Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa Chrisa Niedenthala odwołana z powodów politycznych

18

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jedna z głównych wystaw Rzeszowskigo Weekendu Fotografii została odwołana. Powód? Treści polityczne zawarte w ekspozycji.

Tadeusz Rolke, Tomek Sikora, Tomasz Lazar czy Bogdan Konopka to tylko kilka wielkich nazwisk rodzimej fotografii, których wystawy goszczą na Rzeszowskim Weekendzie Fotografii. Z tego grona wyłączony został jeden z najważniejszych polskich fotoreporterów Chris Niedenthal, którego większość z nas kojarzy z kultowych zdjęć stanu wojennego.

Fotoreportaż na cenzurowanym 

Na festiwalu autor prezentować miał wystawę „Tu i Teraz”, podsumowującą wydarzenia ostatnich 5 lat rządów PiS. "Tu i Teraz to wystawa o Polsce ostatnich pięciu lat. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość praktycznie do dziś. Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie - głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego.” - czytamy w opisie wystawy.

„Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. - pisze o swoim projekcie Niedenthal. - Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku. Taka właśnie - w moim subiektywnym postrzeganiu - jest Polska. Tu i Teraz.”

Niestety wystawa nie odbędzie się z powodów politycznych, czego nawet nie stara ukryć się zarząd Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, gdzie miała być wystawiana ekspozycja.

„Informujemy, że z powodu zawartych treści politycznych wystawa Chrisa Niedenthala nie może zostać pokazana w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie” - brzmi treść pisma wysłana do organizatorów przez dyrekcję galerii.

fot. Rzeszowski Weekend Fotografii

"Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych"

„Poniedziałkowy brak słów ... Bardzo poważnie zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Mogliśmy schować do szuflady i zapomnieć, jednak mimo wszystko uważamy że nie można reagować obojętnością na tego rodzaju decyzje. Dziś dotykają one innych - w tym przypadku niestety Chris Niedenthal, którego wystawę "TU i TERAZ" planowaliśmy otworzyć w ubiegłym tygodniu w ramach II Rzeszowski Weekend Fotografii. Jutro podobna sytuacja może spotkać nas samych...

Fotografia, którą konsekwentnie pokazujemy w naszym mieście przez ostatnich kilka lat to nie polityka. Nigdy nią nie była i nigdy nie opowiadała się po żadnej ze stron. Niezależnie od kadrów bądź treści, które pokazuje. A w tym konkretnym przypadku fotografia autorstwa Chrisa Niedenthala to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania. Tak samo zresztą jak i (nadal planowana) wystawa "TU I TERAZ”.” - komentują organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

"Dzisiaj całe nasze życie jest w jakiejś formie polityczne"

Póki co nie wiadomo co dokładnie przesądziło o decyzji galerii. O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy więc samego zainteresowanego, Chrisa Niedenthala. 

- Prosta sprawa! Wystawa była już wydrukowana, oprawiona i przywieziona do galerii, ale w momencie rozpakowania stwierdzono, że jej jednak nie powieszą. A treści polityczne? Dzisiaj całe nasze życie jest polityczne w jakiejś formie. Chciałem pokazać fotografie z demonstracji i protestów ostatnich 5 lat, przed Sądem Najwyższym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, ale też z festiwalu rockowego Owsiaka w Kostrzynie, marszu równości, wiecu wyborczego Andrzeja Dudy, plus kilka bardziej covidowych fotografii. - komentuje fotograf.

Autor odniósł się także do niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji na temat tego, że ekspozycję przyjąć ma Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. - Podobno tak, ale chyba też będą chcieli najpierw obejrzeć te fotografie!! - podsumowuje.

Więcej informacji na temat Rzeszowskiego Weekendu Fotografii „Patrz Szeroko!” znajdziecie na stronie patrzszeroko.pl.

fot. okładkowa: Chris Niedenthal, z wystawy "Tu i Teraz"

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły