„Strajk” Rafała Milacha najlepszą autorską książką fotograficzną na festiwalu w Arles

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od 1970 roku francuski festiwal Les Rencontres d'Arles jak zwykle przyznał nagrody za najlepsze photobooki. Główną nagrodę w kat. książki autorskiej zdobył „Strajk" Rafała Milacha.

Les Rencontres d'Arles to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali fotograficznych na świecie. Oprócz wystaw prezentujących nowe trendy i projekty fotograficzne, co roku przyznaje także nagrody za najlepsze książki fotograficzne.

Konkurs The Book Awards Rencontres d'Arles co roku wspiera niezwykłą kreatywność wydawnictw fotograficznych i autorów. W tym roku na konkurs napłynęło ponad 700 zgłoszeń z ponad 34 różnych krajów, oferując bogatą i zróżnicowaną panoramę współczesnej praktyki wydawniczej i fotograficznej. Miło nam poinformować, że z grona finałowych 78 publikacji, najlepszą w kat. Author Book Award uznana została książka Rafała Milacha pt. „Strajk”.

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

„Strajk” to wizualny ślad protestów, które rozpoczęły się w całej Polsce 22 października 2020 roku i w różnych formach trwały przez kolejnych kilka miesięcy. Milach od 2019 roku wraz z szesnastoma fotografami współtworzy Archiwum Protestów Publicznych, platformę gromadzącą dokumentację aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. „Strajk” jest fragmentem tego zbioru.

„Książka „Strajk” odnosi się do jednego z najważniejszych procesów formacyjnych, jakich doświadcza współcześnie społeczeństwo polskie. Jak pisze Iwona Kurz w trzecim tekście: „W efekcie strajków trwa proces samoorganizacji politycznej, którego wyników nie znamy. Fotograficzna dokumentacja protestów pozostaje jednak wezwaniem dla wyobraźni nas wszystkich. Podążam tu za myślą Georges’a Didi-Hubermana, który proponuje, by traktować zdjęcie nie jako przedstawienie, ale wydarzenie, które wymaga rekonstrukcji od oglądającego. «Wyobrażenie jest aktem» - pisze on, za Jean-Paulem Sartrem[1]. Tu chodzi o to, by pójść jeszcze krok dalej - nie tyle zrekonstruować wydarzenie, które było, ile skonstruować zaprojektowaną w nim rzeczywistość. W końcu "fotografie wydają się bez reszty rzeczywiste” - czytamy w opisie książki.

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

"Strajk", Rafał Milach / Galeria Jednostka 2021

„Chcielibyśmy podziękować aktywistkom i wszystkim osobom, które nie boją się zajmować stanowiska wobec łamania praw człowieka, dziękujemy za ich odwagę, wytrwałość, troskę o społeczności dyskryminowane i wykluczane.” - komentują wygraną autor i wydawca. „Książka "Strajk" jest efektem pracy zespołowej, współpracy. Ogromne podziękowania dla współautorek książki: Ani Nałęckiej-Milach, Oli Jasionowskiej, Karoliny Gembary, Iwony Kurz, Aleksandry Boćkowskiej. Zwłaszcza dziś doceniamy wagę współpracy i solidarności. Slava Ukraini!”

„Strajk” | Rafał Milach

 • Fotografie: Rafał Milach
 • Wydawca: Galeria Jednostka
 • Edycja i sekwencja: Rafał Milach
 • Grafiki na okładce: Ola Jasionowska
 • Projekt książki: Ania Nałęcka-Milach & Rafał Milach
 • Teksty: Aleksandra Boćkowska, Karolina Gembara, Iwona Kurz
 • Redaktor prowadząca: Joasia Osiewicz-Lorenzutti
 • Tłumaczenia: Stefan Lorenzutti, Joanna Osiewicz-Lorenzutti, Samuel Tchorek-Bentall
 • Redakcja tekstów: Małgorzata Poździk (PL), Stefan Lorenzutti (EN)
 • Korekta tekstów polskich: Małgorzata Kuśnierz, Izabela Poręba
 • Format: 165 x 207 mm
 • Liczba stron: 256

Więcej informacji i możliwość zakupienia książki znajdziecie na stronie jednostka.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po...
Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)