Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul. Dzielnej 5, w Warszawie zostaną zaprezentowane 44 kolekcjonerskie odbitki, które będzie można licytować do 27 czerwca.

„W pewnym momencie stwierdziłem, że takie indywidualności polskie są podstawową wartością narodu i że one dźwigają ten naród, dlatego warto je popularyzować. Dlatego zabrałem się za portretowanie Polaków i zrobiłem około pół miliona zdjęć portretowych”.

44 czarno-białe fotografie, sygnowane i numerowane, to portrety polskich osobistości świata kultury, sztuki, polityki i nauki, wykonane w latach 1968 - 1996. Krzysztof Gierałtowski poświęcił portretowaniu całe swoje zawodowe życie. Był doskonale świadomy tego, kogo chce uwiecznić, a kogo na pewno nie. Tak samo, jak świadomy był tego, jaki portret chce osiągnąć.

Fot. Krzysztof Gierałtowski, na zdjęciu Krzysztof Jasiński

Fotografia odzwierciedla jego subiektywną prawdę o człowieku. Szukał jej nie tylko w twarzy swojego bohatera, ale w każdej cząstce jego ciała, która mogła tę prawdę zdradzać. Tak było w przypadku pisarza i malarza Józefa Czapskiego. Podczas spotkania z Gierałtowskim, leciwy już artysta … zasnął. Fotograf dyplomatycznie wybrnął z tej sytuacji, utrwalając na filmie jedynie dłonie artysty. „Patrząc na nie to było wiadomo, że są to ręce arystokraty” - wspomina po latach.

Fot. Krzysztof Gierałtowski, na zdjęciu Roman Polański

Do fotograficznego katalogu polskiej inteligencji tworzonego Krzysztofa Gierałtowskiego należą: Magdalena Abakanowicz, ks. Józef Tischner, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Nina Andrycz, Kazimierz Brandys, Jan Peszek, Daniel Olbrychski, Zdzisław Beksiński, Jerzy Maksymiuk, Leopold Tyrmand, Jerzy Kapuściński i inni.

Fot. Krzysztof Gierałtowski, na zdjęciu Tadeusz Kantor

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy„Indywidualności polskie” odbędzie się w czwartek, 13 czerwca 2024 roku o godz. 18.00, w galerii ARTINFO, przy ul. Dzielnej 5 w Warszawie. Wystawę zdjęć można oglądać do 27 czerwca. Tego samego dnia, o godz. 21.00 kończy się także licytuj wystawionych prac.

Fot. Krzysztof Gierałtowski, na zdjęciu Przemysław Gintrowski

Krzysztof Gierałtowski - sylwetka autora

Urodzony 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Na potrzeby prasy i wydawnictw zajmował się fotografią mody i reklamową, był jednak również autorem reportaży z zakładów przemysłowych. W latach 1967-73  stały współpracownika miesięcznika "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnika "Perspektywy", 1977-78 - tygodnika "Razem", 1978-81 – tygodnika „ITD".

Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika "6x9 Fotografia" (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem "Twój Styl". Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest twórcą liczącej ponad 300 tysięcy negatywów kolekcji "Polacy, portrety współczesne”. Portfolio prac zatytułowane „Indywidualności polskie” zostało wydane w 2009 roku i od tamtej pory było wystawiane nie tylko w Polsce, ale i za granicą: w Achen, Paryżu, Pradze, Wilnie, San Sebastian, Murcii i Wiedniu.

Krzysztof Gierałtowski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Członkiem Korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh; stypendystą polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej, jak też Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W 2007 dostał od Ministra Kultury RP srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.  Laureat nagrody K.C. Norwida 2011. Otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Ministra Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową « Bene Merito » za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2018 został laureatem nagrody specjalnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS z okazji 100 lecia tej organizacji. Prace Krzysztofa Gierałtowskiego znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych i państwowych

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie fotografka sportowa Aleksandra Szmigiel. Start 17 czerwca o 18:00.
6
Ruszyła kolejna edycja LaMPA Lądek Mountain Photo Award
Ruszyła kolejna edycja LaMPA Lądek Mountain Photo Award
Wystartowała kolejna edycja konkursu dla pasjonatów fotografii górskiej, towarzyszący Festiwalowi Górskiej w Lądku Zdroju. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca.
1
Powiązane artykuły