“Największy fotograf kobiet”. Ponad 130 zdjęć modowych Miltona H. Greena do obejrzenia we Wrocławiu

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca we wrocławskiej Hali Stulecia rusza nowa wystawa ikony fotografii portretowej, Miltona H. Greena. Tym razem zobaczymy ponad 130 zdjęć odsłaniających przed nami jego dokonania na polu fotografii mody.

Kolekcja ponad trzech tysięcy oryginałów fotografii Miltona H. Greene’a, zakupiona przez Halę Stulecia w 2014 roku, była już prezentowana siedmiokrotnie: cztery razy we Wrocławiu oraz w Warszawie, Krakowie i Kołobrzegu. Bogactwo motywów, w jakie obfitują te prace w naturalny sposób prowadzi do organizowania odrębnych ekspozycji. - Staramy się konsekwentnie podążać za tą potrzebą, odsłaniając kolejne, niezmiennie fascynujące niuanse tego zbioru. Tym bardziej, że znaczna część kolekcji nie była nigdy wystawiana, co czyni ją jeszcze bardziej unikatową i wartą zainteresowania. - mówią organizatorzy.

Greene, znany światu jako „cudowny chłopiec fotografii kolorowej”, sławę zyskał jako portrecista artystów, muzyków, filmowców, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Niewątpliwie był uprzywilejowanym świadkiem złotej ery Hollywood, dzięki czemu w jego dorobku znajdziemy kadry z życia prywatnego niezliczonych sław tamtego okresu. Warto zwrócić uwagę, że Greene był również fotografem zaangażowanym społecznie, a jego umiejętność uchwycenia chwili w połączeniu ze szczególnym wyczuciem czasu dawała zniewalający efekt.

Fotografie mody - kwintesencja twórczości Greene’a

fot. Milton H. Green, Sophie Malgat w wieczorowej sukience z czarnej krepy z krótkim bolerkiem

Bieżąca wystawa jest wyjątkowa, ponieważ stanowi retrospektywę poświęconą tematyce modowej. "To kwintesencja twórczości Miltona Greene’a - w tych zdjęciach kumulują się wszystkie doświadczenia autora, nie tylko jako artysty, reportera i znakomitego obserwatora życia, ale także kreatora obrazów. W tym zbiorze znajduje się najwięcej fotografii, które są gotowymi okładkami, plakatami, afiszami. Na zdjęciach pokazujących modę najpełniej widoczne są zdolności autora do reżyserii nastroju, gry obrazem, dialogu z odbiorcą." - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Największe wrażenie robią piękne i czyste kadry, bardzo nowoczesne i zostawiające trwały ślad w pamięci. Dotyczy to fotografii studyjnych, tych z pokazów mody, czy też ich kameralnych kulis, ale przede wszystkich zdjęć wykreowanych przez twórcę w świadomie wybranej scenerii, wyszukanej pozie, ze znakomicie wyreżyserowaną modelką. Fascynujące są przy tym dbałość o szczegóły, bezbłędny dobór kostiumów oraz uwydatnienie roli rekwizytów.

fot. Milton H. Green, Modelka w kapeluszu patrząca w lusterko

Milton Green w seriach mody pracowicie buduje obraz, szuka najlepszego światła. Doświadczenie obcowania z wybitnymi hollywoodzkimi reżyserami czy operatorami filmowymi dało mu możliwość uzyskania wyjątkowej wrażliwości artystycznej. Autor zdjęć znakomicie wie, że pokaz mody to spektakl teatralny ze sceną, reżyserem, aktorkami, kostiumami, światłem i muzyką. Artysta wszystkie te elementy budowania obrazu rozumie i wykorzystuje ze smakiem. Bohaterem bieżącej wystawy jest Milton H. Green i jego sztuka fotografii. Temat ten stanowi jedynie pretekst do pokazania tego, co w jego twórczości jest najlepsze i najbardziej profesjonalne.

„Największy fotograf kobiet”

Milton H. Greene (wł. Greengold, 1922-1985) - amerykański fotograf świata mody i filmu. Fotografował już jako nastolatek. Był stypendystą renomowanego Pratt Institute, potem kształcił się u fotoreportera Elliota Elisofena. Zanim osiągnął niezależną , wysoką pozycję zawodową asystował Louise Dahl-Wolfe, fotografce mody publikującej na łamach „Harper’s Bazaar”.

Swoją drogę do miana „największego fotografa kobiet” - jak mówił o nim inny słynny artysta, Richard Avendon - zaczął właśnie od fotografii modowej. W latach 50. i 60. zdjęcia Greene’a ukazywały się w popularnych periodykach takich jak „Life”, „Look”, „Harper’s Bazaar” oraz „Vogue”. To jego zdjęcia najczęściej wybierane były na okładki tychże czasopism. Obok wspomnianego Richarda Avedona, a także Cecila Beatona, Irvinga Penna i Normana Parkinsona uważa się Greene’a za jednego z tych fotografów, którzy wynieśli fotografię mody do poziomu sztuki. Ponadto Greene był jednym z pierwszych fotografów, którzy robili zdjęcia modowe poza własnym studiem. W 1953 r. fotograf pojechał do Irlandii zrobić sesję kolekcji młodej projektantki Sybil Connelly. Modelką była Anne Gunning, która po tej sesji zyskała sławę międzynarodowej gwiazdy modelingu. Zdjęcia opublikował „Life”, zapoczątkowując światową karierę zarówno projektantki, jak i modelki.

Ponadczasową sławę Greene zyskał jako fotograf największych gwiazd lat 50. i 60. Portretował m.in.: Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlenę Dietrich i Marlona Brando, a w latach 1949-1957 blisko współpracował z Marylin Monroe, której zdjęcia z planu filmowego, wykonane podczas studyjnych sesji, jak i te prywatne do dziś zachwycają miłośników sztuki fotografii oraz legendarnej aktorki

fot. Milton Green, Anne St. Marie paląca papierosa

Kiedy i gdzie?

Wystawę “Moda. Milton H. Green | Fotografie” będzie można oglądać od piątku 22 czerwca 2018 roku, w godzinach 12:00 - 18:00 w Sali Cesarskiej Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu. Bilety w cenach 10-15 zł. Ekspozycja czynna do 29 lipca.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem halastulecia.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
2
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)