Kolekcja fotografii legionowych w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Autor: Piotr Wroniewicz

12 Czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zostanie zaprezentowana wystawa "Legionowe Kadry". Cenną kolekcję fotografii legionowych z czasów I wojny światowej oraz okresu międzywojennego będzie można zobaczyć już w sierpniu. Muzeum zaprasza również na wystawę plenerową i ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie otrzymało cenną kolekcję fotografii legionowych, z których zostanie przygotowana wystawa pod tytułem "Legionowe Kadry". Autorem zdjęć jest Jan Zdzisław Włodek - legionista, fotograf żyjący w latach 1885 - 1940. 100 zdjęć jego autorstwa przekazała do Muzeum córka fotografa. Zdjęcia zawierają dwa reportaże: defiladę oddziałów Legionów Polskich podczas uroczystości rocznicowych Powstania Styczniowego w Sławkowie i defiladę w Czeremosznie gdzie po raz pierwszy wspólnie defilowały wszystkie trzy Brygady Legionów Polskich.

Fotografie zostaną zaprezentowane na rozpoczynającej się w sierpniu wystawie pt. „Legionowe Kadry”. W siedzibie Muzeum zaprezentowane zostaną prace legionowych fotografów - żołnierzy, naukowców, wykładowców akademickich i społeczników w latach pokoju, którzy w 1914 roku założyli „Spółdzielnię fotograficzną”. Dokumentowali i publikowali legionowe życie. Na kadrach odnajdujemy życie poza frontem, kontakty z miejscową ludnością, jej obrzędy, zwyczaje bukowińskich i wołyńskich Polaków. W okopach legionowych narodził się wtedy polski reportaż wojenny.

Muzeum zaprasza również na wystawę plenerową „Kadrówka 1914- 2014”, prezentującą fotografie i dokumenty, obrazujące tworzenie Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego, rolę idei Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w okresie międzywojennym a także walki o kultywowanie jej pamięci w trudnych latach po II wojnie światowej. Muzeum pokaże nieznane fotografie i dokumenty ilustrujące cały wiek obecności w polskiej tradycji „Kadrówki”.

Wystawom towarzyszyć będą prelekcje o początkach fotoreportażu wojennego w Polsce, o jego technicznych aspektach i prezentacja ówczesnego sprzętu fotograficznego oraz warsztaty pokazujące klasyczne techniki fotograficzne. Częścią projektu jest także konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z Małopolski pt. „Legiony w komórce”.

Więcej informacji na stronie: Muzeum Historii Fotografii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty...
4
Powiązane artykuły