Remake - wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego

0
Michał Chrzanowski
7 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Ney Gallery&Prints zaprasza na wystawę zdjęć Krzysztofa Gierałtowskiego. Jego portrety charakteryzują się emocjonalnością, częstymi przerysowaniami oraz indywidualnym podejściem do fotografowanych osób. Wernisaż rozpoczyna się 12 października 2015 roku.
Indywidualne podejście do portretowanych osób, niebywała zdolność wyzwalania emocji, częste stosowanie przerysowań, przekształceń - tak w skrócie można opisać charakter i styl prac Krzysztofa Gierałtowskiego. Już w najbliższy poniedziałek w warszawskiej Ney Gallery&Prints będzie można zobaczyć projekt REMAKE, na który składają się liczne portrety wykonane przez Gierałtowskiego.

Jesienią 1990 przez dwa tygodnie fotografowałem Rosjan, NRD-owców, Polaków i Holendrów. Malarzy, aktorki i reżyserów, kompozytorów i dyrygentów, jazzmanów, historyków, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów i sztab organizacyjny Festiwalu. To wtedy dzięki holenderskiemu zamówieniu powstał szeroko później publikowany portret Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio. W Polsce nie ma takich festiwali, ludzi kultury, przegrały z Coca - Colowymi i piwnymi eventami i dlatego jako wspomnienie pomysł tego remake. Dzięki zaproszeniu Moniki Ney, 25 lat później zdjęcia pokazuję w Polsce. - mówi Krzysztof Gierałtowski o swoim projekcie REMAKE. Dziś w wilczym kapitalizmie polskiej rzeczywistości, poza celebrytami, którzy mnie nie interesują, portrety Polaków zdają się być nikomu niepotrzebne i dlatego zanika pamięć jacy naprawdę jesteśmy. - dodaje fotograf.

Ze zdjęć Gierałtowskiego spoglądają między innymi twarze takich osób jak: Jerzy Kalina - artysta, Zbigniew Namysłowski - saksofonista, Marek Walczewski - aktor, Michail Levitin - dyr. artystyczny Teatru Ermitaż, Hanna Kulenty - kompozytorka, Ad Gerritsen - malarz, Adolf Endler z żoną - pisarz, Yan Van Ardenne - współpracownik biura festiwalu, Sonia Augart - tancerka, Paul Tummers - historyk filozofii, Heidrun Perdelwitz - aktorka, Andrzej Renes - rzeźbiarz, Janusz Kijowski - reżyser, Vladimir Komarov - kompozytor, Thomas Verbogt - pisarz.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego będzie prezentowana w warszawskiej Ney Gallery&Prints (ul. Spokojna 5). Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2015 roku o godzinie 19:00. Ekspozycja potrwa do 11 listopada 2015 roku. Wstęp jest bezpłatny. Godziny otwarcia galerii:
wtorek - piątek: 12.00 - 19.00, sobota - niedziela: 13.00 – 18.00, poniedziałek galeria jest nieczynna. Więcej informacji o wystawie możecie dowiedzieć się na stronie www.neygalleryprints.pl.

Krzysztof Gierałtowski - fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne. Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida, otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, a w 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. MOMA w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France, Musée d’Art. Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
247
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
29
0