"Byle nie przekroczyć granicy” - rozmowa z dokumentalistą Karolem Grygorukiem [PODCAST]

Granice wytrzymałości fotografa, granice etyki, granice prawa i te granice, które trzeba sobie postawić, by nie żałować żadnego zrobionego zdjęcia. Granice to przewodni temat pierwszego podcastu Fotopolis, w którym rozmawiamy z dokumentalistą RATS Agency.

Autor: Michał Matus

23 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Karol Grygoruk od lat zajmuje się tematyką uchodźczą - fotografię traktuje jako narzędzie do walki o prawa człowieka. Jego wyjazdy min. na Bliski Wschód, do Północnej Afryki i na południową granicę Unii Europejskiej obfitowały w poruszające fotografie pozwalające pojąć nam z jakimi problemami zmagają się ludzie przekraczając granice i uciekając do lepszego świata. Tym razem to nie Karol Grygoruk pokonał wiele kilometrów by sfotografować migrantów, teraz problem sam zapukał do jego drzwi. Zapytaliśmy go czy fotografowanie kryzysu we własnym kraju różni się od fotografowania podobnych  sytuacji tysiące kilometrów od domu.  



Rozmawia: Michał Matus
Realizacja: Studio Plac

Karol Grygoruk - sylwetka autora

Rocznik 1985. Fotograf i antropolog wizualności. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej, oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Autor dokumentalnego cyklu "I LOVE YOU DAD" oraz publikacji książkowej pod tym samym tytułem, ukazującej relacje władzy i społeczeństwa w rządzonym przez wojskowy reżim turystycznym raju Tajlandii. Mieszka oraz pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
W zdjęciach pozwalała sobie na luz. Fotografie Osieckiej w MOCAK-u [PODCAST]
W zdjęciach pozwalała sobie na luz. Fotografie Osieckiej w MOCAK-u [PODCAST]
Agnieszka Osiecka zostawiła po sobie fotografie, o których mało kto wie i pamięta. Choć słowo było dla niej najważniejsze, to w obrazie można dostrzec coś, czego sam tekst nie daje.
9
Irmina Walczak, Karo Ćwik, Marta Kiela-Czarnik - Matki fotografki [PODCAST]
Irmina Walczak, Karo Ćwik, Marta Kiela-Czarnik - Matki fotografki [PODCAST]
O tym dlaczego zdecydowały się opowiedzieć swoje historie szerszej publiczności, jak widzą role kobiet, matek i fotografek oraz jak inni reagują na ich szczere wypowiedzi rozmawiamy ze znanymi i...
45
Sto lat temu w Małopolsce - ukryta kolekcja zdjęć krakowskiego Muzeum Etnografii (PODCAST)
Sto lat temu w Małopolsce - ukryta kolekcja zdjęć krakowskiego Muzeum Etnografii (PODCAST)
Te fotografie pozwalają stanąć twarzą w twarz z ludźmi sprzed stu lat. W czasie pandemii pracownicy muzeum skrupulatnie przejrzeli i opisali tysiące zdjęć, a 170 z nich trafiło na wystawę "Czas...
50
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (17)