Milach x Studio - kulisy teatru okiem Rafała Milacha

Milach x Studio to projekt fotograficzny zrealizowany z okazji 50-lecia istnienia Teatru Studio. Rafał Milach sfotografował zespół aktorski w przestrzeniach na ogól niedostępnych dla widzów, starając się uchwycić istotę teatru.

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Grudzień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

W roku jubileuszu 50-lecia Teatru i Galerii Studio zaprosiło do współpracy wybitnego polskiego fotografa i artystę wizualnego, współzałożyciela kolektywów Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos, Rafała Milacha. W 2019 Galeria Studio na wystawie „Drgania” prezentowała twórczość fotografa oraz początki Archiwum Protestów Publicznych. W 2021 roku na placu Defilad odbył się specjalny pokaz zdjęć budujących APP. W 2022 roku równolegle z sesją dla STUDIO, Rafał Milach zrealizował sesję inaugurującą nowy sezon Opery Paryskiej. 

Zdjęcia z dala od świateł dużej sceny

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Krzysztof Strużycki / Milach X Studio, 2022

„Rozpoczynając obchody jubileuszu 50-lecia STUDIO wiedzieliśmy, że chcemy opowiedzieć zarówno o miejscu jak i ludziach, którzy je reprezentują na scenie. Niektórzy od 50 lat, inni od kilku miesięcy. Na równych prawach. W ślad za wybitnymi fotografami dokumentującymi nasze spektakle, Rafał Milach zrealizował portrety, które oddają wyjątkowy, „hybrydowy” charakter naszego teatru” - podkreśla dyrektor Roman Osadnik.

„Rafał Milach jest fotografem peryferii, i nie dlatego, że pochodzi z Gliwic. Choć jego pochodzenie, ma w tym kontekście głęboki sens. To przede wszystkim rodzaj filozoficznej postawy wobec świata i osób, które fotografuje. Milach patrzy na ludzi daleko od tak zwanego „centrum”, z dala od władzy. Ta forma myślenia jest nam szczególnie bliska. Dlatego zdjęcia zespołu nie zostały zrealizowane w sterylnym studiu fotograficznym, tylko w najskrytszych zakamarkach teatru, z dala od świateł dużej sceny” – komentuje Marta Sputowska, inicjatorka i producentka sesji.

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Sonia Roszczuk / Milach X Studio, 2022

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Marcin Pempuś / Milach X Studio, 2022

Tworząc portrety członków zespołu Studio, Milach starał się uchwycić ludzi nadmiernie aktywnych i dziwnie uspokojonych, gdzieś biegnących i zatrzymujących się, by dalej zaraz puścić się w ruch. Spotkanie z zespołem Teatru STUDIO jest zapisem i jego obecności w nim. Fotograf obserwuje ludzi, pyta ich o zdanie, wybiera dla nich odpowiednią, a czasem i niewygodną przestrzeń. Chodzi o miejsce, gdzie jesteśmy przez chwilę sobą. Wchodzi fotograf i już sobą nie jesteśmy. Jednak przez ułamek sekundy udało się być pomiędzy życiem a portretem. 

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Maja Pankiewicz / Milach X Studio, 2022

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Natalia Rybicka / Milach X Studio, 2022

"Aktorki, aktorzy Studio są związani z tym miejscem, tak naprawdę to SĄ tym miejscem. Stąd pomysł na ich integrację z przestrzenią teatru. Bohaterowie i bohaterki zdjęć są ważne i ważni chociaż często zajmują jedynie mały procent całego kadru, reszta to otaczające ich sale prób, palarnia, zaplecze dużej sceny, korytarze, łazienki. Zależało mi na tym, żeby stworzyć cykl, który otworzyłby zaplecze teatru dla osób, które na co dzień nie mają do niego dostępu. Zupełnie tak, jak ja." - opowiada Rafał Milach.

"Zwiedziłem wszystkie ukryte zakamarki teatru, których jest całkiem sporo. I to było fascynujące. Starałem się wypracować taką koncepcję, która byłaby również dla mnie ciekawa, jako osoby nie należącej do tego świata. Dynamika relacji człowiek-przestrzeń w każdym przypadku była inna. Każda sesja była trójstronną negocjacją pomiędzy fotografem, aktorem lub aktorką oraz przestrzenią. Niektóre kadry były precyzyjnie wyreżyserowane i zaplanowane podczas gdy inne były czystą improwizacją."

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Dominika Ostałowska / Milach X Studio, 2022

fot. Rafał Milach, na zdjęciu Mateusz Smoliński / Milach X Studio, 2022

Za realizację i produkcję kampanii teatru odpowiadają: Rafał Milach (fotografia), Marta Sputowska (produkcja), Majka Duczyńska (współpraca), Bożena Józwiak i Ewa Jaśkiewicz (charakteryzacja), Andrzej Wencel (fotografie z backstage'u) i Krzysztof „Kuki” Iwański (oprawa graficzna).

Wszystkie zdjęcia z projektu możecie zobaczyć na stronie teatrstudio.pl.

Rafał Milach - sylwetka autora

fot. Andrzej Wencel

Rocznik 1978. Fotograf, artysta wizualny, aktywista i wykładowca, członek stowarzyszony agencji Magnum Photos. Podejmuje tematy dotyczące, systemowej opresji oraz napięć polityczno-społecznych w regionie byłego bloku wschodniego. Autor publikacji fotograficznych krytycznie przyglądających się systemom kontroli i strategiom protestu. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Laureat konkursu World Press Photo, finalista Deutsche Börse Photography Prize oraz Paszportów Polityki. Współzałożyciel kolektywów:  Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos.

Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m. in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Sztuki Polskiej ING. W 2019 Galeria Studio na wystawie „Drgania” prezentowała twórczość Rafała Milacha oraz początki Archiwum Protestów Publicznych a w 2021 roku na placu Defilad odbył się specjalny pokaz zdjęć budujących APP. W 2022 roku równolegle z sesją dla STUDIO, Rafał Milach zrealizował sesję inaugurującą nowy sezon Opery Paryskiej.

rafalmilach.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
11
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)