Zrozumieć migrację - „Pogranicza / Borderlands” Karola Grygoruka w Galerii Promocyjnej

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Staromiejski Dom Kultury i RATS Agency zapraszają na nową wystawę dokumentalisty Karola Grygoruka. „Pogranicza / Borderlands” to długoterminowy projekt eksplorujący temat migracji i kryzysu humanitarnego na pograniczach UE. Wernisaż już 11 lutego.

Od 2018 roku Karol Grygoruk razem z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth śledzą losy uchodźców i uchodźczyń, którzy starają przedostać się do Europy. Pracowali na wszystkich najważniejszych szlakach migracyjnych dokumentując rzeczywistość w formalnych i nieformalnych obozach dla uchodźców. Raportowali m.in. o kryzysie humanitarnym na Wyspach Kanaryjskich, wyzysku migrantek na plantacjach hiszpańskiej Almerii, problemie uchodźczej bezdomności na ulicach europejskich stolic i łamaniu praw człowieka w przygranicznych polskich lasach.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

W swojej praktyce dokumentalnej, Grygoruk świadomie rezygnuje z klasycznej koncepcji decydującego momentu, konfrontując nas z codziennością wykluczenia i systemowej przemocy. Tworząc czarno-białe szerokie plany i statyczne portrety, celowo unika budowania niebezpiecznych newsowych narracji. Szuka nowych form reprezentacji, które przeciwstawiają się sensacyjności i “chwilowemu oburzeniu” (Judith Butler). Cykl jest próbą obiektywnej i ewidencyjnej dokumentacji, która jedynie pozornie stoi w sprzeczności z zaangażowaniem autora. Grygoruk neguje archaiczny rozdział między pracą fotografa i aktywisty.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

Długoterminowy projekt „Pogranicza / Borderlands” to wielowątkowa opowieść o doświadczeniu uchodźstwa, nadziei, “straconych złudzeniach” i inercji Starego Kontynentu. Pokazane w przestrzeni galerii fotografie, wybrane spośród tysiąca kadrów zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat, to próba szerokiego spojrzenia i zrozumienia współczesnego zjawiska migracji w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego na pograniczach Unii Europejskiej.

Karol Grygoruk - sylwetka fotografa

Rocznik 1985. Fotograf i antropolog wizualności. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej, oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Współzałożyciel RATS Agency.

W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Mieszka oraz pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

fot. Karol Grygoruk, z wystawy "Pogranicza / Borderlands"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Pogranicza / Borderlands” odbędzie się w piątek, 11 lutego 2020 roku o godz. 18:00 w Galerii Promocyjnej Staromiejskiego Domu Kultury, przy Rynku Starego Miasta 2 w Warszawie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 2 kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Materia dokumentu - w lipcu startuje festiwal XPRINT 2022
Materia dokumentu - w lipcu startuje festiwal XPRINT 2022
W poznaniu startuje kolejna edycja festiwalu książek fotograficznych i fotografii dokumentalnej XPrint. W programie wystawy, spotkania i warsztaty. Start 8...
10
Portret w plenerze z lampą błyskową - krakowski spacer fotograficzy z Quadralite
Portret w plenerze z lampą błyskową - krakowski spacer fotograficzy z Quadralite
Chcesz nauczyć się efektywnie wykorzystywać światło błyskowe w sesjach plenerowych? Weź udział w warsztatach fotograficznych Quadralite z Adamem Laube. Start 27 lipca...
9
Wrześniowe warsztaty fotograficzne z Tokiną w Górach Stołowych
Wrześniowe warsztaty fotograficzne z Tokiną w Górach Stołowych
Tokina i Fotowarsztaty zapraszają na wrześniowe warsztaty plenerowe w najciekawszych miejscach Parku Narodowego Gór Stołowych. W programie m.in. wschód słońca na...
0
Powiązane artykuły