Wystawa Chrisa Niedenthala odwołana z powodów politycznych

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jedna z głównych wystaw Rzeszowskigo Weekendu Fotografii została odwołana. Powód? Treści polityczne zawarte w ekspozycji.

Tadeusz Rolke, Tomek Sikora, Tomasz Lazar czy Bogdan Konopka to tylko kilka wielkich nazwisk rodzimej fotografii, których wystawy goszczą na Rzeszowskim Weekendzie Fotografii. Z tego grona wyłączony został jeden z najważniejszych polskich fotoreporterów Chris Niedenthal, którego większość z nas kojarzy z kultowych zdjęć stanu wojennego.

Fotoreportaż na cenzurowanym 

Na festiwalu autor prezentować miał wystawę „Tu i Teraz”, podsumowującą wydarzenia ostatnich 5 lat rządów PiS. "Tu i Teraz to wystawa o Polsce ostatnich pięciu lat. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość praktycznie do dziś. Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie - głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego.” - czytamy w opisie wystawy.

„Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. - pisze o swoim projekcie Niedenthal. - Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku. Taka właśnie - w moim subiektywnym postrzeganiu - jest Polska. Tu i Teraz.”

Niestety wystawa nie odbędzie się z powodów politycznych, czego nawet nie stara ukryć się zarząd Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, gdzie miała być wystawiana ekspozycja.

„Informujemy, że z powodu zawartych treści politycznych wystawa Chrisa Niedenthala nie może zostać pokazana w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie” - brzmi treść pisma wysłana do organizatorów przez dyrekcję galerii.

fot. Rzeszowski Weekend Fotografii

"Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych"

„Poniedziałkowy brak słów ... Bardzo poważnie zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Mogliśmy schować do szuflady i zapomnieć, jednak mimo wszystko uważamy że nie można reagować obojętnością na tego rodzaju decyzje. Dziś dotykają one innych - w tym przypadku niestety Chris Niedenthal, którego wystawę "TU i TERAZ" planowaliśmy otworzyć w ubiegłym tygodniu w ramach II Rzeszowski Weekend Fotografii. Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych...

Fotografia, którą konsekwentnie pokazujemy w naszym mieście przez ostatnich kilka lat to nie polityka. Nigdy nią nie była i nigdy nie opowiadała się po żadnej ze stron. Niezależnie od kadrów bądź treści, które pokazuje. A w tym konkretnym przypadku fotografia autorstwa Chrisa Niedenthala to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania. Tak samo zresztą jak i (nadal planowana) wystawa "TU I TERAZ”.” - komentują organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

"Dzisiaj całe nasze życie jest w jakiejś formie polityczne"

Póki co nie wiadomo co dokładnie przesądziło o decyzji galerii. O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy więc samego zainteresowanego, Chrisa Niedenthala. 

- Prosta sprawa! Wystawa była już wydrukowana, oprawiona i przywieziona do galerii, ale w momencie rozpakowania stwierdzono, że jej jednak nie powieszą. A treści polityczne? Dzisiaj całe nasze życie jest polityczne w jakiejś formie. Chciałem pokazać fotografie z demonstracji i protestów ostatnich 5 lat, przed Sądem Najwyższym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, ale też z festiwalu rockowego Owsiaka w Kostrzynie, marszu równości, wiecu wyborczego Andrzeja Dudy, plus kilka bardziej covidowych fotografii. - komentuje fotograf.

Autor odniósł się także do niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji na temat tego, że ekspozycję przyjąć ma Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. - Podobno tak, ale chyba też będą chcieli najpierw obejrzeć te fotografie!! - podsumowuje.

Więcej informacji na temat Rzeszowskiego Weekendu Fotografii „Patrz Szeroko!” znajdziecie na stronie patrzszeroko.pl.

fot. okładkowa: Chris Niedenthal, z wystawy "Tu i Teraz"

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Raptem miesiąc po szokującej wiadomości o zamknięciu DPReview, z sieci znika kolejny portal fotograficzny z ponad 20-letnim stażem. Tym razem wyłączona została strona...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)