Wirtualne Muzeum Fotografii ma być kompendium wiedzy dotyczącej polskiej fotografii i miejscem, w którym będzie można obejrzeć prace najważniejszych polskich artystów. Rozbudowany portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów opracowywanych przez Fundację Archeologia Fotografii, ale też ale też wybranych zbiorów fotograficznych z innych instytucji – m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga.
Portal pełni przede wszystkim funkcję bazy on-line - już dziś znajduje się w nim ponad 50 tysięcy zdjęć, m.in. prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, ale też zbiory anonimowych fotografów ze zbiorów partnerskich instytucji. Można je przeglądać na wiele sposobów, a wyniki w łatwy sposób filtrować: po rodzaju materiału, archiwum czy typie obiektu. Wszystkim poszukującym szczegółowych informacji i konkretnych zdjęć polecamy wyszukiwanie zaawansowane.
WMF zawiera też artykuły - krótkie teksty napisane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów skupiające się na wybranych tematach. Jest to alternatywny sposób poznawania zdjęć umieszczonych w bazie, a także narzędzie do poszerzania wiedzy o historii i teorii czy interpretacji fotografii. Przeczytać można m.in. tekst Macieja Szymanowicza o socrealistycznych portretach Zbigniewa Dłubaka, Agnieszki Pajączkowskiej o fotografii wernakularnej albo Urszuli Zajączkowskiej, która na podstawie zdjęć m.in. Wojciecha Zamecznika i Zofii Chomętowskiej pisze o roślinach, jakie pojawiają na ruinach powojennej Warszawy.
- Chcielibyśmy, żeby oprócz bazy zbiorów on-line portal WMF był też miejscem odsyłającym do podobnych projektów, stąd na dole strony można znaleźć linki do innych polskich i światowych baz udostępniających zbiory fotograficzne on-line. - mówią twórcy.
Wszystkie zdjęcia umieszczone w internetowym zbiorze zdjęcia bezpłatnie i bez ograniczeń przeglądać, jednak ich publikowanie czy publiczne wyświetlanie wymaga odpowiednich licencji - w tym celu należy kontaktować się Fundacją Archeologia Fotografii (fundacja@faf.org.pl).
Zbiory Wirtualnego Muzeum Fotografii znajdziecie pod adresem www.fotomuzeum.faf.org.pl.
(fot. okładkowa: Mariusz Hermanowicz, 1967 / Fundacja Archeologia Fotografii)