Gazeta strajkowa - protest kobiet oczami fotografów i fotografek. Ruszyła zbiórka na dodruk

13

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Archiwum Protestów Publicznych udostępnia gazeto-wystawę, będącą podsumowaniem dotychczasowych zajść związanych ze strajkami przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Spójrzcie na ostatnie wydarzenia przez obiektywy czołowych polskich dokumentalistów.

Archiwum Protestów Publicznych to otwarta platforma zrzeszająca polskich fotografów dokumentalnych, która od 2016 roku rozbudowuje wizualne archiwum protestów odbywających się na terenie Polski.

Teraz twórcy wystartowali z nowym przedsięwzięciem. Gazeta Strajkowa to 64-stronicowa gazeto-wystawa ze zdjęciami APP i hasłami zapożyczonymi z transparentów osób biorących udział w niedawnych strajkach.

Wizualny zapis prodemokratycznych demonstracji

"Zarówno w Warszawie jak i innych miastach (w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie) my - fotografki i fotografowie Archiwum Protestów Publicznych (obywatelskiej inicjatywy, której celem jest zapis w głównej mierze prodemokratycznych demonstracji) - dokumentujemy walkę kobiet" - piszą twórcy.

Za projekt Gazety Strajkowej odpowiadają Anna Nałęcka i Karolina Gembara. Zdjęcia z protestów na jej potrzeby udostępnili z kolei: Rafał Milach, Agata Kubis, Joanna Musiał, Wojtek Radwański, Grzegorz Wełnicki, Adam Lach, Chris Niedenthal, Paweł Starzec, Dawid ZielińskiBartek Sadowski, Michał Adamski i Marcin Kruk.

Gazeta dostępna jest do pobrania za darmo w formacie PDF ze strony projektu. Można ją było otrzymać także podczas protestów.

Wesprzyj dodruk gazety

Ze względu na duże zainteresowanie APP planuje dodruk gazety i zorganizowało w związku z tym zbiórkę społecznościową w serwisie pomagam.pl.

„Cały czas dostajemy zdjęcia, na których gazeta została użyta do zrobienia banneru, naklejona na mur, czy na ścianę w pokoju. Taki był też nasz zamiar - aby archiwum, które tworzymy - żyło, aby zdjęcia działały i były używane przez Was!” - piszą twórcy. „Zainteresowanie gazetą przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy więc wydrukować dodatkowe 3000 sztuk i dlatego prosimy Was o wsparcie. Będziemy nadal rozdawać gazety na protestach. Jeżeli zbierzemy więcej niż planujemy, nadwyżkę przeznaczymy na kolejne wydania gazety strajkowej, z nowymi zdjęciami, hasłami, tekstami. Dziękujemy za solidarność i wsparcie postulatów protestu!”

Dodruk gazety można wesprzeć dowolną kwotą, ale jeśli zdecydujemy się wpłacić 130 zł otrzymamy pakiet 50 gazet, które zostaną wysłane kurierem.

Pojedyncze egzemplarze gazet nie są wysyłane, ale będą dostępne w kilku lokalizacjach na terenie Warszawy:

  • Społeczne Centrum Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa
  • Sklep Wielobranżowy Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65 Warszawa
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 8, Warszawa

Więcej informacji znajdziecie na stronie pomagam.pl/gazetastrajkowa.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
 Obszerne i pełne wakacyjnych inspiracji - nowe wydanie Digital Camera Polska już w sprzedaży
Obszerne i pełne wakacyjnych inspiracji - nowe wydanie Digital Camera Polska już w sprzedaży
Letni numer magazynu Digital Camera Polska ma aż 160 stron. Obok fotograficznych porad i inspiracji na wakacje, nie zabrakło w nim poważnych dyskusji.
0
0
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu transformacji oczami kobiet
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu...
Dom Spotkań z Historią zapowiada premierę wyjątkowej książki Moniki Szewczyk-Wittek, odsłaniające kulisy pracy polskich fotografek z okresu PRL-u.
193
0
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
Założeniem publikacji jest przybliżenie dokumentalnej twórczości Marka Piaseckiego (1935-2011) - artysty, grafika, twórcy instalacji, heliografii i miniatur, członka...
6
1
Powiązane artykuły