Aleksandra Szmigiel i Kasia Stręk. Fotoreporterki - kulisy zawodu [PODCAST]

O współczesnych polskich fotoreporterkach, wyzwaniach i celach jakie przed sobą stawiają, z Aleksandrą Szmigiel i Kasią Stręk rozmawia Monika Szewczyk-Wittek.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

30 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Do rozmowy zaprosiliśmy fotoreporterki współpracujące z dużymi zagranicznymi agencjami i tytułami prasowymi. Fotografują na zlecenie i realizują własne projekty. O drodze do sukcesu Monice Szewczyk-Wittek opowiadają Kasia Stręk związana z Panos Pictures, oraz Aleksandra Szmigiel współpracująca z agencją Reuters.

Jak zaczęła się ich fotograficzna droga i dlaczego wybrały wymagający zawód fotoreporterki? O kulisach wydarzeń, relacjach z bohaterami i zasadach etycznych rozmawiamy w najnowszym podcaście Fotopolis.

Kasia Stręk

Laureatka polskich i międzynarodowych grantów i nagród, w tym Grand Press Photo, Chris Hondors Fellow Award, Jean-Luc Lagardere Award, Camille Lepage Grant oraz National Geographic Society Emergency Grant for Journalists. Wykłada gościnnie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i National School Supérieure Louis-Lumière w Paryżu. Jej reportaże były prezentowane m.in. na Festiwalach Visa Pour l'Image we Francji i Photoville w Nowym Jorku. Współpracuje z The Washington Post, The New York Times, Time Magazine, NPR, The Sunday Times, The Guardian, Le Monde, Figaro Magazine, Liberation i Die Zeit. Jej praca koncentruje się przede wszystkim na tematach związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet, przemocą seksualną, nierównościami społecznymi i sprawiedliwością ekologiczną.

Aleksandra Szmigiel

Rocznik 88, mieszka w Warszawie. Niezależna fotografka, współpracująca z agencją Reuters. Pracowała przy największych imprezach sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie (Tokio 2020 i Pekin 2022), Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce, Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce i innych. Jest ambasadorką marki Sony i wielokrotnie nagradzaną fotografką w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Jej fotografie były publikowane w najważniejszych tytułach, m.in. The Washington Post, The New York Times, The Guardian. Jest autorką osobistych projektów o sportowcach, m.in "(not)ordinary girl" - z którego powstała wystawa oraz kalendarz na 2019.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o dokumentowaniu Polski [Podcast]
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o...
O tym, dlaczego warto dokumentować Polskę, jak znaleźć dobry temat i poświęcić mu się na wiele lat opowiadają dokumentaliści: Karolina Jonderko i Jacenty Dędek.
33
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
W najnowszym odcinku wraz z Tomaszem Wysockim przechadzamy się po jego wystawie w przestrzeni Sopot Centrum. Posłuchaj o kulisach jej powstania, motywacji doboru prac i techniki ich...
19
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
Odwiedzamy festiwal W Ramach Sopotu, który od zawsze stawiał na rezydencje artystyczne jako istotną część swojego programu. I to właśnie o nich jest ten odcinek Podcastu Fotopolis.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (32)