Jak posiadanie dwóch rąk i oddychanie: o przyrodzie z Olszą Grochowską i Filipem Springerem [podcast]

Niemal każdy z nas na samym początku swojej drogi przekonuje się, jak wdzięcznym obiektem fotografowania jest przyroda. Większość zaczyna od tego etapu, pokonuje go i rusza dalej. Ale dla innych - jak dowiaduje się Monika Szewczyk-Wittek - przyroda może stać się sensem istnienia.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Na początku ustalamy nomenklaturę - dlaczego „przyroda”, a nie „natura”, i dlaczego nie „dzika”, a „pozaludzka”. Nasi goście zastanawiają się nad umiejętnością funkcjonowania zgodnie z naturalnymi cyklami i pokazują, jak ważne w życiu rodzinnym jest obcowanie z przyrodą. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy zostanie rodzicami zmieniło ich jako ludzi i jako fotografów, zabierają nas w świat nocowania w namiotach i wypływania o świcie na jezioro.

W rozmowie poruszamy temat etyki, który Grochowskiej i Springerowi – profesjonalistom, a zarazem miłośnikom przyrody – wydaje się tak oczywisty, jak oddychanie. Opowiadają nam o własnych kodeksach etycznych, a także o tym, co dzieje się, gdy się ich nie ma lub nie przestrzega.

Dochodzimy do wniosku, że pięknych kadrów można stworzyć nieskończenie wiele – ale czy jest taka potrzeba? Nasi rozmówcy zastanawiają się, czy możliwym jest stworzenie pełnej opowieści o przyrodzie, a także nad tym, kiedy jesteśmy „bardziej” – patrząc na otoczenie gołym okiem czy przez wizjer aparatu.

Tak doświadczeni fotografowie przyrody jak Olsza Grochowska i Filip Springer potrafią odnaleźć dzikość nawet w centrum miasta. Do raz już uwiecznionych lokalizacji nie lubią wracać, kolejne spojrzenie nie jest bowiem w stanie dorównać temu pierwszemu. Poszukują więc dalej miejsc, które zaprą im dech w piersiach; a jest ich bez liku.

Olsza Grochowska 

Ukończyła studia magisterskie na kierunku Fotografia Mody w London College of Fashion, jednak z modą rozstała się niedługo później, gdy uświadomiła sobie, jak destrukcyjny wpływ wywiera ona na środowisko, a często także na ludzi. Od tego momentu w pełni poświęciła się temu, co od zawsze było jej najbliższe i najpiękniejsze — fotografii przyrody. Pracując na analogowym aparacie średnioformatowym, podąża własną ścieżką, dokumentując dzikość i czułość natury. W 2024 roku, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowała autorski projekt fotograficzno-dźwiękowy, odwiedzając najbardziej pierwotne obszary Polski- parki narodowe.
www.olszagrochowska.com
www.odkryjparki.com

Filip Springer

Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Komentarze
Zobacz więcej z tagiem: Podcast
logo logo
Magazyny
Zamów