Strajk - premiera książki i wystawa Rafała Milacha

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Jednostka zaprasza na premierę książki i indywidualną wystawę Rafała Milacha, będącą zapisem antyrządowych protestów ostatnich kilkunastu miesięcy i owocem współpracy z innymi twórcami.

„Spojrzenia się przecinają. Jest ich wiele, są różne: z góry, z boku, przez plecy, długie i uporczywe, przelotne, beznamiętne, podyktowane strachem, obowiązkiem, poczuciem siły i ciekawością. Ta różnorodność jest cechą nie tylko polityczno-społecznego spektaklu, jaki wydarza się na miejskiej ulicy, ale i przynależy do fotografii jako jej immanentna cecha. Fotografia to inaczej przenikanie się spojrzeń” - pisze Karolina Gembara, jedna z trzech autorek tekstów do książki i wystawy „Strajk” Rafała Milacha, które będą miały premierę podczas Warsaw Gallery Weekend 2021 w Galerii Jednostka.

Wizualny ślad protestów

fot. Rafał Milach, z cyklu "Strajk"

„Strajk” to wizualny ślad protestów, które rozpoczęły się w całej Polsce 22 października 2020 roku i w różnych formach trwały przez kolejnych kilka miesięcy. Milach od 2019 roku współtworzy Archiwum Protestów Publicznych, platformę gromadzącą dokumentację aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. „Strajk” jest fragmentem tego zbioru.

Zaprezentowana zostanie instalacja, na którą złożą się między innymi fotografie, plakaty oraz premierowa książka „Strajk” wydana przez Jednostkę. Wystawie i wydawnictwu będą towarzyszyły teksty krytyczne badaczek kultury wizualnej, dziennikarek i aktywistek (Iwona Kurz, Karolina Gembara, Aleksandra Boćkowska). Okładkę książki przygotuje Ola Jasionowska, autorka identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet i protestowej czerwonej błyskawicy.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Strajk"

Wystawa i publikacja będą miały charakter interwencyjny, solidarnościowy i pomocowy. Część dochodu ze sprzedaży wydawnictwa zostanie przekazana na rzecz organizacji walczących o prawa kobiet.

Rafał Milach | "Strajk"

 • Wydawca: JEDNOSTKA Gallery
 • Fotografie: Rafał Milach
 • Edycja i sekwencja: Rafał Milach
 • Grafiki na okładce: Ola Jasionowska
 • Projekt książki: Ania Nałęcka-Milach & Rafał Milach
 • Teksty: Aleksandra Boćkowska, Karolina Gembara, Iwona Kurz
 • Redaktor prowadząca: Joanna Osiewicz-Lorenzutti
 • Format: 165 x 207 mm
 • Liczba stron: 256
 • Nakład: 2000 egzemplarzy
 • ISBN: 978-83-949273-4-9

Kiedy i gdzie?

Wystawę "Strajk" można oglądać od 30 września do 16 października 2021 roku w ramach Warsaw Gallery Weekend w galerii Jednostka, przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Premiera książki odbędzie się w piątek, 1 października o godz. 18:00.

Rafał Milach - sylwetka autora

Rafał Milach, fot. Marek Szczepański

Artysta wizualny, fotograf, autor książek. Profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Autor nagradzanych książek, m.in. „The Winners”, „7 Rooms” i „Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. W 2018 r. dołączył do Magnum Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem jego bohaterem będzie Kacper Kowalski - fotograf specjalizujący się w fotografowaniu z lotu ptaka, jeden ze...
6
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka...
Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane...
6
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Cyfrowe.pl wraz z marką Canon zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Pimp My Channel. Pokaż kulisy swojej pracy i zgarnij sprzęt wideo znanych marek.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)