Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA

Autor: Maciej Luśtyk

24 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nieoczekiwanie talibowie wykonali prawdopodobnie jedno z najważniejszych zdjęć tego roku. Rekreacja fotografii „Sztandar nad Iwo Jimą” Joego Rosenthala, naśmiewająca się z historycznego zwycięstwa sił USA to policzek dla Amerykanów, ale też boleśnie prawdziwy komentarz do obecnej sytuacji na bliskim wschodzie.

O chaosie związanym z wycofaniem się wojsk USA z Afganistanu w 2021 roku zostanie napisanych zapewne wiele opracowań historycznych, a cała sytuacja będzie miała jeszcze dużo nieoczekiwanych konsekwencji. Jednocześnie już przedstawiana jest w mediach jako jedna z największych historycznych porażek administracji Stanów Zjednoczonych.

Teraz oliwy do ognia dolewają sami talibowie, prezentując zdjęcie bezpośrednio nawiązujące do historii wojen prowadzonych przez USA.

Sztandar nad Afganistanem

Wykonane w 1945 roku przez Joego Rosenthala, nagrodzone Pulitzerem zdjęcie „Sztandar nad Iwo Jimą” stało się, symbolem zwycięstwa USA w Wojnie na Pacyfiku, a zarazem jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografii wojennych. Teraz kultowy kadr kopiuje talibska propaganda, a nowy obraz niesie ze sobą równie dużo kontekstu, co jego pierwowzór.

fot. Joe Rosenthal, "Standar nad Iwo Jimą", 1945

Batalion Badri 313, fotografia propagandowa sił talibskich

Niedawno opublikowana fotografia przedstawia członków batalionu Badri 313 - doskonale wytrenowanej, wyposażonej w profesjonalny sprzęt jednostki specjalnej, stawiającej talibski sztandar w pełnym wojskowym rynsztunku.

Parodia równie istotna, co oryginał

Otrzymujemy więc nie tylko bezpośredni obraz zwycięstwa talibów w toczącym się od 20 lat konflikcie, ale także przerażający symbol psychologicznego zwycięstwa nad kulturą Zachodu w ogóle. Do tego fotografia staje także doskonałym komentarzem historycznym do kwestii szkolenia afgańskiej armii przez siły USA, pozostawienia w kraju ogromnej ilości sprzętu wojskowego czy strategii wycofywania się amerykańskiej armii.

To fotografia, która choć powstała zapewne z pobudek humorystycznych, po latach stanie się prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów, dotyczących konfliktu w Afganistanie. To także przykład tego, jak ubrana w odpowiedni kontekst parodia może stać się równie istotna, co oryginał.

Nie wszystko, co ładne, jest dobre

Zanim jednak przyklaśniemy talibom za udany „PR Stunt”, warto przypomnieć sobie sytuację sprzed kilku lat, gdy Państwo Islamskie publikowało stylizowane na teledyski czy sceny filmowe ujęcia z egzekucji. Dobrze więc zdawać sobie sprawę, że korzystanie z zachodniej stylistyki i granie na znanych nam sentymentach nie oznacza bynajmniej większego otwarcia na zachodnią kulturę czy gotowość do prowadzenia politycznego dialogu, a często służy jedynie takiemu, lub innemu ocieplaniu wizerunku lub też wprost szydzeniu z wrogów.

Źródło: marinecorpstimes.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Sony Europe ogłasza rozpoczęcie współpracy, w wyniku której staje się dostawcą sprzętu fotograficznego i wideo dla fotografów i wideoreporterów PA Media Group...
1
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego...
9
Dziś światowy dzień fotografii. Zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat
Dziś światowy dzień fotografii. Zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat
Jak co roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło i jak długą drogę przeszło nasze...
25
Powiązane artykuły