Fotografie Leona Barszczewskiego w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Zapraszamy do Krakowa na wystawę Leona Barszczewskiego - polskiego fotografa dziewiętnastowiecznej Azji Środkowej, który z zamiłowania był archeologiem, podróżnikiem, etnografem i przyrodnikiem. Wernisaż w czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
"Obmurowane źródło wody na pustyni", 17 października 1894, fot. Leon Barszczewski - ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Leona Barszczewskiego zatytułowaną "Od Samarkandy do Siedlec". Otwarcie w czwartek, 2 czerwca 2011 o godz. 18:00
Prezentacja będzie dostępna dla oglądających do 3 lipca 2011.

Leon Barszczewski - polski fotograf dziewiętnastowiecznej Azji Środkowej był z zamiłowania archeologiem, podróżnikiem, etnografem, przyrodnikiem. W latach 1876-1896 stacjonował w Samarkandzie. Jako oficer topograficzny wykonywał mapy, badał szlaki komunikacyjne, gospodarkę, zasoby naturalne i społeczności podbitego przez Rosję Turkiestanu. Przy okazji zadań wojskowych i za zezwoleniem władz zwierzchnich rozwijał swoje zainteresowania, między innymi odkrył ruiny starej Samarkandy. Jako pierwszy Europejczyk zbadał lodowce azjatyckie. W dokumentacji chętnie stosował fotografię. Współorganizując ok. dwudziestu ekspedycji naukowych pokazywał badaczom możliwości zastosowania fotografii w dokumentacji. Fotografował na ich zlecenie i uczył jak fotografować samodzielnie.

Fotografie na wystawę udostępnił Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego pielęgnujący spuściznę po przodku. Są to wykonane współcześnie powiększenia z oryginalnych negatywów i odbitek pozytywowych.

Kurator wystawy: Lucyna Król


Leon BarszczewskiOd Samarkandy do Siedlec
Wernisaż: 2.06.2011, godz. 18:00
Termin: 3.06-3.07.2011

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16,Kraków

"Towarzysze wyprawy Leona Barszczewskiego na górskiej przełęczy", fot. Leon Barszczewski - ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego

"Medresy Registanu, na drugim planie meczet Bibi-Chanym, Samarkanda", fot. Leon Barszczewski - ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12