Zrozumieć migrację - „Pogranicza / Borderlands” Karola Grygoruka w Galerii Promocyjnej

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Staromiejski Dom Kultury i RATS Agency zapraszają na nową wystawę dokumentalisty Karola Grygoruka. „Pogranicza / Borderlands” to długoterminowy projekt eksplorujący temat migracji i kryzysu humanitarnego na pograniczach UE. Wernisaż już 11 lutego.

Od 2018 roku Karol Grygoruk razem z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth śledzą losy uchodźców i uchodźczyń, którzy starają przedostać się do Europy. Pracowali na wszystkich najważniejszych szlakach migracyjnych dokumentując rzeczywistość w formalnych i nieformalnych obozach dla uchodźców. Raportowali m.in. o kryzysie humanitarnym na Wyspach Kanaryjskich, wyzysku migrantek na plantacjach hiszpańskiej Almerii, problemie uchodźczej bezdomności na ulicach europejskich stolic i łamaniu praw człowieka w przygranicznych polskich lasach.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

W swojej praktyce dokumentalnej, Grygoruk świadomie rezygnuje z klasycznej koncepcji decydującego momentu, konfrontując nas z codziennością wykluczenia i systemowej przemocy. Tworząc czarno-białe szerokie plany i statyczne portrety, celowo unika budowania niebezpiecznych newsowych narracji. Szuka nowych form reprezentacji, które przeciwstawiają się sensacyjności i “chwilowemu oburzeniu” (Judith Butler). Cykl jest próbą obiektywnej i ewidencyjnej dokumentacji, która jedynie pozornie stoi w sprzeczności z zaangażowaniem autora. Grygoruk neguje archaiczny rozdział między pracą fotografa i aktywisty.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

Długoterminowy projekt „Pogranicza / Borderlands” to wielowątkowa opowieść o doświadczeniu uchodźstwa, nadziei, “straconych złudzeniach” i inercji Starego Kontynentu. Pokazane w przestrzeni galerii fotografie, wybrane spośród tysiąca kadrów zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat, to próba szerokiego spojrzenia i zrozumienia współczesnego zjawiska migracji w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego na pograniczach Unii Europejskiej.

Karol Grygoruk - sylwetka fotografa

Rocznik 1985. Fotograf i antropolog wizualności. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej, oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Współzałożyciel RATS Agency.

W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Mieszka oraz pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Pogranicza / Borderlands” odbędzie się w piątek, 11 lutego 2020 roku o godz. 18:00 w Galerii Promocyjnej Staromiejskiego Domu Kultury, przy Rynku Starego Miasta 2 w Warszawie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 2 kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Powiązane artykuły