Strajk - premiera książki i wystawa Rafała Milacha

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Jednostka zaprasza na premierę książki i indywidualną wystawę Rafała Milacha, będącą zapisem antyrządowych protestów ostatnich kilkunastu miesięcy i owocem współpracy z innymi twórcami.

„Spojrzenia się przecinają. Jest ich wiele, są różne: z góry, z boku, przez plecy, długie i uporczywe, przelotne, beznamiętne, podyktowane strachem, obowiązkiem, poczuciem siły i ciekawością. Ta różnorodność jest cechą nie tylko polityczno-społecznego spektaklu, jaki wydarza się na miejskiej ulicy, ale i przynależy do fotografii jako jej immanentna cecha. Fotografia to inaczej przenikanie się spojrzeń” - pisze Karolina Gembara, jedna z trzech autorek tekstów do książki i wystawy „Strajk” Rafała Milacha, które będą miały premierę podczas Warsaw Gallery Weekend 2021 w Galerii Jednostka.

Wizualny ślad protestów

fot. Rafał Milach, z cyklu "Strajk"

„Strajk” to wizualny ślad protestów, które rozpoczęły się w całej Polsce 22 października 2020 roku i w różnych formach trwały przez kolejnych kilka miesięcy. Milach od 2019 roku współtworzy Archiwum Protestów Publicznych, platformę gromadzącą dokumentację aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. „Strajk” jest fragmentem tego zbioru.

Zaprezentowana zostanie instalacja, na którą złożą się między innymi fotografie, plakaty oraz premierowa książka „Strajk” wydana przez Jednostkę. Wystawie i wydawnictwu będą towarzyszyły teksty krytyczne badaczek kultury wizualnej, dziennikarek i aktywistek (Iwona Kurz, Karolina Gembara, Aleksandra Boćkowska). Okładkę książki przygotuje Ola Jasionowska, autorka identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet i protestowej czerwonej błyskawicy.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Strajk"

Wystawa i publikacja będą miały charakter interwencyjny, solidarnościowy i pomocowy. Część dochodu ze sprzedaży wydawnictwa zostanie przekazana na rzecz organizacji walczących o prawa kobiet.

Rafał Milach | "Strajk"

 • Wydawca: JEDNOSTKA Gallery
 • Fotografie: Rafał Milach
 • Edycja i sekwencja: Rafał Milach
 • Grafiki na okładce: Ola Jasionowska
 • Projekt książki: Ania Nałęcka-Milach & Rafał Milach
 • Teksty: Aleksandra Boćkowska, Karolina Gembara, Iwona Kurz
 • Redaktor prowadząca: Joanna Osiewicz-Lorenzutti
 • Format: 165 x 207 mm
 • Liczba stron: 256
 • Nakład: 2000 egzemplarzy
 • ISBN: 978-83-949273-4-9

Kiedy i gdzie?

Wystawę "Strajk" można oglądać od 30 września do 16 października 2021 roku w ramach Warsaw Gallery Weekend w galerii Jednostka, przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Premiera książki odbędzie się w piątek, 1 października o godz. 18:00.

Rafał Milach - sylwetka autora

Rafał Milach, fot. Marek Szczepański

Artysta wizualny, fotograf, autor książek. Profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Autor nagradzanych książek, m.in. „The Winners”, „7 Rooms” i „Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. W 2018 r. dołączył do Magnum Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)