Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska - Biały Miś kocha wszystkich [PODCAST]

Zakopiański biały miś skończył właśnie 100 lat. Co robi ten miś? Ten miś łączy pokolenia. I pokazuje, że prywatne archiwa mogą stanowić inspirację dla wyjątkowych publikacji. Z autorkami książki roku w Plebiscycie Fotopolis rozmawia Michał Matus.

Autor: Michał Matus

7 Marzec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Autorki poprosiły o przesyłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów. W odpowiedzi otrzymały ich ponad 1000! Najstarsze wykonane na początku lat 20. XX wieku. Miś pozował w Zakopanem na Krupówkach i Gubałówce, ale także na plaży w Juracie, na deptaku w Ciechocinku czy sopockim molo. Biały miś stał się legendą, mitem, ikoną popkultury. Książka „Foto z misiem” to spojrzenie na fenomen polskiej fotografii pamiątkowej.

Ile waży skóra tradycyjnego białego misia? Z czego wykonana jest czaszka? Co na zdjęciach z misiem sprzed lat robią esesmani? Posłuchaj rozmowy Fotopolis z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską. Opowiadają w niej o swoim spojrzeniu na archiwa, o prywatnej stronie historii, która zapomniana leży ukryta na strychach, w piwnicach i starych albumach.

Wszystkie zgłoszone do projektu zdjęcia, z podziałem na okresy (dekady) i lokalizacje, znajdziecie na stronie projektu. A może Wy też macie zdjęcie z misiem w swoim domowym archiwum? 

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
Rozmawiamy o tegorocznej edycji Fotofestiwalu w Łodzi, podczas którego prezentowane...
41
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O opowiadaniu o emocjach, budowaniu porozumienia między obrazem, filmem i...
6
W podróży z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską [PODCAST]
W podróży z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską [PODCAST]
A gdyby tak wyruszyć w podróż w nieznane, czujnie obserwować, poznawać, smakować. Czasem fotografować, a czasem odkładać aparat i po prostu być? O podróżowaniu daleko, samotnie i poszukiwaniu...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)