„Portret osobisty vol. 2” - wystawa zdjęć Wunsche i Samsel, Grynberga, Milacha, Nabrdalika

„Portret osobisty vol. 2” - wystawa zdjęć Wunsche i Samsel, Grynberga, Milacha, Nabrdalika

Wystawa „Portret osobisty vol. 2” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”, podczas którego znakomici polscy fotografowie - duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Wernisaż już dziś w Warszawie.

Celem zakończonego projektu Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2 było zachęcenie do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. Był to więc czas uważnego patrzenia - przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych fotografów.

- To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne. Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera - zaznaczają organizatorzy.

Tomek fot. Mikołaj Grynberg

W ramach projektu odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel - uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował mieszkańców Warszawy (wyłonionych na podstawie rekrutacji). Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Zaś efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy. Jednak czym jest portret osobisty w rozumieniu fotografów?

Dominik fot. Magda Wunsche i Aga Samsel

Duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel

Każdy portret jest w jakimś stopniu osobisty. Powstaje na zderzeniu spotkania i osobistego podejścia fotografa i osoby fotografowanej, która wyraża się, manifestuje na swój własny, indywidualny sposób. To, co się wytwarza, jest odsłoną osobowości danej osoby. Takie spotkanie jest przyspieszoną formą wchodzenia w osobistą relację.

Mikołaj Grynberg

Portret zawsze jest osobisty, tak, jak osobiste jest patrzenie. Portretujący i portretowany - obie strony - znajdują się na ostatecznym obrazie. Ci, którzy twierdzą, że tak nie jest, wierzą w prawdę obiektywną. Tam, gdzie zamieszane jest postrzeganie, obiektywność dawno została pożegnana. Portretowanie bywa próbą sił albo współpracą. Niezależnie od tego, jak było w trakcie sesji - miło czy trudno - na koniec widz i tak ogląda ich wspólne dzieło.

Celine fot. Rafał Milach

Rafał Milach

Ponieważ nie wierzę w prawdę obrazu fotograficznego jako dowodu na istnienie, jestem sceptyczny jeżeli chodzi o prawdę o osobie portretowanej, którą oglądamy na zdjęciu. Fotograf jest zawsze agresorem, który zakłóca zastany porządek samą obecnością lub zdecydowaną ingerencją. Portretowanie korzysta z tego schematu, dlatego najczęściej jest odbiciem samego fotografa-reżysera, który sam nakłada lub prowokuje zakładanie maski u fotografowanej osoby. Mając świadomość tego procesu celowo ukryłem swoich bohaterów za scenografią, gestem i przedmiotem. Zbudowałem portrety opierając się o poszlaki i strzępy informacji koncentrując się na performatywnym wymiarze sytuacji, w której znalazłem się z bohaterami zdjęć.

Maciek Nabrdalik

Portret osobisty to dla mnie dokument spotkania dwojga ludzi w bardzo konkretnym momencie. Zderzenie ich doświadczeń, które byłoby inne dzień później i inne dzień wcześniej. To też dokument ich relacji. Bardzo mi zależało, by w przypadku tego projektu, nasze relacje były zrównoważone. Spotykaliśmy się w zupełnej ciemności, żebym nie musiał myśleć o odpowiednim świetle, czy korzystnych profilach. Nie chciałem, żeby te fotografie stanowiły jakakolwiek ilustrację. Nie chciałem, żeby próbowały opisywać czyjeś twarze, zajęcia, charaktery, czy „dusze”. Wierzę, że dla obu stron pozostaną dokumentem dobrego spotkania.

Emma fot. Maciek Nabrdalik

Gdzie i kiedy?

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa duetu Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha oraz Maćka Nabrdalika, które powstały podczas czterech sesji portretowych z udziałem mieszkańców Warszawy. Wernisaż odbędzie się już dziś, 28 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Promocyjnej (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 5 stycznia: od wtorku do soboty (11:00-18:00) i w niedziele (13:00-17:00).

Natomiast na 8 grudnia (godzina 13:00) zaplanowano oprowadzanie kuratorsko-autorskie z udziałem Mikołaja Grynberga i Rafała Milacha. Z kolei 15 grudnia (także o 13:00) odbędzie się oprowadzanie i spotkanie z Magdą Wunsche i Agnieszką Samsel oraz Maćkiem Nabrdalikiem. Ale to nie wszystko. 4 grudnia o 18:00 w Teatrze Studio (Plac Defilad 1, Warszawa) będzie miała miejsce premiera czterech filmów o portrecistach, które zrealizował Piotr Małecki.

Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!