Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w galerii Propaganda

0
Redakcja Fotopolis
27 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak nasze czyny i losy splatają się ze sobą? "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko", to wystawa, na której twórcy różnych pokoleń pokażą swoje indywidualne spojrzenie na temat przeznaczenia.

Na wystawie "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko" prezentowane będą prace Janusza Bałdygi, Norberta Delmana, Ewy Doroszenko, Karola Grygoruka, Tomasza Kulki, Pawła Łubowskiego, Jagody Przybylak, Zygmunta Rytki, Krzysztofa Wojciechowskiego oraz Ady Zielińskiej. Wystawę dedykuje się zmarłemu niedawno Krzysztofowi Wojciechowskiemu.

Różne perspektywy

Wystawa jest zbiorem prac artystów wielu pokoleń, które ujawniają, jak sposoby myślenia, patrzenia i wytwarzania obrazów przechodzą między generacjami, artystami i widzami. Wszystkie prace łączy radykalizm powodów ich powstania oraz awangardowy, czyli wykraczający ponad codzienność, sposób wykorzystania medium fotografii. Zachęcamy do szukania połączeń między wszystkim pracami, czasem są one jednoznaczne, czasem kompletnie iluzoryczne. Metonimie wytworzone przez ich zestawienie mają charakter bardzo osobisty, a wręcz ujawniają prywatność każdego z widzów.

fot. Jagoda Przybylak, "Osieki", 1979

Wystawa w swoim tytule stawia dwie ważne tezy, które swoimi pracami rozszyfrują dla nas autorzy prac.  „Ciąg metonimiczny” - to wszystko to czym nieświadomie obarczyły nas poprzednie pokolenia i czym obciążamy następne, złożony z trudno zrozumiałych symboli o wielkiej sile. „Trzecie oko” - zewnętrzny aparat wytwarzania obrazu, nowy sposób patrzenia, fotografia jako status obiektu.

fot. Ada Zielińska, "Venice Flood", 2019

Gdzie i kiedy

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 27 lutego 2020 roku, o godz. 19:00 w galerii Propaganda, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 28 marca.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie galerii Propaganda oraz na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wirtualne archiwum pandemii Covid-19 - wyjątkowy projekt Międzynarodowego Centrum Fotografii
Wirtualne archiwum pandemii Covid-19 - wyjątkowy projekt Międzynarodowego Centrum Fotografii
Ty też możesz pomóc je budować.Organizacja zachęca wszystkich fotografów, aby dołączyli do akcji i poprzez dodawanie zdjęć zwiększali świadomość społeczną na temat tego, jak wygląda życie podczas...
10
0
Leica rusza z darmowym cyklem warsztatów i wyzwań fotograficznych
Leica rusza z darmowym cyklem warsztatów i wyzwań fotograficznych
#StayHomeWithLeica to nowa inicjatywa spotkań online dla wszystkich fotografów uziemionych w domach.
0
0
Plan Fotograficzny Adobe CC za pół ceny z wzorcami ColorChecker. Promocja tylko do końca maja
Plan Fotograficzny Adobe CC za pół ceny z wzorcami ColorChecker. Promocja tylko do końca maja
Domowa izolacja to świetny czas na naukę. Dlaczego by więc wreszcie nie zrobić porządku z kolorami i nauczyć się nad nimi panować, a przy okazji wypróbować najbardziej...
16
0
Powiązane artykuły