"Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego w Krakowie

Uroczystemu przekazaniu do zbiorów Teki "Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego towarzyszyć będą trzy otwarcia. W piątek 1 października w samo południe zapraszamy do Muzeum Historii Fotografii, a o godz. 14:00 do Muzeum Archeologicznego. Dzień poźniej o 12:00 w Bibliotece Jagiellońskiej trzeci wernisaż. Wszystko w Krakowie.
Jerzy Grzegorzewski, 1939-2005, (c) Krzysztof Gierałtowski. Sądzę, że Jerzy Grzegorzewski reżyser Teatru Narodowego, chciałby pozostać niewidzialny. Pogoń za niespełnioną tęsknotą jest dla portrecisty fascynująca. Ze śmiercią nieśmiałego twórcy szansa umknęła.

Podczas otwarcia wystaw Krzysztofa Gierałtowskiego w Muzeum Historii Fotografii oraz w Bibliotece Jagiellońskiej nastąpi uroczyste przekazanie do zbiorów Teki "Indywidualności Polskie" autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego. W imieniu fundatora - Telekomunikacji Polskiej S.A. - aktu przekazania dokona autor.

Teka "Indywidualności Polskie" to 44 czarno-białe fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów. Teka powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Wydawnictwo zrealizowane zostało w nakładzie ograniczonym do zaledwie 15 numerowanych egzemplarzy, ale ma osiągnąć, zgodnie z życzeniem artysty liczbę 100. Jest to pierwsza w powojennych dziejach polskiej fotografii artystycznej opublikowana teka fotograficzna.

Wśród tych, którzy pozowali artyście znaleźli się m.in.: Magdalena Abakanowicz, Nina Andrycz, Jerzy Grzegorzewski, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Czesław Miłosz, Roman Polański, Piotr Skrzynecki, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda, Karol Wojtyła i Zbigniew Zapasiewicz.

O swoim dziele artysta mówi: zawartość teki to fragment kroniki polskiej inteligencji z lat 1968-2009.


Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie
Wernisaże:
1.10.2010, godz. 12:00 (MHF)
1.10.2010, godz. 14:00 (Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3, Kraków)
2.10.2010, godz. 12:00 (Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków)

Termin: 2.10-31.12.2010

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16, Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8