Ania Nałęcka Milach i Rafał Milach: "Książka fotograficzna to doświadczenie" [Podcast]

Co zrobić by książki fotograficzne trafiały również do ludzi spoza "środowiska"? Między innymi o tym rozmawiamy z nagrodzonymi właśnie na festiwalu Les Rencontres d'Arles fotografem i projektantką photobooków.

Autor: Michał Matus

22 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozmawiamy o tym, kiedy książka przekracza ramy, "wychodzi poza okładkę". Poruszamy kwestie związane z projektowaniem, edycją, przygotowaniem i drukiem, a to wszystko z ludźmi, którzy robią jedne z najlepszych photobooków na świecie.

Książka Rafała Milacha "Strajk" stworzona wspólnie z kolektywem i zaprojektowana z Anią Nałęcką Milach zdobyła właśnie główną nagrodę w kat. książki autorskiej na organizowanym od 1970 roku francuskim festiwalu Les Rencontres d'Arles. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali fotograficznych na świecie. Co roku przyznaje nagrody za najlepsze książki fotograficzne.

Ania Nałęcka-Milach

Graficzka, Art Directorka, projektantka książek (jako Tapir Book Design). Na stałe współpracuje z kolektywem Sputnik Photos. Ukończyła Wydział Grafiki Warsztatowej i Projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowała także w Helsinkach, na tamtejszej ASP. Pracowała w agencjach reklamowych. Jej projekty wyróżniane były w największych konkursach, m.in. POYi The Best Photography Book Award, Paris Photo/Aperture Foundation Photobook Award, Les Rencontres d'Arles i wielu innych.

Rafał Milach

Urodzony w 1978 w Gliwicach. Artysta wizualny, fotograf, autor książek. Profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Autor nagradzanych książek, m.in. Strajk, The Winners, 7 Rooms i Pierwszy marsz dżentelmenów. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos, w 2018 r. dołączył do Magnum Photos jako członek nominowany. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).

 

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Marcin Urbanowicz - Na prowincji znalazłem siebie [PODCAST]
Marcin Urbanowicz - Na prowincji znalazłem siebie [PODCAST]
Tysiące przejechanych kilometrów, 500 sfotografowanych miejscowości, mnóstwo zaskakujących przestrzeni – efekt niemal czteroletniej podróży Marcin Urbanowicz, znany szerzej jako Prowincjonalny...
31
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Dlaczego decydują się na robienie zdjęć swoim dzieciom? Kiedy sięgają po aparat i czy poza dokumentowanie życia znajdują też w tym artystyczną przyjemność? Do rozmowy prowadzonej przez Monikę...
21
Ukraina wciąż walczy. Dziś również o uwagę mediów. Rafał Milach i Mychajło Palinczak [Podcast]
Ukraina wciąż walczy. Dziś również o uwagę mediów. Rafał Milach i Mychajło Palinczak [Podcast]
„Oswajanie wojny to widok nawet bardziej przerażający niż kolejne ciało leżące na ulicy”. O realiach pracy fotoreporterów w Ukrainie i różnych formach oporu, które dokumentują, rozmawiamy ze...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)