Wystawa Chrisa Niedenthala odwołana z powodów politycznych

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jedna z głównych wystaw Rzeszowskigo Weekendu Fotografii została odwołana. Powód? Treści polityczne zawarte w ekspozycji.

Tadeusz Rolke, Tomek Sikora, Tomasz Lazar czy Bogdan Konopka to tylko kilka wielkich nazwisk rodzimej fotografii, których wystawy goszczą na Rzeszowskim Weekendzie Fotografii. Z tego grona wyłączony został jeden z najważniejszych polskich fotoreporterów Chris Niedenthal, którego większość z nas kojarzy z kultowych zdjęć stanu wojennego.

Fotoreportaż na cenzurowanym 

Na festiwalu autor prezentować miał wystawę „Tu i Teraz”, podsumowującą wydarzenia ostatnich 5 lat rządów PiS. "Tu i Teraz to wystawa o Polsce ostatnich pięciu lat. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość praktycznie do dziś. Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie - głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego.” - czytamy w opisie wystawy.

„Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. - pisze o swoim projekcie Niedenthal. - Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku. Taka właśnie - w moim subiektywnym postrzeganiu - jest Polska. Tu i Teraz.”

Niestety wystawa nie odbędzie się z powodów politycznych, czego nawet nie stara ukryć się zarząd Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, gdzie miała być wystawiana ekspozycja.

„Informujemy, że z powodu zawartych treści politycznych wystawa Chrisa Niedenthala nie może zostać pokazana w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie” - brzmi treść pisma wysłana do organizatorów przez dyrekcję galerii.

fot. Rzeszowski Weekend Fotografii

"Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych"

„Poniedziałkowy brak słów ... Bardzo poważnie zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Mogliśmy schować do szuflady i zapomnieć, jednak mimo wszystko uważamy że nie można reagować obojętnością na tego rodzaju decyzje. Dziś dotykają one innych - w tym przypadku niestety Chris Niedenthal, którego wystawę "TU i TERAZ" planowaliśmy otworzyć w ubiegłym tygodniu w ramach II Rzeszowski Weekend Fotografii. Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych...

Fotografia, którą konsekwentnie pokazujemy w naszym mieście przez ostatnich kilka lat to nie polityka. Nigdy nią nie była i nigdy nie opowiadała się po żadnej ze stron. Niezależnie od kadrów bądź treści, które pokazuje. A w tym konkretnym przypadku fotografia autorstwa Chrisa Niedenthala to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania. Tak samo zresztą jak i (nadal planowana) wystawa "TU I TERAZ”.” - komentują organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

"Dzisiaj całe nasze życie jest w jakiejś formie polityczne"

Póki co nie wiadomo co dokładnie przesądziło o decyzji galerii. O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy więc samego zainteresowanego, Chrisa Niedenthala. 

- Prosta sprawa! Wystawa była już wydrukowana, oprawiona i przywieziona do galerii, ale w momencie rozpakowania stwierdzono, że jej jednak nie powieszą. A treści polityczne? Dzisiaj całe nasze życie jest polityczne w jakiejś formie. Chciałem pokazać fotografie z demonstracji i protestów ostatnich 5 lat, przed Sądem Najwyższym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, ale też z festiwalu rockowego Owsiaka w Kostrzynie, marszu równości, wiecu wyborczego Andrzeja Dudy, plus kilka bardziej covidowych fotografii. - komentuje fotograf.

Autor odniósł się także do niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji na temat tego, że ekspozycję przyjąć ma Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. - Podobno tak, ale chyba też będą chcieli najpierw obejrzeć te fotografie!! - podsumowuje.

Więcej informacji na temat Rzeszowskiego Weekendu Fotografii „Patrz Szeroko!” znajdziecie na stronie patrzszeroko.pl.

fot. okładkowa: Chris Niedenthal, z wystawy "Tu i Teraz"

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)