Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w galerii Propaganda

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak nasze czyny i losy splatają się ze sobą? "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko", to wystawa, na której twórcy różnych pokoleń pokażą swoje indywidualne spojrzenie na temat przeznaczenia.

Na wystawie "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko" prezentowane będą prace Janusza Bałdygi, Norberta Delmana, Ewy Doroszenko, Karola Grygoruka, Tomasza Kulki, Pawła Łubowskiego, Jagody Przybylak, Zygmunta Rytki, Krzysztofa Wojciechowskiego oraz Ady Zielińskiej. Wystawę dedykuje się zmarłemu niedawno Krzysztofowi Wojciechowskiemu.

Różne perspektywy

Wystawa jest zbiorem prac artystów wielu pokoleń, które ujawniają, jak sposoby myślenia, patrzenia i wytwarzania obrazów przechodzą między generacjami, artystami i widzami. Wszystkie prace łączy radykalizm powodów ich powstania oraz awangardowy, czyli wykraczający ponad codzienność, sposób wykorzystania medium fotografii. Zachęcamy do szukania połączeń między wszystkim pracami, czasem są one jednoznaczne, czasem kompletnie iluzoryczne. Metonimie wytworzone przez ich zestawienie mają charakter bardzo osobisty, a wręcz ujawniają prywatność każdego z widzów.

fot. Jagoda Przybylak, "Osieki", 1979

Wystawa w swoim tytule stawia dwie ważne tezy, które swoimi pracami rozszyfrują dla nas autorzy prac.  „Ciąg metonimiczny” - to wszystko to czym nieświadomie obarczyły nas poprzednie pokolenia i czym obciążamy następne, złożony z trudno zrozumiałych symboli o wielkiej sile. „Trzecie oko” - zewnętrzny aparat wytwarzania obrazu, nowy sposób patrzenia, fotografia jako status obiektu.

fot. Ada Zielińska, "Venice Flood", 2019

Gdzie i kiedy

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 27 lutego 2020 roku, o godz. 19:00 w galerii Propaganda, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 28 marca.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie galerii Propaganda oraz na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Materia dokumentu - w lipcu startuje festiwal XPRINT 2022
Materia dokumentu - w lipcu startuje festiwal XPRINT 2022
W poznaniu startuje kolejna edycja festiwalu książek fotograficznych i fotografii dokumentalnej XPrint. W programie wystawy, spotkania i warsztaty. Start 8...
9
Portret w plenerze z lampą błyskową - krakowski spacer fotograficzy z Quadralite
Portret w plenerze z lampą błyskową - krakowski spacer fotograficzy z Quadralite
Chcesz nauczyć się efektywnie wykorzystywać światło błyskowe w sesjach plenerowych? Weź udział w warsztatach fotograficznych Quadralite z Adamem Laube. Start 27 lipca...
9
Wrześniowe warsztaty fotograficzne z Tokiną w Górach Stołowych
Wrześniowe warsztaty fotograficzne z Tokiną w Górach Stołowych
Tokina i Fotowarsztaty zapraszają na wrześniowe warsztaty plenerowe w najciekawszych miejscach Parku Narodowego Gór Stołowych. W programie m.in. wschód słońca na...
0
Powiązane artykuły