„Strajk” Rafała Milacha najlepszą autorską książką fotograficzną na festiwalu w Arles

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od 1970 roku francuski festiwal Les Rencontres d'Arles jak zwykle przyznał nagrody za najlepsze photobooki. Główną nagrodę w kat. książki autorskiej zdobył „Strajk" Rafała Milacha.

Les Rencontres d'Arles to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali fotograficznych na świecie. Oprócz wystaw prezentujących nowe trendy i projekty fotograficzne, co roku przyznaje także nagrody za najlepsze książki fotograficzne.

Konkurs The Book Awards Rencontres d'Arles co roku wspiera niezwykłą kreatywność wydawnictw fotograficznych i autorów. W tym roku na konkurs napłynęło ponad 700 zgłoszeń z ponad 34 różnych krajów, oferując bogatą i zróżnicowaną panoramę współczesnej praktyki wydawniczej i fotograficznej. Miło nam poinformować, że z grona finałowych 78 publikacji, najlepszą w kat. Author Book Award uznana została książka Rafała Milacha pt. „Strajk”.

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

„Strajk” to wizualny ślad protestów, które rozpoczęły się w całej Polsce 22 października 2020 roku i w różnych formach trwały przez kolejnych kilka miesięcy. Milach od 2019 roku wraz z szesnastoma fotografami współtworzy Archiwum Protestów Publicznych, platformę gromadzącą dokumentację aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. „Strajk” jest fragmentem tego zbioru.

„Książka „Strajk” odnosi się do jednego z najważniejszych procesów formacyjnych, jakich doświadcza współcześnie społeczeństwo polskie. Jak pisze Iwona Kurz w trzecim tekście: „W efekcie strajków trwa proces samoorganizacji politycznej, którego wyników nie znamy. Fotograficzna dokumentacja protestów pozostaje jednak wezwaniem dla wyobraźni nas wszystkich. Podążam tu za myślą Georges’a Didi-Hubermana, który proponuje, by traktować zdjęcie nie jako przedstawienie, ale wydarzenie, które wymaga rekonstrukcji od oglądającego. «Wyobrażenie jest aktem» - pisze on, za Jean-Paulem Sartrem[1]. Tu chodzi o to, by pójść jeszcze krok dalej - nie tyle zrekonstruować wydarzenie, które było, ile skonstruować zaprojektowaną w nim rzeczywistość. W końcu "fotografie wydają się bez reszty rzeczywiste” - czytamy w opisie książki.

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

„Chcielibyśmy podziękować aktywistkom i wszystkim osobom, które nie boją się zajmować stanowiska wobec łamania praw człowieka, dziękujemy za ich odwagę, wytrwałość, troskę o społeczności dyskryminowane i wykluczane.” - komentują wygraną autor i wydawca. „Książka "Strajk" jest efektem pracy zespołowej, współpracy. Ogromne podziękowania dla współautorek książki: Ani Nałęckiej-Milach, Oli Jasionowskiej, Karoliny Gembary, Iwony Kurz, Aleksandry Boćkowskiej. Zwłaszcza dziś doceniamy wagę współpracy i solidarności. Slava Ukraini!”

„Strajk” | Rafał Milach

 • Fotografie: Rafał Milach
 • Wydawca: Galeria Jednostka
 • Edycja i sekwencja: Rafał Milach
 • Grafiki na okładce: Ola Jasionowska
 • Projekt książki: Ania Nałęcka-Milach & Rafał Milach
 • Teksty: Aleksandra Boćkowska, Karolina Gembara, Iwona Kurz
 • Redaktor prowadząca: Joasia Osiewicz-Lorenzutti
 • Tłumaczenia: Stefan Lorenzutti, Joanna Osiewicz-Lorenzutti, Samuel Tchorek-Bentall
 • Redakcja tekstów: Małgorzata Poździk (PL), Stefan Lorenzutti (EN)
 • Korekta tekstów polskich: Małgorzata Kuśnierz, Izabela Poręba
 • Format: 165 x 207 mm
 • Liczba stron: 256

Więcej informacji i możliwość zakupienia książki znajdziecie na stronie jednostka.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)