Stań przed obiektywem znanych fotografów. Rusza 3. edycja projektu „Portret osobisty...”

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Znakomici artyści - fotografki i fotografowie - po raz kolejny staną za aparatem, aby wybranym przez siebie osobom wykonać niepowtarzalne portrety. Tym razem fotografować będą Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Adam i Dyba Lach, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło.

Po rocznej przerwie organizatorzy wracają do pomysłu, który odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. To już trzecia edycja projektu, nawiązująca do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Takie spotkania to czas na rozmowę albo po prostu milczenie, porozumienie lub jego brak. Zrzucenie „maski” lub pozostanie w niej. Moment wspólnej intymności, która jest tu i teraz.

„Portret osobisty...” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący.

Portrety warszawiaków jako punkt wyjścia do dyskusji na temat sztuki portretowania

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Silvię Pogoda, Bartka Wieczorka oraz duety Dyba i Adam Lach, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło – uznanych polskich twórców fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe warszawianek i warszawiaków.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Powszechnym każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie, a ich rozmówcami będą twórcy ze świata teatru. Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie i fotografki. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3" wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty vol. 3" w Galerii Promocyjnej w Warszawie.

Jak zgłosić się do udziału w sesji?

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Pełne zgłoszenie powinno zawierać zdjęciowy portret lub autoportret osobisty, na którym widać osobę zgłaszającą się (portret może być wykonany samodzielnie lub przez osoby trzecie), swój numer telefonu oraz pisemną odpowiedź na jedno z dwóch pytań (można odpowiedzieć na obydwa):

 1. Dlaczego chcesz wziąć udział w tym projekcie i stanąć przed obiektywem danego fotografa, fotografki czy duetu?
 2. Co dla Ciebie znaczy fraza „portret osobisty”?

Zgłaszać można się na kilka sposobów: mailowo na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl (w tytule wpisać „Portret osobisty praz IMIE i NAZWISKO wybranego fotografa lub duetu, a w treści załączyć zdjęcie, nr telefonu i odpowiedź na pytania), w realu (odbitkę wraz odpowiedzią na pytanie i nr telefonu wysłac na adres Fundacja Powiększenie, ul. Zwycięzców 42/42, 03-938 Warszawa), lub na instagramie (należy dodać zdjęcia opisane hashtagami #portretosobisty3 #imienazwisko wg wzoru: #bartekwieczorek, #silviapogoda, #zgierskasarello, #dybaadamlach).

Adam i Dyba Lach

Daty rekrutacji, sesji i spotkań

Bartek Wieczorek

 • rekrutacja do sesji: 12–24.06.2020
 • sesje fotograficzne: 1–14.07.2020
 • spotkanie: 23.07.2020

Silvia Pogoda

 • rekrutacja do sesji: 1–12.07.2020
 • sesje fotograficzne: 24–26.07.2020
 • spotkanie: 6.08.2020

Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

 • rekrutacja do sesji: 14–26.07.2020
 • sesje fotograficzne: 1–3.08.2020
 • spotkanie: 24.09.2020

Dyba i Adam Lach

 • rekrutacja do sesji: 30.07–11.08.2020
 • sesje fotograficzne: 17–23.08.2020
 • spotkanie: 3.09.2020

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.pl, oraz na stronie facebookowej WJF.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)