Wystawa Deutsche Bӧrse Photography Foundation 2023 w Muzeum Fotografii w Krakowie

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nagroda Deutsche Bӧrse Photography Foundation 2023 to pokaz prac czworga finalistów największego na świecie konkursu dla artystów posługujących się fotografią. To wystawa, która pozwala poczuć puls współczesnej fotografii.

Odwiedzając wystawę w MuFo Rakowicka, można przekonać się, jak fotografia może być głosem w dyskusji o rasie i sposobie jej przedstawiania, rejestrować proces kształtowania tożsamości czy wreszcie - stawiać pytania o granice autorstwa i relacje między fotografem a osobą portretowaną.

Tegoroczni finaliści nagrody Deutsche Bӧrse Photography Foundation 2023 nie boją się sięgać po aktualne tematy i wykorzystując fotografię komentować najważniejszych przemian współczesnej rzeczywistości. Bieke Depoorter, Samuel Fosso, Arthur Jafa i Frida Orupabo zostali wyróżnieni za wyjątkowe wystawy, prezentowane w 2022 roku w najważniejszych europejskich instytucjach zajmujących się fotografią.

fot. Bieke Depoorter, "Michael at home:, Portland, Oregon, USA, Maj 2015, © Bieke Depoorter/Magnum Photos

Zwiedzający będą mieli okazję, by przekonać się jak różnorodne kształty może przybierać dziś fotografia - prezentowana nie tylko w formie oprawionych zdjęć na ścianach, ale także wielkoformatowych wydruków, kolaży czy stanowiąca część instalacji. To wystawa dla tych, którzy interesują się współczesną fotografią i sztuką współczesną i chcieliby w skondensowanej formie dowiedzieć się, czym w 2023 roku może być fotografia.

Zbierając projekty prezentowane wcześniej w C/O Berlin, paryskim Maison Européenne de la Photographie, w LUMA Arles i szwajcarskim Fotomuseum Winterthur, wystawa finalistów nagrody Deutsche Bӧrse Photography Foundation 2023 pozwala zorientować się w świecie współczesnej fotografii rozumianej jako sztuka współczesna.

fot. Frida Orupabo, "A lil help", 2021, © Frida Orupabo / Galerie Nordenhake, Berlin, Stockholm, Mexico City

Wybrane przez grono specjalistów z całego świata (kuratorów, historyków sztuki i artystów) cztery najważniejsze wystawy 2022 roku, zostaną zaprezentowane w ramach jednego wspólnego pokazu w MuFo Rakowicka.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 30 czerwca 2023 roku, o godz. 18.00 w MuFo Rakowicka, przy ul. Rakowickiej 22A w Krakowie. Zdjęcia będzie można oglądać do 17 września.

Przez cały weekend będą odbywać się oprowadzania po wystawie - w sobotę o 15.00 opowiedzą o niej kuratorzy – Katrina Schwarz i Dominik Kuryłek. W niedzielę, 2 lipca zapraszamy na dwa oprowadzania: o godz. 12 (prowadzenie: Dominik Kuryłek oraz Elmelda Mashingo, współzałożycielka ugrupowania „Kolorowe Dzieci”), i o godz. 15 (prowadzenie: Wojciech Szymański).

Wystawa zrealizowana we współpracy z The Photographers' Gallery oraz Deutsche Börse Photography Foundation.

Więcej informacji na stronie mufo.krakow.pl.

(fot. okładkowa: Samuel Fosso, autoportret, z serii "70’s Lifestyle", 1976, © Samuel Fosso C/ JM Patras, Paris)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)