„Fotografia musi uderzyć, film musi wciągnąć”. Jaxa, Ławniczak i Wolski o związkach filmu i fotografii [PODCAST]

O spójności formy i treści, budowaniu narracji i opowiadaniu o emocjach w filmie i fotografii Monika Szewczyk-Wittek rozmawia z Piotrem Jaxą, Weroniką Ławniczak i Tomaszem Wolskim.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

31 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy i dlaczego fotografia im nie wystarcza? Czy film pozwala opowiedzieć historie lepiej niż zdjęcia? W najnowszym odcinku Podcastu Fotopolis poruszamy temat związków fotografii i filmu.

Nawiązujemy też do poruszających w formie i treści filmów prezentowanych podczas tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Do dyskusji zaprosiliśmy ludzi branży: operatora i fotografa Piotr Jaxę, artystkę wizualną Weronikę Ławniczak oraz reżysera, scenarzystę i montażystę Tomasza Wolskiego.

Weronika Ławniczak

Tworzy sztuki wizualne, fotografię i reżyseruje. Obok prac Weroniki nie sposób przejść obojętnie –mają w sobie ogromny ładunek emocjonalny, urok i zmuszają widza do refleksji. W centrum jej spojrzenia, znajduje się przede wszystkim człowiek. Artystka często porzuca rekwizyty, a nawet kolory, by uchwycić ludzkie piękno w czystej formie. Ma na swoim koncie liczne wystawy i sesje dla cenionych marek oraz magazynów. Od kilku lat reżyseruje reklamy i krótkie formy wideo.

Tomasz Wolski

Reżyser, operator i montażysta kilkunastu filmów dokumentalnych (m.in. „W Ukrainie”, „1970”, „Zwyczajny kraj”, „Lekarze”, “Pałac”, „Szczęściarze”) nagradzanych m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Visions du Réel , Nowe Horyzonty, Docs Against Gravity, Los Angeles Film Festival, Camerimage, Los Angeles Film Festival, Palm Spring Film Festival oraz wielu innych. Reżyser krótkich filmów fabularnych „Płot”, „Problem”oraz „Córka” – nagrodzonego na festiwalu Angers Premiers Plan oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Montażysta filmów m.in. „Dziennik z podróży” i „21xNowy York” Piotra Stasika, „Krzyżoki” Anny Gawlity, a także współmontażysta „Babi Yar. Contex” oraz „The Kiev Trial” Sergeia Loznitsy. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Piotr Jaxa

Operator filmowy i fotograf. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTiTeatralnej w Łodzi. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych realizowanych na całym świecie – jego prace zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie. Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego. Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim, przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku. Jest autorem kilku książek fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998). Od 1995 roku pracuje nad projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Pierwszy tom ukazał się w grudniu 2021 roku. Drugi i trzeci tom są w opracowaniu. Jest stałym wspołpracownikmiem Polskiej Agencji Fotografów FORUM oraz członkiem ZPAF.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o dokumentowaniu Polski [Podcast]
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o...
O tym, dlaczego warto dokumentować Polskę, jak znaleźć dobry temat i poświęcić mu się na wiele lat opowiadają dokumentaliści: Karolina Jonderko i Jacenty Dędek.
33
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
W najnowszym odcinku wraz z Tomaszem Wysockim przechadzamy się po jego wystawie w przestrzeni Sopot Centrum. Posłuchaj o kulisach jej powstania, motywacji doboru prac i techniki ich...
19
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
Odwiedzamy festiwal W Ramach Sopotu, który od zawsze stawiał na rezydencje artystyczne jako istotną część swojego programu. I to właśnie o nich jest ten odcinek Podcastu Fotopolis.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (29)