"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Grudzień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało się jego domem.

Chris Niedenthal, przemierzając Warszawę, z uwagą przygląda się miastu i jego mieszkańcom – szuka sposobów, by pokazać stolicę taką, jaką ją widzi – nieupozowaną, zatraconą w codzienności, czasem brzydką, ale też dynamiczną, odświętną i nowoczesną. Zdjęcia współczesne przeplatają się z archiwalnymi, pochodzącymi z bogatych zbiorów autora, co podkreśla przemiany, które dokonały się w minionych latach.

"Nie marzy mi się już powrót do Londynu"

„Powiedziałem kiedyś, że Warszawa przypomina mi brzydkie kaczątko — trzeba się natrudzić, żeby ją pokochać. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, jak ogromne straty przyniosła stolicy II wojna światowa, i jak niewiele zachowało się z klimatu tej dawnej, przedwojennej Warszawy, do której wzdychały moja Mama i starsze pokolenia. Długie lata komunizmu również nie sprzyjały rozkwitowi miasta. Warszawa ma więc pewien handicap. Mieszkam tu jednak od ponad pół wieku, pokochałem ją więc taką, jaka jest - i nie marzy mi się powrót do Londynu”.

Fot. Chris Niedenthal, 2023

Chris Niedenthal „łapie w kadrze” uczestników wielkich manifestacji, młodzież protestującą i tańczącą pod sejmem w akcji silent disco, dyskretnie obserwuje bywalców miejskich potańcówek, zerka w odbicia kawiarnianych witryn, kontempluje widoki z okien, spaceruje po Śródmieściu, Pradze i Mokotowie, a także Żoliborzu, Targówku i Ursynowie. Zazwyczaj stroni od fotograficznych landszaftów, tym razem „zdjęcia notatki” wykonuje także w miejscach turystycznych: na Trakcie Królewskim, Rynku Starego Miasta, Placu Zamkowym. Nie traci jednak reporterskiej czujności, szuka formy, ciekawych motywów, operuje światłem.

Fot. Chris Niedenthal, Łazienki Królewskie, lata 70. 

Niektóre zdjęcia stanowią zapis ważnych momentów historycznych (Marsz Miliona Serc z 2023 roku), inne pokazują Warszawę w odsłonie osobistej (nocna panorama miasta z kamienicy, gdzie mieszka fotograf, niepozorne mokotowskie podwórko czy „czwórki” na Wiśle), większość stanowi swoisty fotoreportaż z codzienności.

Fot. Chris Niedenthal, Dworzec Centralny, 1979 

Na zdjęciach archiwalnych możemy zobaczyć między innymi, jak wyglądał pierwszy dzień na warszawskiej giełdzie w 1991 roku, początki ulicznego handlu po upadku komunizmu, śródmiejskie ulice i panoramy z nowo wybudowanym Dworcem Centralnym czy tzw. Ścianę Wschodnią z Domami Centrum, która w latach 70. była okolicą nowoczesną i modną.

„Notatki z Warszawy”, Chris Niedenthal

  • Wydawca: Dom Spotkań z Historią
  • Autor: Chris Niedenthal
  • Teksty: Sylwia Chutnik, Chris Niedenthal
  • Projekt: Katarzyna Godyń-Skoczylas
  • Liczba stron: 280
  • Liczba zdjęć: 150
  • Format: 21 x 25 cm
  • Oprawa: Twarda
  • Język: polski, angielski
  • Cena: 170 zł / 200 zł (z etui)

Album zawiera również krótki odautorski wstęp, biogram Chrisa Niedenthala i esej Sylwii Chutnik („Miejski taniec. Chris Niedenthal o Warszawie”). Przygotowany został w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, część nakładu dostępna jest w eleganckiej wersji z etui. Album będzie odstępny do kupienia w księgarni DSH z cenach 170 zł (wersja standardowa) i 200 zł (wersja z etui).

Premiera publikacji odbędzie się 14 grudnia 2023 o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią. Chris Niedenthal opowie o „swojej Warszawie” w rozmowie z Sylwią Chutnik.

Chris Niedenthal - sylwetka autora

Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie jako młodsze z dwojga dzieci Heleny z domu Łyżwańskiej i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939. Poznali się i pobrali w Wielkiej Brytanii.

W 1972 roku Chris Niedenthal ukończył studia fotograficzne w London College of Printing i przez pół roku pracował dla londyńskiej agencji Features International. Polskę po raz pierwszy odwiedził razem z rodzicami i siostrą w 1963 roku. Dwa lata później zaczął bywać tu sam, prawie w każde wakacje. W 1971 roku podjął pracę jako pilot wakacyjnych wycieczek do Polski. W maju 1973 przyjechał tu na zaproszenie Polskiej Agencji Interpress. W latach 1974—1978 pracował jako wolny strzelec, robiąc materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. Od 1978 roku współpracował z magazynem „Newsweek”. W 1985 został fotoreporterem „Time”. Zasłynął fotografią reportażową przedstawiającą zarówno historyczne wydarzenia, jak i codzienność lat 80. Dokumentował m.in.: pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, upadek komunizmu i przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej w 1989 roku.

Laureat nagrody World Press Photo w 1986 roku za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC — Janosa Kadara, który trafił na okładkę ,,Time”. Autor społecznie zaangażowanych cykli fotograficznych traktujących o „niewidzialności” dzieci upośledzonych umysłowo (m. in wystawa Tabu. Portrety nie Portretowanych). Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu.

Dom Spotkań z Historią - informacje

Dom Spotkań z Historią (DSH) jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmujemy się XX-wieczną historią Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, Warszawy. Prezentujemy wystawy oparte często na nieznanych kolekcjach zdjęć, organizujemy dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, seminaria i konferencje. Prowadzimy działalność wydawniczą, a w naszej księgarni oferujemy szeroki wybór książek dotyczących XX wieku.

DSH upowszechnia historię poprzez źródła i świadectwa indywidualne. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej (AHM), największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku, które gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje świadków historii mówionej, digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy.

Więcej informacji: www.dsh.waw.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)