Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom Kultury ruszają z plenerową wystawą zdjęć reportażowych "2020. Rok na protestach", upamiętniającą te wydarzenia.

W 2020 roku protestowały kobiety, środowisko LGBT, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, ruch Black Lives Matter, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i Obywatele RP. Manifestacje są wyjątkowe nie tylko pod względem skali, ale także energii, siły wizualnego i językowego przekazu.

Prostesty to sedno fotografii reportażowej, która we współczesnym świecie staje się bronią w bitwie na obrazy

Fotografki i fotografowie stoją w pierwszych rzędach tych manifestacji, często narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia czy agresję ze strony policji, dokumentując na bieżąco wydarzenia. Ich zdjęcia trafiają na pierwsze strony gazet, natychmiast są publikowane w social mediach. Wywołują debaty, są dowodami nadużyć ze strony funkcjonariuszy państwowych, aktywizują protestujących do kolejnych wyjść na ulicę. Są szczególnie ważne dla tych, którzy uczestniczą w protestach zdalnie.

fot. Agata Kubis

fot. Karol Grygoruk

W internecie zdjęcia z protestów same stają się formą protestowania, a podawanie ich dalej - statementem. Fotografie działają jak transparenty. Mają potencjał viralowy, są komentowane, udostępniane, zmieniane w memy z zatrważająca prędkością. Medium fotografii nie jest przezroczyste czy obiektywne, ma ogromną siłę perswazyjną. Historia dzieje się na oczach fotografów, ale jest również przez nich tworzona. W rzeczywistości pełnej fake newsów i manipulacji rzetelna dokumentalistyka staje się narzędziem aktywistycznej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Zdjęcia obrazujące spektakle uliczne są bronią w bitwie na obrazy, symbole, dają szansę wypowiedzenia się osobom najmniej słyszanym.

Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom Kultury wspierają także wydanie drugiego numeru Gazety Strajkowej oraz będą kolportować pocztówki z fotografiami autorstwa wybitnych fotoreporterów. Do udziału w wystawie zaproszono także Edkę Jarząb - performerkę, poetkę i DJ-kę, która skomponowała utwór z dźwięków nagranych podczas zeszłorocznych protestów.

fot. Agata Grzybowska

fot. Rafał Milach

Na wystawie zobaczymy zdjęcia z Archiwum Protestów Publicznych i RATS Agency. Ich autorami są Michalina Kuczyńska, Agata Grzybowska, Rafał Milach, Karol Grygoruk, Agata Kubis i Grzegorz Wełnicki.

Kiedy i gdzie?

Wystawa z racji obostrzeń odbędzie się w przestrzeni miasta Warszawy w wykorzystaniem nośników reklamowych. Kilkanaście lokalizacji zostało starannie dobranych tak, aby odpowiadać i „upamiętniać” miejsca protestów.

Zdjęcia można oglądać w dniach 16-31 stycznia 2021.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Galeria Promocyjna

Galeria działa przy Staromiejskim Domu Kultury. Promuje i dokumentuje dokonania twórcze najmłodszego pokolenia polskich artystów plastyków. Historia Galerii Promocyjnej sięga 1956 roku. Dawniej, Galeria Krzywe Koło, prowadzona przez artystę Mariana Bogusza, stanowiła aktywny ośrodek życia artystycznego o znaczeniu ogólnokrajowym. Jako Galeria Promocyjna funkcjonuje od 1987 roku. Kultywujemy tradycję galerii, które mieściły się przy Rynku Starego Miasta 2, równocześnie będąc wrażliwi na najnowsze nurty sztuki współczesnej.

Zdjęcie okładkowe: Grzegorz Wełnicki

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Dystrybutor marki Tokina rusza z konkursem „Ruch zimową porą”, w którym możecie wygrać statyw fotograficzny.
0
0
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Po rocznej przerwie FPR powraca ze zdwojoną siłą. Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 w podwójnej edycji nagrodzi najlepsze książki fotograficzne zrealizowane na...
7
0
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Co dziś powinno być zadaniem szkoły? Tego na wystawie Karoliny Wojtas się nie dowiecie. „Abzgram” to fantastyczna i żywa dekonstrukcja systemu edukacji.
26
1
Powiązane artykuły