Zygmunt Rytka (1947–2018) był artystą intermedialnym związanym z polską neoawangardą lat 70. i niezależnym środowiskiem artystycznym lat 80. W swojej twórczości konceptualnej łączył filozoficzne i artystyczne studium natury i percepcji z ironicznymi refleksjami na temat współczesnych mediów i polityki. Artysta widział w aparacie fotograficznym narzędzie, które tworzy konwencję i zaczyna wpływać na rzeczywistość.
Rytka jest autorem blisko czterdziestu cykli fotograficznych, kilkunastu filmów i wideo, ogromnej dokumentacji wydarzeń artystycznych, szczególnie z okresu kultury niezależnej lat 80. Przez ponad cztery dekady od swojego debiutu artystycznego w 1974 r. konsekwentnie realizował własny program artystyczny, tworząc fascynujące dzieło, które jest coraz szerzej doceniane i komentowane. Prace filmowe i wideo Rytki znajdują się kolekcji oraz filmotece Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Książka „Zygmunt Rytka. Kamienie, mrówki i telewizja„ jest kompleksowym zbiorem obejmującym wczesne cykle konceptualne, prace dotyczące kultury konsumpcyjnej, politycznie nacechowane studia analityczne języka mediów masowych oraz prace skupiające się na relacji między kulturą a naturą. Komentarze do cykli zawierają notatki autora, wywiad przeprowadzony przez Annę Marię Leśniewską oraz nowe teksty Davida Crowleya, Karola Hordzieja i Daniela Muzyczuka.
Monografia pod redakcją Karola Hordzieja i Daniela Muzyczuka zawiera szeroki wybór (łącznie blisko trzystu) zdjęć ze wszystkich najważniejszych cykli autorskich artysty. Publikacja wydana została w dwóch tomach wspólnie z wydawnictwem Spector Books z Lipska, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Książka podsumowuje kolejny etap wieloletniego projektu opracowania archiwum i promocji twórczości Zygmunta Rytki realizowanego wspólnie z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku (gdzie znajduje się archiwum artysty), której założycielem był Zygmunt Rytka i Bożenna Biskupska.
„Zygmunt Rytka. Kamienie, mrówki i telewizja„
- Wydawnictwo: Fundacja Sztuk Wizualnych, Spector Books
- Redakcja: Karol Hordziej, Daniel Muzyczuk
- Teksty: Zygmunt Rytka, Anna Maria Leśniewska, Daniel Muzyczuk, David Crowley, Karol Hordziej
- Projekt graficzny: Lyosha Kritsuk
- Nakład 550 egzemplarzy
- Wymiary: 28 x 21 cm
- Waga: 1,2 kg
- Cena: 149 zł
Książkę można kupić w księgarni Fundacji Sztuk Wizualnych.
Spotkanie wokół książki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Światowa premiera książki miała miejsce podczas targów Paris Photo w listopadzie 2024 roku. Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, współorganizowane wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ oraz Fundacją Sztuk Wizualnych, będzie pierwszą okazją do zaprezentowania jej polskiej publiczności.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2025 roku o godz. 18.00 w Audytorium MSN, przy ul. Marszałkowskiej 103 w Warszawie. Wstęp wolny. W wydarzeniu wezmą udział redaktorzy tomu Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk, a poprowadzi je Robert Jarosz – kurator, opiekun Archiwów Artystek i Artystów MSN.
Więcej informacji na stronie artmuseum.pl.