Dr Kuba Piwowar - Czy (i dlaczego nie) sztuczna inteligencja odbierze pracę fotografom [Podcast]

„Jeśli słyszymy, że potrzebna jest edukacja, to znaczy, że nie ma aktualnie żadnego innego pomysłu jak radzić sobie z problemem deep fake'ów” - mówi Kuba Piwowar, socjolog uniwersytetu SWPS.

Autor: Michał Matus

12 Kwiecień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak bronić się przed zalewem treści AI? Czy obrazy generowane przez sztuczną inteligencję powinny być dopuszczane w konkursach artystycznych? I czy możemy jeszcze ufać temu co widzimy na naszych ekranach? Między innymi o to pytamy eksperta z zakresu technologii, big data i etyki w analizie danych.

Rozmawiamy o nadziejach i zagrożeniach związanych z AI, o odpowiedzialności mediów, o tym jak rozmywa się granica między fotografią a grafiką i co może być atutem fotografów w nadchodzących latach. Czy generatywna SI zabije fotografię? Jak zmieni branżę reklamową O tym posłuchasz w tym odcinku podcastu Fotopolis.

Kuba Piwowar 

Doktor nauk o kulturze, socjolog. Ekspert z zakresu technologii, big data, etyki w analizie danych. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii oraz algorytmiczną kulturą. Specjalista w zakresie prowadzenia procesów transformacji cyfrowej w organizacjach, analityk danych.

Wśród jego zainteresowań naukowych znajduje się zagadnienie wykluczenia z technologii ze względu na płeć, rasę, klasę i seksualność. Poza tym zajmuje się badaniami mediów i ich użytkowników, queer studies oraz gender studies. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia ze społeczno-kulturowych aspektów technologii, krytycznej analizy danych, metod badań medioznawczych, sztucznej inteligencji oraz nowych mediów.

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
„Fotografia musi uderzyć, film musi wciągnąć”. Jaxa, Ławniczak i Wolski o związkach filmu i fotografii [PODCSAST]
„Fotografia musi uderzyć, film musi wciągnąć”. Jaxa, Ławniczak i Wolski o związkach filmu i...
O spójności formy i treści, budowaniu narracji i opowiadaniu o emocjach w filmie i fotografii Monika Szewczyk-Wittek rozmawia z Piotrem Jaxą, Weroniką Ławniczak i Tomaszem Wolskim.
29
Rayss, Skrońc, Przybyło - czy w Polsce nie było wielkich artystek? [PODCAST]
Rayss, Skrońc, Przybyło - czy w Polsce nie było wielkich artystek? [PODCAST]
O widoczności kobiet w świecie fotografii, parytetach i wyzwaniach dotyczących równouprawnienia, Monika Szewczyk-Wittek rozmawia z przedstawicielami branży.
26
Marta Szymańska i Paweł Bownik o czytaniu obrazu fotograficznego
Marta Szymańska i Paweł Bownik o czytaniu obrazu fotograficznego
Jak czytać zdjęcia? Jak zrozumieć intencje autorów? Czy jest jedna skuteczna metoda interpretacji obrazu fotograficznego? Monika Szewczyk-Wittek pyta o to kuratorkę Martę Szymańską i artystę...
26
Powiązane artykuły