"Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego w Bibliotece Narodowej

0
Marcin Grabowiecki
17 Listopad 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Biblioteka Narodowa zaprasza na wernisaż wystawy fotografii portretowych "Indywidualności Polskie" wykonanych przez jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, znakomitego portrecistę i interpretatora ludzkich twarzy Krzysztofa Gierałtowskiego. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie uroczystość przekazania do zbiorów Biblioteki Narodowej teki fotografii Gierałtowskiego, zakupionych dla Narodowej Książnicy przez PKO Bank Polski. Uroczystość odbędzie się w środę, 18 listopada.
Roman Polański, fot. Krzysztof Gierałtowski
Już jutro w Bibliotece Narodowej odbędzie się uroczystość przekazania nr 1 bibliofilskiej teki fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego. Wydarzenie połączone będzie z wernisażem wystawy zawartych w tece portretów artysty. Zapraszamy do Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej 18 listopada na godz. 13:00. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.

Teka Indywidualności Polskie : 44 fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Wydana została w nakładzie ograniczonym do zaledwie 15 numerowanych egzemplarzy, jakkolwiek autor chciałby osiągnać liczbę 100. Jest to pierwsza w powojennych dziejach polskiej fotografii artystycznej opublikowana teka fotograficzna. Pod względem dbałości o wysoki artystyczny poziom zdjęć i staranność wykonania nawiązuje ona do znakomitych wzorców - dziewiętnastowiecznych albumów fotograficznych Karola Beyera czy międzywojennych autorskich tek Jana Bułhaka. Jest to również pierwsza po wojnie bibliofilska, kolekcjonerska teka fotograficzna wydana w jakości archiwalnej, tzn. gwarantującej jej wieloletnią trwałość i przechowywanie w stanie niezmienionym pod wpływem upływu czasu - piszą organizatorzy.

Gierałtowski jest wybitnym portrecistą. O swoim dziele mówi: zawartość teki to fragment kroniki polskiej inteligencji z lat 1968-2009. Wśród tych, którzy mu pozowali znaleźli się m.in.: Jan Paweł II, Magdalena Abakanowicz, Przemysław Gintrowski, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Czesław Miłosz, Roman Polański, Piotr Skrzynecki, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda i Zbigniew Zapasiewicz. Dokumentowanie ludzkich twarzy i sylwetek, a zarazem odgadywanie i ukazywanie osobowości modela stało się prawdziwą życiową pasją i powołaniem Gierałtowskiego. Wybraną postać fotografuje on w kontekście jej pracy, osiągnięć lub ogólnie znanych sytuacji i wydarzeń. Wymowa i znaczenie tych wizerunków opiera się głównie na przerysowaniu jakiejś subiektywnie przez autora dostrzeżonej cechy modela, na zaaranżowaniu sytuacji nowych, nieoczekiwanych a nawet zaskakujących dla portretowanej osoby lub dodaniu symbolicznych atrybutów. Dzięki takim zabiegom powszechnie znane osoby niespodziewanie ujawniają ukryte przed światem rysy osobowości.

Kalina Jędrusik, fot. Krzysztof Gierałtowski
Krzysztof Gierałtowski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 r. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnika "Perspektywy", 1977-78 - tygodnika "Razem", 1978-81 - tygodnika 'ITD'. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika '6x9 Fotografia' (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem 'Twój Styl'. Od 1996 do 2007 r. prowadził własną galerię. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury.

Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie
Wernisaż: 18.11, godz. 13:00
Termin: 19-30.11

Biblioteka Narodowa, Sala Darczyńców
al. Niepodległości 213, wejście A
Warszawa
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0