Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Krótko

Cinematographers - monumentalny projekt Piotra Jaxy w Virturamie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Wirtualna galeria fotografii Virturama zaprasza na kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem możemy oglądać zdjęcia z realizowanego od 25 lat projektu „Cinematographers”, w którym Piotr Jaxa portretuje wybitne postacie świata filmu.

Unikatowa kolekcja portretów „Cinematographers” jest hołdem dla wybitnych artystów kina. Autorów zdjęć i głównych, obok reżysera, realizatorów filmu. To oni tworzą kompozycję obrazu, oświetlanie i decydują o prowadzeniu kamery. Bez nich nie byłoby kina.

Wybitni twórcy skryci w cieniu kamery

fot. Piotr Jaxa. Na zdjęciu Oswald Morris, wybitny operator, autor zdjęć do filmów takich jak:  Moulin Rouge (1952), Moby Dick (1956), Oliver! (1968), Skrzypek na dachu(1971),The Wiz (1978),Dracula (1973) i wielu innych.Zdjęcie powstało w 1995 roku w Wielkiej Brytanii.

„Skąd się wziął ten projekt? Z mojej fascynacji filmem, z mojego doświadczenia jako zawodowego operatora filmowego i fotografa oraz z chęci przedstawienia tych, których nazwisk bardzo często nie znamy i nie zapamiętujemy przez coraz szybciej przesuwające się nazwiska na końcu filmu. Celem jest wypełnienie tej luki i stworzenie galerii wizerunków artystów, których twarze nie są, na ogół, publicznie znane, a bez udziału których nie powstałby żaden film.” - mówi o swoim projekcie artysta.

"Wielki projekt artystyczny rozpocząłem w 1995 roku.To setki podróży, tysiące przebytych kilometrów, kilogramy sprzętu, a przede wszystkim godziny spotkań i rozmów. Do dnia dzisiejszego odbyłem spotkania z ponad 140 operatorami z 30 krajów na 4 kontynentach, artystami o światowej renomie, ludzi, którzy odcisnęli na filmie swoje piętno, wprowadzili nowe słownictwo i technikę zdjęciową do fabuły czy dokumentu. Ludzi wybitnie zdolnych.”

Przeczytaj także:
Piotr Jaxa od ponad 23 lat portretuje znanych filmowców z całego świata w cyklu “Cinematographers”

128 spotkań, 23 lata fotografowania. Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, postanowił uwiecznić nazwiska, które wprowadziły do filmu powiew wizualnej świeżości. Od 1995 roku pracuje nad serią portretową „Cinematographers", spotykając się z mniej i bardziej znanymi twórcami. [Czytaj więcej]

Kiedy i gdzie?

Zdjęcia z projektu „Cinematographers” wraz z opisami i komentarzami autora można oglądać w przestrzeniach wirtualnej galerii Virturama.

Więcej informacji znajdziecie na stronie virturama.pl.

(fot. okładkowa: Piotr Jaxa. Na zdjęciu Henry Alekan, wybitny francuski operator filmowy, autor zdjęć do filmów:  Niebo nad Berlinem (1987) Rzymskie wakacje(1953)Pstrąg (1982)Anna Karenina(1948) Piękna i Bestia(1946) i wielu innych.)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Dystrybutor marki Tokina rusza z konkursem „Ruch zimową porą”, w którym możecie wygrać statyw fotograficzny.
0
0
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Po rocznej przerwie FPR powraca ze zdwojoną siłą. Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 w podwójnej edycji nagrodzi najlepsze książki fotograficzne zrealizowane na...
7
0
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Co dziś powinno być zadaniem szkoły? Tego na wystawie Karoliny Wojtas się nie dowiecie. „Abzgram” to fantastyczna i żywa dekonstrukcja systemu edukacji.
26
1
Powiązane artykuły