"Director’s Choice" - kolaboracja krakowskiego Muzeum Fotografii i londyńskiego wydawnictwa Scala

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Krakowskie MuFo nawiązało współpracę z Londyńskim wydawnictwem Scala Arts & Heritage Publishers. „Director’s Choice - Muzeum Fotografii w Krakowie“ to książka prezentująca 44 wybrane zdjęcia z kolekcji Muzeum Fotografii. Publikacja jest częścią znanej na całym świecie serii „Directors Choice“.

Muzeum Fotografii, dzięki zaproszeniu londyńskiego wydawcy Scala Arts & Heritage Publishers znalazło się w prestiżowym gronie instytucji kultury, które prezentowały swoje zbiory na łamach serii "Director's Choice". Mowa tu m.in. o Muzeum Guggenheima w Bilbao czy londyńskiej National Gallery. Krakowskie Muzeum Fotografii nie jest pierwszą placówką z Polski, która znalazła się w serii (wcześniej było m.in. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, MOCAK czy warszawskie Muzeum Narodowe). 

Director's Choice - The Museum of Photography in Kraków

  • edytor: Marek Świca
  • Wydawca: Scala Arts & Heritage Publishers
  • Partner publikacji: Muzeum Fotografii w Krakowie
  • Liczba stron: 80

Wspólna selekcja

Jak sama nazwa albumu wskazuje - wyboru poszczególnych fotografii dokonał Marek Świca - dyrektor MuFo. Praca nad wyborem obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie do wydawnictwa „Director’s Choice” była w przypadku MuFo bardzo wyjątkowa. Postanowiłem zaprosić do niej wszystkich pracowników Muzeum, tzn. każdy mógł zaproponować wybór fotografii, wspólnie debatowaliśmy nad pomysłami i różnymi kierunkami prezentacji zbiorów MuFo. - tłumaczy Świca. - Decyzję co do ostatecznego wyboru podjąłem sam, ale już teksty do poszczególnych fotografii napisali również pracownicy. To był kreatywny czas dla całego zespołu.

Kolekcja MuFo

Kolekcja Muzeum Fotografii liczy obecnie ponad 70 000 obiektów, najstarsze z nich pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, kolekcja wciąż się powiększa również o fotografię współczesną. W zbiorach MuFo znajdują się twórcy ważni dla rozwoju i trwania polskiej fotografii m.in. Zofia Rydet, Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka czy Kobas Laksa. W skład zbiorów wchodzą nie tylko prace fotograficzne, ale również sprzęt fotograficzny, wyposażenie ciemniowe i kinematograficzne.

Cena i dostępność

Album pojawił się w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej. Data dystrybucji oraz cena wydawnictwa nie są jeszcze znane. Sądząc po cenach poprzednich części serii "Director's Choice", album o zbiorach krakowskiego MuFo będzie kosztować w okolicach 10 funtów (około 50 zł).

Więcej informacji na temat publikacji znajdziecie pod adresem scalapublishers.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły