"Chris Niedenthal" - album podsumowujący 50 lat pracy legendarnego fotografa

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Album „Chris Niedenthal” to uhonorowanie 50 lat pracy i pasji fotograficznej Chrisa Niedenthala - fotografa legendy, laureata World Press Photo, współpracownika najważniejszych światowych magazynów. To fotoreporterska opowieść o Polsce i Europie Wschodniej ostatnich czterech dekad, na którą składa się ponad 200 zdjęć.

W wydanej przez Dom Spotkań z Historią publikacji "Chris Niedenthal" poza ikonicznymi zdjęciami znalazły się również mniej znane fotografie, ukazujące Niedenthala jako wybitnego obserwatora, skoncentrowanego na życiu codziennym i spotykanych ludziach. Jego zdjęcia prezentują unikalne spojrzenie na Europę Wschodnią i kraje bloku wschodniego podkreślając złożoność i niuanse regionu, dając wgląd w kulturalne i historyczne tło tego obszaru w tamtym czasie.

Przekrojowe spojrzenie na 50 lat pracy twórczej jednego z najważniejszych polskich fotoreporterów

Publikację uzupełniają dwa zdjęcia z okresu nastoletniego fotografa, teksty autorek wyboru zdjęć Anny Brzezińskiej i Katarzyny Puchalskiej - o fotografiach z albumu oraz biografia Chrisa Niedenthala napisana na podstawie m.in. relacji fotografa nagranej przez Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA.

Jak podkreślają autorki: Legitymacja korespondenta zagranicznego umożliwiała mu robienie zdjęć, które niewielu mogło wówczas wykonać. […] Współpraca z „Newsweekiem”, a potem z „Time”, była wielkim krokiem w jego karierze, dawała mu też nieograniczony dostęp do zachodnich kolorowych filmów wysokiej jakości (dla polskich fotografów w tym czasie praktycznie niedostępnych) i pozwalała na podróże. Dzięki temu, w jego archiwum znajduje się niepowtarzalny reporterski zapis z Polski i krajów Europy Wschodniej lat 70. i 80.

Album towarzyszy wystawie prezentowanej w Domu Spotkań z Historią, na której poza zdjęciami można zobaczyć oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty redakcyjne, w których fotograf umieszczał naświetlone filmy i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal. Wystawa będzie dostępna w DSH do 04.06.2023.

Najbliższe spotkanie z Chrisem Niedenthalem: 11.02.23, godz. 13:00, Dom Spotkań z Historią.

"Chris Niedenthal", Dom Spotkań z Historią

  • Oprawa: twarda
  • Wydawca: Dom Spotkań z Historią
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 244
  • Rok wydania: 2022
  • Koncepcja, wybór zdjęć, teksty: Anna Brzezińska, Katarzyna Puchalska
  • Redakcja: Katarzyna Madoń-Mitzner, Małgorzata Purzyńska
  • Projekt graficzny: Lotne Studio
  • Cena katalogowa: 150 zł

Album można kupić w Księgarni Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 oraz online: ksiegarnia.dsh.waw.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wiosenne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Wiosenne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Kolejny numer Digital Camera Polska zawitał na półki sklepowe. W nowym wydaniu fotograficznego magazynu dominują tematy makro i przyrodnicze, ale nie tylko...
11
Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - startuje nabór do konkursu na najlepsze photobooki ostatniego roku
Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - startuje nabór do konkursu na najlepsze photobooki ostatniego...
Wystartowała tegoroczna edycja konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 23 kwietnia. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas...
8
Rozwiń swój biznes z nowym numerem Digital Photographer Polska
Rozwiń swój biznes z nowym numerem Digital Photographer Polska
Nowy numer DPP to mnóstwo inspirujących porad i wskazówek, które pomogą Wam usprawnić pracę, oszczędzić czas i umiejętnie meandrować na falach stale zmieniającego się rynku. Najnowsze wydanie...
7
Powiązane artykuły