"Portret bez twarzy" Krzysztofa Gierałtowskiego w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
29 Październik 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Do 17 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie możemy oglądać wystawę "Portret bez twarzy" Krzysztofa Gierałtowskiego, która zorganizowana jest w 75-lecie urodzin artysty i 50-lecie wystawiania fotografii.
fot. Krzysztof Gierałtowski


Wystawa odbywająca się w 75-lecie urodzin artysty i 50-lecie wystawiania fotografii ma dla Gierałtowskiego znaczenie szczególne.

Mam bowiem nadzieję, że sumuje moje próby innego portretowania. Jest to szczególnie ważne w chwili kiedy wyrażaną werbalnie konieczność tworzenia tożsamości narodowej, poprzez utrwalanie obrazu Polaków, trzeba w końcu zacząć realizować w praktyce. Swoimi zdjęciami staram się przeciwstawiać bylejakości portretowania człowieka i jego antropometrycznemu, wymuszanemu przez wymogi bezpieczeństwa i globalizację obrazowi.

Twarze formowane optyką, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone, portrety powstałe z nałożenia negatywów lub pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo że twarze bywają nieostre, skryte lub zastąpione rękami, portretem może być też zapisana na zasadzie "pars pro toto" część twarzy. Portrety są uzupełniane uniwersalnymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi własnymi wyobrażeniami.

Mam nadzieję, że odrzucając powierzchowną identyfikacje zbliżam się moimi zdjęciami do pełniejszego opisu polskich indywidualności.

Organizatorem wystawy i wydawcą polsko-angielskiego katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii, której Prezesem jest Mariusz Klonowski. Wszystkie zdjęcia wystawy wraz z komentarzami autora zawarte w katalogu są również prezentowane na stronie: www.frf.org.pl

fot. Krzysztof Gierałtowski


Wystawa jest prezentowana do 17 listopada włącznie na drugim piętrze Zamku Królewskiego w godzinach 11:00-16:00, z wyjątkiem poniedziałków.

We wszystkie niedziele o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 autor będzie oprowadzał po wystawie, na którą wstęp jest bezpłatny. Na wystawie można będzie kupić katalogi i plakaty wystaw. 9 listopada o godz. 11:00 odbędzie się również wykład Krzysztofa Gierałtowskiego w zamkowym mieszkaniu Stefana Żeromskiego. (wstęp za zaproszeniami, które można odbierać w Informacji Zamku na parterze, w tygodniu przed wykładem).

Z Zamku Królewskiego w Warszawie wystawa pojedzie do Muzeum Narodowego we Wrocławiu (luty 2014), BWA w Rzeszowie (czerwiec/lipiec 2014), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (maj 2014), Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie (wrzesień 2014), BWA w Olsztynie (luty/marzec 2015) i dalej.


Krzysztof GierałtowskiPortret bez twarzy
Termin: do 17.11.2013
wt-nd: 11:00-16:00

Zamek Królewski
Warszawa


fot. Krzysztof Gierałtowski


fot. Krzysztof Gierałtowski

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
247
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
28
0
Powiązane artykuły