"Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego w Gdańsku

Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na wystawę Krzysztofa Gierałtowskiego "Indywidualności Polskie", której otwarcie odbędzie się 14 maja o godz. 18:00.
Wojciech Mlynarski, fot. Krzysztof Gierałtowski
Wystawa "Indywidualności Polskie" to rodzaj kolekcji herosek i herosów kultury polskiej lat 1968-1995 [wcześniej informowaliśmy błędnie, że z lat 1968-2009, co zostało sprostowane przez autora]] w subiektywnym wyborze autora. Krzysztof Gierałtowski, niekwestionowany mistrz portretu fotograficznego, pod wpływem rozmów i współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie podjął się stworzenia ze swych kilkutysięcznych zbiorów portretowych symbolicznego zestawu 44 wizerunków, które nazwał "Teką muzealną". Tym samym nawiązał do tradycji tworzenia tek fotograficznych (m.in. XIX-wiecznych albumów Karola Beyera czy międzywojennych tek Jana Bułhaka), graficznych, rysunkowych i - jako pierwszy w powojennej historii polskiej fotografii artystycznej - opublikował ją (2008 r.) Jako całość Teka stanowi rarytas kolekcjonerski ze względu na wysoką jakość druku, oprawy i wieloletnią trwałość gwarantowaną certyfikatem. Jednak to, co w niej jest najbardziej interesujace to absolutnie doskonałe fotografie i anegdotyczne komentarze odautorskie. Wystawa "Indywidualności Polskie" jest publiczną ekspozycją Teki.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć film dokumentalny o autorze pt. "Polacy Polacy" w reżyserii Borysa Lankosza ze zdjęciami Marcina Koszałki (2002).
Jerzy Maksymiuk, fot. Krzysztof Gierałtowski

{BLD|Krzysztof Gierałtowski
urodził się w 1938 r. w Warszawie. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, specjalizujących się w portrecie. Jego nazwisko widnieje w encyklopediach i publikacjach poświęconych XX wiecznej fotografii europejskiej. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-1958) i Warszawie (1958-1960), a także w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-1964). Rozpoczął fotografowanie w 1961 r., pierwsza jego wystawa miała miejsce dwa lata później w Warszawie. Przez ponad trzydzieści lat (1967-1998) współpracował z opiniotwórczymi magazynami, miesięcznikami i tygodnikami takimi jak: "Ty i Ja", "Perspektywy", "Razem", "ITD", "Twój Styl". Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika "6x9 Fotografia" (1991-1993). W latach 1996-2007 prowadził własną galerię pod nazwą Galeria/Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki na świecie: m.in. Library of Congress, Washington; Museum of Modern Art, San Francisco; MoMA, New York, N.Y.; Henie-Onstad Kunstsenter, Oslo; Norsk Museum for Fotografi, Preus Fotomuseum, Horten, Norwegen; Det Kongelige Bibliotek, Kopenhagen; Rijksuniversiteit Prentenkabinet, Leiden; Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Paris; Bibliotheque Nationale de France, Paris; Il Diaframma/Canon, Milano; Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg; Museum Ludwig, Köln oraz w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Bibliotece Narodowej w Warszawie.


Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie
Wernisaż: 14.05.2011, godz. 18:00
Termin: 15.05-30.07.2011

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 8/11, Gdańsk
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12