Warszawska Praga na zdjęciach z lat. 70. XX wieku

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Lipiec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Prawdziwej Pragi już nie ma? Na wystawie zdjęć Alberta Krystyniaka w Muzeum Warszawskiej Pragi zobaczysz, jak wyglądała w czasie, gdy jej powolna przemiana dopiero się zaczynała. Start 14 lipca.

Lata 70., praskie ulice, podwórka i życie toczące się w często niełatwych warunkach – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy prezentuje wystawę zdjęć Alberta Krystyniaka. Cykl 80 fotografii pozwala przyjrzeć się dzielnicy w czasie, kiedy zaczęła się jej powolna przemiana. Proces ten trwa do dziś, a wystawa jest okazją do poznania unikalnych mikrohistorii prawobrzeżnej Warszawy. "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka" otworzy się już 14 lipca.

Realistyczny i wielowątkowy portret prawobrzeżnej Warszawy

Bazar Różyckiego, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

- Cała kolekcja stanowi dziś wartościowy dokument – zarówno obrazu miasta z połowy lat 70., jak i polskiej fotografii tego czasu - mówi Adam Lisiecki, kurator wystawy. - Krystyniak kierował obiektyw aparatu na rzadko fotografowane miejsca. Jego uwagę przykuwały stare niszczejące kamienice, architektoniczne kontrasty, trudne warunki mieszkalne, codzienność lokalnej społeczności. To niezwykła okazja, aby zobaczyć tak realistyczny i wielowątkowy portret tej części Warszawy.

Albert Krystyniak wykonał w latach 1973-76 ponad 260 zdjęć Pragi aparatem Pentacon Six. Fotografował podwórka, ulice i domy. W średnich i dalekich planach uwieczniał codzienne zajęcia, sąsiedzkie rozmowy, dziecięce zabawy. Krystyniak nie był zewnętrznym obserwatorem, był kimś „tutejszym”, kto z sympatią patrzył na swoją dawną dzielnicę. Do dziś darzy prawobrzeżną Warszawę szczególnym sentymentem.

Jedno z praskich podwórek, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

- W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele osobistych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców stolicy. Niektóre z nich stają się impulsem do powstania wystawy, czego przykładem jest zbiór zdjęć i negatywów Alberta Krystyniaka, który z inicjatywy autora znalazł się w Muzeum kilka lat temu - mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska Dyrektorka Muzeum Warszawy. - Te osobiste historie pozwalają nam odkrywać nowe, często nieznane perspektywy patrzenia na Warszawę i jej dzielnice, dokumentują ważne przemiany miasta lub też pozwalają zrozumieć jego dzisiejsze uwarunkowania.

Historia przemian i świadectwo minionej epoki

Cykl zamykają zdjęcia ukazujące nowobudowane bloki, czasem kontrastowo zestawione z widokami starych praskich budynków. Na wystawie opowieść o przemianach dzielnicy uzupełniają archiwalia, w tym materiały prasowe o budowie osiedli oraz plany przebudowy centrum dzielnicy. Cykl po niemal 50 latach jest nie tylko świadectwem minionej epoki, ale nabiera nowego kontekstu – Praga to arena zmian i przebudów także i teraz.

Nowa i stara zabudowa w centrum Pragi, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum-Warszawy

Doświadczenie fotoreporterskie, ale przede wszystkim autentyczność spojrzenia Krystyniaka sprawiają, że zdjęcia są niezwykłym dokumentem epoki, który warto zobaczyć. Dziś śmiało można zakwalifikować je jako fotografię uliczną, a może fotografię podwórkową – z racji przestrzeni, które twórcę ogromnie ciekawiły. Ponad życiem codziennym zdjęcia ukazują też problemy związane z niskim standardem mieszkań czy zniszczeniami budynków. Mnogość tematów nie przeszkodziła, by mozaika złożyła się na spójny i fascynujący obraz warszawskiej Pragi.

Albert Krystyniak - sylwetka autora

Albert Krystyniak urodził się w 1939 roku w Warszawie. Tuż po wojnie przeprowadził się z rodziną z Rakowca na drugi brzeg Wisły. Na Pradze spędził dzieciństwo i młodość, a w latach 70. wracał tam wielokrotnie. Cykl zdjęć Pragi został zaprezentowany w Warszawskim Ośrodku Kultury w roku 1979. Szukając nowych środków wyrazu, Krystyniak skierował swoje zainteresowania w stronę ceramiki, wykorzystując fotografię do tworzenia dzieł z pogranicza różnych technik (m.in. cykle Portrety, Memento).

Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos, prowadził wiele warsztatów ceramicznych, m.in. w Łucznicy. Tworzył i wystawiał wspólnie z żoną, również artystką ceramiczką, Polą Kurcewicz-Krystyniak. Ich prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Skrzyżowanie ulic Stalowej i Środkowej, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

Kiedy i gdzie?

Wystawa „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” wystartuje 14 lipca 2021 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 października w w godzinach 11:00-18:00 (środy, piątki, niedziele), a w czwartki i soboty od 11:00 do 20:00. Eskpozycja będzie czynna do 24 października.

Bilety w cenach: 5 zł (normalny) / 3 zł (ulgowy). W czwartki wstęp wolny.

Album i wydarzenia towarzyszące

Wystawie towarzyszy album: Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka, dostępny w oddziałach Muzeum oraz w księgarni internetowej.

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, wykłady, debaty i spotkania oraz pokazy filmów i spacery fotograficzne. Szczegóły na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)