"Director’s Choice" - kolaboracja krakowskiego Muzeum Fotografii i londyńskiego wydawnictwa Scala

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Krakowskie MuFo nawiązało współpracę z Londyńskim wydawnictwem Scala Arts & Heritage Publishers. „Director’s Choice - Muzeum Fotografii w Krakowie“ to książka prezentująca 44 wybrane zdjęcia z kolekcji Muzeum Fotografii. Publikacja jest częścią znanej na całym świecie serii „Directors Choice“.

Muzeum Fotografii, dzięki zaproszeniu londyńskiego wydawcy Scala Arts & Heritage Publishers znalazło się w prestiżowym gronie instytucji kultury, które prezentowały swoje zbiory na łamach serii "Director's Choice". Mowa tu m.in. o Muzeum Guggenheima w Bilbao czy londyńskiej National Gallery. Krakowskie Muzeum Fotografii nie jest pierwszą placówką z Polski, która znalazła się w serii (wcześniej było m.in. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, MOCAK czy warszawskie Muzeum Narodowe). 

Director's Choice - The Museum of Photography in Kraków

  • edytor: Marek Świca
  • Wydawca: Scala Arts & Heritage Publishers
  • Partner publikacji: Muzeum Fotografii w Krakowie
  • Liczba stron: 80

Wspólna selekcja

Jak sama nazwa albumu wskazuje - wyboru poszczególnych fotografii dokonał Marek Świca - dyrektor MuFo. Praca nad wyborem obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie do wydawnictwa „Director’s Choice” była w przypadku MuFo bardzo wyjątkowa. Postanowiłem zaprosić do niej wszystkich pracowników Muzeum, tzn. każdy mógł zaproponować wybór fotografii, wspólnie debatowaliśmy nad pomysłami i różnymi kierunkami prezentacji zbiorów MuFo. - tłumaczy Świca. - Decyzję co do ostatecznego wyboru podjąłem sam, ale już teksty do poszczególnych fotografii napisali również pracownicy. To był kreatywny czas dla całego zespołu.

Kolekcja MuFo

Kolekcja Muzeum Fotografii liczy obecnie ponad 70 000 obiektów, najstarsze z nich pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, kolekcja wciąż się powiększa również o fotografię współczesną. W zbiorach MuFo znajdują się twórcy ważni dla rozwoju i trwania polskiej fotografii m.in. Zofia Rydet, Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka czy Kobas Laksa. W skład zbiorów wchodzą nie tylko prace fotograficzne, ale również sprzęt fotograficzny, wyposażenie ciemniowe i kinematograficzne.

Cena i dostępność

Album pojawił się w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej. Data dystrybucji oraz cena wydawnictwa nie są jeszcze znane. Sądząc po cenach poprzednich części serii "Director's Choice", album o zbiorach krakowskiego MuFo będzie kosztować w okolicach 10 funtów (około 50 zł).

Więcej informacji na temat publikacji znajdziecie pod adresem scalapublishers.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Na takie zaufanie pracuje się latami”. Portret antropologiczny śląskich Romów w książce „Inny [nie] obcy” Arkadiusza Goli
„Na takie zaufanie pracuje się latami”. Portret antropologiczny śląskich Romów w książce „Inny...
Arkadiusz Gola od ponad 30 lat fotografuje społeczność śląskich Romów. Efekty jego poszukiwań możemy oglądać w najnowszym projekcie „Inny [nie] obcy”, zamkniętym w formie wystawy...
33
Jesienne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Jesienne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Jak fotografować jesienne klimaty, zbliżyć się do dzikich zwierząt czy korzystać z filtrów? To oraz wiele innych porad i inspiracji znajdziecie na 150 stronach najnowszego numeru Digital Camera...
12
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Pobierz darmowego ebooka!
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Pobierz darmowego ebooka!
Portret, miasto, podróże i wiele więcej! Ten ebook to zbiór najważniejszych porad i wskazówek, dzięki którym szybko zaczniesz robić lepsze zdjęcia aparatem w swoim telefonie!
82
Powiązane artykuły