Reuters zakazuje fotografowania w formacie RAW

Autor: Maciej Luśtyk

19 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Wielu fotoreporterów ze względu na wydajność pracy zapisuje zdjęcia wyłącznie w formacie JPEG. Agencja Reuters chce być jednak pewna, że będą robić tak wszyscy.

Środowisko fotograficzne obiegła informacja o mailu, jaki agencja Reuters wystosowała do fotografów, z którymi współpracuje na całym świecie. Pisze w nim, że od teraz nie będą przyjmowane zdjęcia w formacie RAW i pochodnych, ani nawet JPEG-i wywołane z tych formatów. Aby dalej współpracować z agencją fotografowie proszeni są o przesyłanie „surowych” JPEG-ów, poddanych minimalnej ingerencji.

Co na celu ma nowa polityka firmy? Powiedzenie „czas to pieniądz” nigdy nie było tak aktualne, jak w dzisiejszych czasach. Nowe podejście agencji ma sprawić, że jeszcze bardziej skróci się czas pomiędzy wykonaniem zdjęcia, a jego pokazaniem w mediach. Taktyka ta ma także zapobiegać przed ewentualnymi przekłamaniami, powstałymi na etapie postprodukcji, o które nietrudno gdy reporterzy startują w wyścigu o najlepsze zdjęcie.

”Mimo że zawsze szukamy jak najlepszych fotografii pod względem estetycznym, naszym nadrzędnym celem jest przekazywanie informacji, a nie ich artystyczna interpretacja” - mówi przedstawiciel agencji w komentarzu dla serwisu Petapixel.

Czy coś się zmieni dla samych fotografów? Raczej nie. Dalej będą mogli przecież wykonywać zdjęcia w RAW-ach na własny użytek. Być może - paradoksalnie - zobaczymy też lepsze zdjęcia, gdyż fotografowie zamiast na postprodukcji będą skupiać się na wykonywaniu lepszych zdjęć od razu, na miejscu. Miejmy tylko nadzieję, że ponaglanie fotoreporterów w jak najszybszym przekazaniu fotografii nie przyniesie odwrotnego efektu

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Generatory AI ograniczają czas i środki potrzebne na wykonanie wielu prac graficznych. Szybkość i wygoda niosą jednak za soba wysokie koszty środowiskowe.
5
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
7
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
Powiązane artykuły