Startuje druga odsłona projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…“

0
Redakcja Fotopolis
4 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zostań bohaterem zdjęć znakomitych polskich fotografów: duetu Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha oraz Maćka Nabrdalika. Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2“ czeka już na zgłoszenia.

Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj - w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć - projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz".

- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja” - zaznaczają organizatorzy.

Stań przed obiektywem uznanych polskich fotografów

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel - uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem  spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów będą twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących będą łączyć dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Zaś na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 2" wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie „Portret osobisty".

Zasady udziały oraz terminy sesji i spotkań

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Zgłoszenia do wybranego fotografa muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty“. Obecnie można zgłaszać swój udział do sesji z Rafałem Milachem. Rekrutacja wystartowała dziś, 4 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Organizatorzy proszą o przesłanie własnego zdjęcia, „portretu osobistego“ wraz z krótkim tekstem, uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnienie, czym jest dla kandydata portret osobisty. Zgłaszać się można na kilka sposobów: wysyłając na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl maila z tytułem „portret osobisty“, swoim zdjęciem i opisem/uzasadnieniem oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór. Możesz również osobiście zostawiać odbitki swoich zdjęć w warszawskim barze Studio lub umieścić je na Instagramie dodając do zdjęcia #portretosobisty.

 • Rafał Milach:
  rekrutacja do sesji:  od 4 do 17 czerwca
  sesje fotograficzne: 26.06.2018
  spotkanie: 28.06.2018 (czwartek), godz. 18:00, barStudio

 • Mikołaj Grynberg:
  rekrutacja do sesji: od 18 do 28 czerwca
  sesje fotograficzne: 9-10.07.2018
  spotkanie: 12.07.2018 (czwartek), godz. 18:00, barStudio

 • Maciek Nabrdalik:
  rekrutacja do sesji: od 27 lipca do 4 sierpnia
  sesje fotograficzne: od 10 sierpnia
  spotkanie: 28.08.2018 (wtorek), godz. 18:00, barStudio

 • Magda Wunsche i Agnieszka Samsel:
  rekrutacja do sesji: od 20 sierpnia do 4 września
  sesje fotograficzne: 15-16.09.2018
  spotkanie: 25.09.2018 (wtorek), godz. 18:00, barStudio

Więcej informacji o projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…“ możecie znaleźć na stronie wszyscyjestesmyfotografami.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
51
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
2
4
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
59
0
Powiązane artykuły