Warszawska Praga na zdjęciach z lat. 70. XX wieku

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Lipiec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Prawdziwej Pragi już nie ma? Na wystawie zdjęć Alberta Krystyniaka w Muzeum Warszawskiej Pragi zobaczysz, jak wyglądała w czasie, gdy jej powolna przemiana dopiero się zaczynała. Start 14 lipca.

Lata 70., praskie ulice, podwórka i życie toczące się w często niełatwych warunkach – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy prezentuje wystawę zdjęć Alberta Krystyniaka. Cykl 80 fotografii pozwala przyjrzeć się dzielnicy w czasie, kiedy zaczęła się jej powolna przemiana. Proces ten trwa do dziś, a wystawa jest okazją do poznania unikalnych mikrohistorii prawobrzeżnej Warszawy. "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka" otworzy się już 14 lipca.

Realistyczny i wielowątkowy portret prawobrzeżnej Warszawy

Bazar Różyckiego, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

- Cała kolekcja stanowi dziś wartościowy dokument – zarówno obrazu miasta z połowy lat 70., jak i polskiej fotografii tego czasu - mówi Adam Lisiecki, kurator wystawy. - Krystyniak kierował obiektyw aparatu na rzadko fotografowane miejsca. Jego uwagę przykuwały stare niszczejące kamienice, architektoniczne kontrasty, trudne warunki mieszkalne, codzienność lokalnej społeczności. To niezwykła okazja, aby zobaczyć tak realistyczny i wielowątkowy portret tej części Warszawy.

Albert Krystyniak wykonał w latach 1973-76 ponad 260 zdjęć Pragi aparatem Pentacon Six. Fotografował podwórka, ulice i domy. W średnich i dalekich planach uwieczniał codzienne zajęcia, sąsiedzkie rozmowy, dziecięce zabawy. Krystyniak nie był zewnętrznym obserwatorem, był kimś „tutejszym”, kto z sympatią patrzył na swoją dawną dzielnicę. Do dziś darzy prawobrzeżną Warszawę szczególnym sentymentem.

Jedno z praskich podwórek, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

- W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele osobistych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców stolicy. Niektóre z nich stają się impulsem do powstania wystawy, czego przykładem jest zbiór zdjęć i negatywów Alberta Krystyniaka, który z inicjatywy autora znalazł się w Muzeum kilka lat temu - mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska Dyrektorka Muzeum Warszawy. - Te osobiste historie pozwalają nam odkrywać nowe, często nieznane perspektywy patrzenia na Warszawę i jej dzielnice, dokumentują ważne przemiany miasta lub też pozwalają zrozumieć jego dzisiejsze uwarunkowania.

Historia przemian i świadectwo minionej epoki

Cykl zamykają zdjęcia ukazujące nowobudowane bloki, czasem kontrastowo zestawione z widokami starych praskich budynków. Na wystawie opowieść o przemianach dzielnicy uzupełniają archiwalia, w tym materiały prasowe o budowie osiedli oraz plany przebudowy centrum dzielnicy. Cykl po niemal 50 latach jest nie tylko świadectwem minionej epoki, ale nabiera nowego kontekstu – Praga to arena zmian i przebudów także i teraz.

Nowa i stara zabudowa w centrum Pragi, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum-Warszawy

Doświadczenie fotoreporterskie, ale przede wszystkim autentyczność spojrzenia Krystyniaka sprawiają, że zdjęcia są niezwykłym dokumentem epoki, który warto zobaczyć. Dziś śmiało można zakwalifikować je jako fotografię uliczną, a może fotografię podwórkową – z racji przestrzeni, które twórcę ogromnie ciekawiły. Ponad życiem codziennym zdjęcia ukazują też problemy związane z niskim standardem mieszkań czy zniszczeniami budynków. Mnogość tematów nie przeszkodziła, by mozaika złożyła się na spójny i fascynujący obraz warszawskiej Pragi.

Albert Krystyniak - sylwetka autora

Albert Krystyniak urodził się w 1939 roku w Warszawie. Tuż po wojnie przeprowadził się z rodziną z Rakowca na drugi brzeg Wisły. Na Pradze spędził dzieciństwo i młodość, a w latach 70. wracał tam wielokrotnie. Cykl zdjęć Pragi został zaprezentowany w Warszawskim Ośrodku Kultury w roku 1979. Szukając nowych środków wyrazu, Krystyniak skierował swoje zainteresowania w stronę ceramiki, wykorzystując fotografię do tworzenia dzieł z pogranicza różnych technik (m.in. cykle Portrety, Memento).

Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos, prowadził wiele warsztatów ceramicznych, m.in. w Łucznicy. Tworzył i wystawiał wspólnie z żoną, również artystką ceramiczką, Polą Kurcewicz-Krystyniak. Ich prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Skrzyżowanie ulic Stalowej i Środkowej, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

Kiedy i gdzie?

Wystawa „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” wystartuje 14 lipca 2021 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 października w w godzinach 11:00-18:00 (środy, piątki, niedziele), a w czwartki i soboty od 11:00 do 20:00. Eskpozycja będzie czynna do 24 października.

Bilety w cenach: 5 zł (normalny) / 3 zł (ulgowy). W czwartki wstęp wolny.

Album i wydarzenia towarzyszące

Wystawie towarzyszy album: Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka, dostępny w oddziałach Muzeum oraz w księgarni internetowej.

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, wykłady, debaty i spotkania oraz pokazy filmów i spacery fotograficzne. Szczegóły na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
7
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Twórcy inicjatywy Polish Women Photographers zapraszają na wystawy podsumowujące tegoroczną edycję projektu mającego na celu ukazanie minionego roku w interpretacji polskich...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)