Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Projekt "Cinematographers" to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. Kolekcja obejmująca 30 portretów wybranych spośród 146 wykonanych w latach 1995-2024, przedstawia różnorodność i bogactwo osobowości oraz temperamentów twórców obrazu. Poprzez oryginalną formę "wywiadu fotograficznego", projekt oferuje głęboki wgląd w życie i pracę operatorów, ujawniając ich wrażliwość i świat poza kamerą.

„Nie interesują mnie gwiazdy”

Piotr Jaxa, uznany fotograf i absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zaprasza na swoiste odwiedziny w świecie autorów obrazów filmowych. "Cinematographers" - projekt,  w ramach którego przez lata dokumentował życie i pracę twórców obrazu, jest hołdem dla tych artystów.

„Nie interesują mnie gwiazdy, choć wielkie nazwiska i postaci też mam w swojej kolekcji. Interesują mnie przede wszystkim ludzie, którzy pchnęli sztukę i język filmowy kawałek dalej, opracowali własne techniki filmowania, kadrowania, użycia światła i wskazali kierunki dla kolejnych twórców. Część z nich jest bardzo znana, a część nie” - mówi Piotr Jaxa.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy Cinematographers odbędzie się 19 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, przy ul. Mińskiej 65. Po wernisażu, wystawa zawiśnie na ogrodzeniu przy ulicy Mińskiej, dostępna dla wszystkich przez całą dobę.

Po zakończeniu ekspozycji przy ul. Mińskiej wystawa „Cinematographers” będzie eksponowana w Polsce i za granicą, a CRPK będzie współorganizatorem tego tournée.

Przeczytaj także:
Piotr Jaxa od ponad 23 lat portretuje znanych filmowców z całego świata w cyklu “Cinematographers”

128 spotkań, 23 lata fotografowania. Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, postanowił uwiecznić nazwiska, które wprowadziły do filmu powiew wizualnej świeżości. Od 1995 roku pracuje nad serią portretową „Cinematographers", spotykając się z mniej i bardziej znanymi twórcami. [Czytaj więcej]

CRPK, gospodarz wydarzenia, to przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość kreatywności splatają się, tworząc unikatową mozaikę możliwości dla artystów, technologów i innowatorów. Centrum zlokalizowane na ulicy Mińskiej 65 w sercu warszawskiej Pragi, jest areną dla ambitnych projektów i inicjatyw, promując edukację i rozwijanie umiejętności przyszłości oraz wspierając rozwój polskiej kultury i technologii.

Więcej informacji znajdziecie na stronie crpk.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły