Anna Brzezińska i Chris Niedenthal. ”Nie tylko Czas Apokalipsy” [PODCAST]

O kulisach pracy nad największą retrospektywą, powrocie do zawodu po latach przerwy, myśleniu jednym zdjęciem, oraz o tym dlaczego Chris Niedenthal nie mógłby pracować dla National Geographic, posłuchacie w najnowszym odcinku podcastu Moniki Szewczyk-Wittek

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

27 Luty 2023
Artykuł na: minutę

Impulsem do spotkania z Anną Brzezińską oraz Chrisem Niedenthalem była przekrojowa wystawa zdjęć tego wybitnego fotografa, którą jeszcze do 6 marca można oglądać w Warszawskim Domu Spotkań z Historią. Uznana przez czytelników fotopolis za fotograficzne wydarzenie roku ekspozycja, to największa retrospektywa fotografa podsumowująca 50 lat jego działalności jako fotoreportera.

Rozmowa była okazją do poznania kulisów powstawania znanych i mniej znanych zdjęć zarówno Chrisa Niedenthala, jak i Anny Brzezińskiej, a także zasad współpracy kuratorki i fotografa. Dyskusja dotyczyła też zaglądania do archiwów i patrzenia na swoje zdjęcia z perspektywy kilkudziesięciu lat. Wreszcie to szansa, by dowiedzieć się jakim fotoedytorem jest Chris Niedenthal i czego w archiwach poszukuje Anna Brzezińska.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o dokumentowaniu Polski [Podcast]
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o...
O tym, dlaczego warto dokumentować Polskę, jak znaleźć dobry temat i poświęcić mu się na wiele lat opowiadają dokumentaliści: Karolina Jonderko i Jacenty Dędek.
33
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
W najnowszym odcinku wraz z Tomaszem Wysockim przechadzamy się po jego wystawie w przestrzeni Sopot Centrum. Posłuchaj o kulisach jej powstania, motywacji doboru prac i techniki ich...
19
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
Odwiedzamy festiwal W Ramach Sopotu, który od zawsze stawiał na rezydencje artystyczne jako istotną część swojego programu. I to właśnie o nich jest ten odcinek Podcastu Fotopolis.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (26)