"Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego w Bibliotece Narodowej

Biblioteka Narodowa zaprasza na wernisaż wystawy fotografii portretowych "Indywidualności Polskie" wykonanych przez jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, znakomitego portrecistę i interpretatora ludzkich twarzy Krzysztofa Gierałtowskiego. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie uroczystość przekazania do zbiorów Biblioteki Narodowej teki fotografii Gierałtowskiego, zakupionych dla Narodowej Książnicy przez PKO Bank Polski. Uroczystość odbędzie się w środę, 18 listopada.
Roman Polański, fot. Krzysztof Gierałtowski
Już jutro w Bibliotece Narodowej odbędzie się uroczystość przekazania nr 1 bibliofilskiej teki fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego. Wydarzenie połączone będzie z wernisażem wystawy zawartych w tece portretów artysty. Zapraszamy do Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej 18 listopada na godz. 13:00. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.

Teka Indywidualności Polskie : 44 fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Wydana została w nakładzie ograniczonym do zaledwie 15 numerowanych egzemplarzy, jakkolwiek autor chciałby osiągnać liczbę 100. Jest to pierwsza w powojennych dziejach polskiej fotografii artystycznej opublikowana teka fotograficzna. Pod względem dbałości o wysoki artystyczny poziom zdjęć i staranność wykonania nawiązuje ona do znakomitych wzorców - dziewiętnastowiecznych albumów fotograficznych Karola Beyera czy międzywojennych autorskich tek Jana Bułhaka. Jest to również pierwsza po wojnie bibliofilska, kolekcjonerska teka fotograficzna wydana w jakości archiwalnej, tzn. gwarantującej jej wieloletnią trwałość i przechowywanie w stanie niezmienionym pod wpływem upływu czasu - piszą organizatorzy.

Gierałtowski jest wybitnym portrecistą. O swoim dziele mówi: zawartość teki to fragment kroniki polskiej inteligencji z lat 1968-2009. Wśród tych, którzy mu pozowali znaleźli się m.in.: Jan Paweł II, Magdalena Abakanowicz, Przemysław Gintrowski, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Czesław Miłosz, Roman Polański, Piotr Skrzynecki, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda i Zbigniew Zapasiewicz. Dokumentowanie ludzkich twarzy i sylwetek, a zarazem odgadywanie i ukazywanie osobowości modela stało się prawdziwą życiową pasją i powołaniem Gierałtowskiego. Wybraną postać fotografuje on w kontekście jej pracy, osiągnięć lub ogólnie znanych sytuacji i wydarzeń. Wymowa i znaczenie tych wizerunków opiera się głównie na przerysowaniu jakiejś subiektywnie przez autora dostrzeżonej cechy modela, na zaaranżowaniu sytuacji nowych, nieoczekiwanych a nawet zaskakujących dla portretowanej osoby lub dodaniu symbolicznych atrybutów. Dzięki takim zabiegom powszechnie znane osoby niespodziewanie ujawniają ukryte przed światem rysy osobowości.

Kalina Jędrusik, fot. Krzysztof Gierałtowski
Krzysztof Gierałtowski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 r. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnika "Perspektywy", 1977-78 - tygodnika "Razem", 1978-81 - tygodnika 'ITD'. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika '6x9 Fotografia' (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem 'Twój Styl'. Od 1996 do 2007 r. prowadził własną galerię. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury.

Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie
Wernisaż: 18.11, godz. 13:00
Termin: 19-30.11

Biblioteka Narodowa, Sala Darczyńców
al. Niepodległości 213, wejście A
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8