„Portret osobisty vol. 2” - wystawa zdjęć Wunsche i Samsel, Grynberga, Milacha, Nabrdalika

0
Redakcja Fotopolis
28 Listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Wystawa „Portret osobisty vol. 2” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”, podczas którego znakomici polscy fotografowie - duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Wernisaż już dziś w Warszawie.

Celem zakończonego projektu Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2 było zachęcenie do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. Był to więc czas uważnego patrzenia - przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych fotografów.

- To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne. Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera - zaznaczają organizatorzy.

Tomek fot. Mikołaj Grynberg

W ramach projektu odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel - uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował mieszkańców Warszawy (wyłonionych na podstawie rekrutacji). Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Zaś efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy. Jednak czym jest portret osobisty w rozumieniu fotografów?

Dominik fot. Magda Wunsche i Aga Samsel

Duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel

Każdy portret jest w jakimś stopniu osobisty. Powstaje na zderzeniu spotkania i osobistego podejścia fotografa i osoby fotografowanej, która wyraża się, manifestuje na swój własny, indywidualny sposób. To, co się wytwarza, jest odsłoną osobowości danej osoby. Takie spotkanie jest przyspieszoną formą wchodzenia w osobistą relację.

Mikołaj Grynberg

Portret zawsze jest osobisty, tak, jak osobiste jest patrzenie. Portretujący i portretowany - obie strony - znajdują się na ostatecznym obrazie. Ci, którzy twierdzą, że tak nie jest, wierzą w prawdę obiektywną. Tam, gdzie zamieszane jest postrzeganie, obiektywność dawno została pożegnana. Portretowanie bywa próbą sił albo współpracą. Niezależnie od tego, jak było w trakcie sesji - miło czy trudno - na koniec widz i tak ogląda ich wspólne dzieło.

Celine fot. Rafał Milach

Rafał Milach

Ponieważ nie wierzę w prawdę obrazu fotograficznego jako dowodu na istnienie, jestem sceptyczny jeżeli chodzi o prawdę o osobie portretowanej, którą oglądamy na zdjęciu. Fotograf jest zawsze agresorem, który zakłóca zastany porządek samą obecnością lub zdecydowaną ingerencją. Portretowanie korzysta z tego schematu, dlatego najczęściej jest odbiciem samego fotografa-reżysera, który sam nakłada lub prowokuje zakładanie maski u fotografowanej osoby. Mając świadomość tego procesu celowo ukryłem swoich bohaterów za scenografią, gestem i przedmiotem. Zbudowałem portrety opierając się o poszlaki i strzępy informacji koncentrując się na performatywnym wymiarze sytuacji, w której znalazłem się z bohaterami zdjęć.

Maciek Nabrdalik

Portret osobisty to dla mnie dokument spotkania dwojga ludzi w bardzo konkretnym momencie. Zderzenie ich doświadczeń, które byłoby inne dzień później i inne dzień wcześniej. To też dokument ich relacji. Bardzo mi zależało, by w przypadku tego projektu, nasze relacje były zrównoważone. Spotykaliśmy się w zupełnej ciemności, żebym nie musiał myśleć o odpowiednim świetle, czy korzystnych profilach. Nie chciałem, żeby te fotografie stanowiły jakakolwiek ilustrację. Nie chciałem, żeby próbowały opisywać czyjeś twarze, zajęcia, charaktery, czy „dusze”. Wierzę, że dla obu stron pozostaną dokumentem dobrego spotkania.

Emma fot. Maciek Nabrdalik

Gdzie i kiedy?

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa duetu Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha oraz Maćka Nabrdalika, które powstały podczas czterech sesji portretowych z udziałem mieszkańców Warszawy. Wernisaż odbędzie się już dziś, 28 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Promocyjnej (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 5 stycznia: od wtorku do soboty (11:00-18:00) i w niedziele (13:00-17:00).

Natomiast na 8 grudnia (godzina 13:00) zaplanowano oprowadzanie kuratorsko-autorskie z udziałem Mikołaja Grynberga i Rafała Milacha. Z kolei 15 grudnia (także o 13:00) odbędzie się oprowadzanie i spotkanie z Magdą Wunsche i Agnieszką Samsel oraz Maćkiem Nabrdalikiem. Ale to nie wszystko. 4 grudnia o 18:00 w Teatrze Studio (Plac Defilad 1, Warszawa) będzie miała miejsce premiera czterech filmów o portrecistach, które zrealizował Piotr Małecki.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
17
1
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0