Krzysztof Gierałtowski w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

0
Marcin Grabowiecki
8 Kwiecień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wernisaż wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Historii Fotografii. W Krakowie artysta pokaże 55 charakterystycznych dla swojej twórczości portretów wybitnych osobowości ze świata nauki, sztuki, polityki - w tym: Stanisława Lema, Józefa Tischnera, Leopolda Tyrmanda, Andrzeja Wajdy, Erny Rosentstein, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Jarockiego i Stefana Gierowskiego.
Świętując swoje 75. urodziny i 50-lecie debiutu artystycznego, Krzysztof Gierałtowski wrócił po 25 latach we wrześniu 2013 wystawą "Portret bez twarzy" na Zamek Królewski w Warszawie. Po odwiedzeniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa zawitała teraz do Krakowa, gdzie będzie gościła do 1 czerwca.

W Muzeum Historii Fotografii Krzysztof Gierałtowski pokaże 55 charakterystycznych dla swojej twórczości portretów wybitnych osobowości ze świata nauki, sztuki, polityki - w tym: Stanisława Lema, Józefa Tischnera, Leopolda Tyrmanda, Andrzeja Wajdy, Erny Rosentstein, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Jarockiego czy Stefana Gierowskiego. Czarno-białe i kolorowe fotografie charakteryzują ich w sposób niecodzienny - poprzez gesty, grymasy i rekwizyty, grę światła i skojarzeń. To portrety subiektywne i eksperymentalne, ale mówią wiele o człowieku, jego charakterze i pasjach.

Styl Gierałtowskiego, uznawanego za mistrza portretu psychologicznego, a później subiektywnego, jest łatwo rozpoznawalny. Portrety nie są wykonywane według żadnego określonego schematu. Każdy "model" musiał poddać się subiektywnej wizji twórcy, który starał się znaleźć w nim coś szczególnego i zobrazować to w fotografii. Niejednokrotnie twarze portretowanych osób są formowane poprzez światłocień, brak ostrości czy kształtowanie optyką. Od 20 lat eksperymenty artysty opierają się wyłącznie na użyciu koloru, mocno nasyconego albo monochromatycznego. Nie fotografuje współczesnych celebrytów, bo uważa, że przede wszystkim chcą wyglądać ładnie unikając prawdy o tym jacy są jako ludzie.

Wystawa zaczyna się rodowodem Gierałtowskiego - fotografiami jego przodków i rodziców, a także jego samego jako dziecka.

Na przełomie czerwca i lipca wystawa zawita do BWA w Rzeszowie, a we wrześniu do Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie.

Ta wystawa to nie jest "the best of Gierałtowski" - mówi w jednym z wywiadów Autor - to wystawa problemowa, która ma pokazać Polakom i rzeszy fotografujących, że można portretować inaczej. Niekoniecznie robiąc zdjęcia antropometryczne, jakich się wymaga do paszportu. Można robić sztuki magiczne.
Stanisław Lem, fot. Krzysztof Gierałtowski

Erna Rosenstein, fot. Krzysztof Gierałtowski

Józef Tischner, fot. Krzysztof Gierałtowski

Krzysztof Zanussi, fot. Krzysztof Gierałtowski


Krzysztof Gierałtowski, fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Korespondent DGPh. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne. Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida, a w 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. MOMA, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliotheque Nationale de France, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Museum fur Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w dobrych kolekcjach prywatnych.

24 maja 2014 roku odbędzie się spotkanie z artystą zatytułowane "Krzysztof Gierałtowski. O innym portrecie" w ramach Krakow Photo Fringe 2014.

Organizatorem wystawy i wydawcą polsko-angielsko katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii, której Prezesem jest Mariusz Klonowski. Wystawie towarzyszy katalog, który prezentowany jest także na stronie www.gieraltowski.pl Wystawa i jej katalog powstały przy wsparciu grantem ze strony Narodowego Centrum Kultury i stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Orange Polska S.A.


Krzysztof Gierałtowski. Portret bez twarzy
Wernisaż: 9 kwietnia 2014, godz. 18:00
Termin: 9 kwietnia - 1 czerwca 2014

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
235
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
26
0
Powiązane artykuły