Mobile
Peak Design - nowe funkcjonalne etui do iPhone’a 16
Polscy laureaci World Press Photo dołączają się do tegorocznych licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcji znajdziecie książki i albumy czołowych polskich fotografów.
Do zbiórki na sprzęt potrzebny w skutecznej diagnostyce sepsy w ramach tegorocznych licytacji WOŚP dołączyli twórcy i artyści. Wśród nich polscy laureaci World Press Photo, którzy na aukcję charytatywną przeznaczyli ręcznie sygnowane albumy, odbitki i książki fotograficzne: Rafał Milach, Wojciech Grzędziński, Witold Krassowski, Maciej Nabrdalik, Tomasz Markowski, Filip Ćwik, Anna Bedyńska, Chris Niedenthal, Radosław Sikorski, Tomasz Lazar, Tomasz Kaczor, Natalia Kepesz, Tomasz Wiech, Karolina Jonderko i Kacper Kowalski.
Wszystkie aukcje laureatów WPP znajdziecie pod tym linkiem: https://allegro.pl/uzytkownik/SztabZyrardow/fotografia-fotografia-artystyczna-321817.
Tegoroczny, 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą!” Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
Jak wynika z najnowszych badań, według WHO w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Prawie połowa zachorowań dotyczył dzieci. W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych wskazują, że liczba przypadków sepsy w latach 2012-2013 wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności był wyższy niż w przypadku nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.
Więcej informacji o tegorocznej edycji znajdziecie na stronie wosp.org.pl.