spotkanie z serii odbędzie się we wtorek, 16 czerwca 2020 roku, o godz. 12:00 na stronie Skillspace.pl. Twórcy oferują możliwość zapisania się do specjalnego formularza, który przypomni nam o wydarzeniu.

Kolejny webinar odbędzie się 30 czerwca, a poprowadzi go kurator i historyk sztuki Marek Janczyk.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skillspace.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)