Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane prace filmowe, liczne materiały archiwalne i zdjęcia nie pokazywane nigdy wcześniej na wystawach.

Zygmunt Rytka to jeden z najciekawszych twórców związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe oraz wideo, a po roku 2000 także obiekty i instalacje. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w 1974 roku w Warszawie w Galerii Remont. W późniejszym czasie był związany z Małą Galerią ZPAF, w której wielokrotnie prezentował swoje nowe projekty, oraz z alternatywnym łódzkim środowiskiem sztuki.

„Tytuł wystawy nawiązuje do zaginionej pracy Rytki z 1981 roku, obecnie istniejącej tylko w formie dokumentacji. Jest to kompozycja zbudowana z użyciem serii zdjęć przedstawiających osoby fotografujące zmianę warty przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie. W pracy tej skupia się wiele zagadnień kluczowych dla twórczości Rytki. Jak w wielu innych projektach aparat w jego rękach służy nie tylko dokumentacji rzeczywistości, ale także jej badaniu i kreowaniu nowych obrazów. W tym wypadku tytułowe ciągi projekcyjne odnieść można do mechanizmu reprodukcji wizerunku kreowanego przez władzę i powielanego bez refleksji przez tłumy turystów zwiedzających miasto” – wyjaśniają Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk, kuratorzy wystawy.

fot. Zygmunt Rytka, "Ciągi projekcyjne", 1980

Wystawa gromadzi wiele innych prac z łącznie piętnastu autorskich cykli, w których badaniu poprzez medium filmu i fotografii poddanych zostało przez artystę wiele różnych zjawisk, takich jak język propagandy telewizji w czasach PRL (cykle Fotowizja oraz 1981), kształtowanie mitów w obszarze popkultury i mass mediów (cykle Bluff, Pozycje, Zabawki), obiektywność fotografii (Obiekt X, Wstęp do fotografii obiektywnej) czy nawet możliwości nawiązania kontaktu między cywilizacją ludzi i mrówek (cykl Kontakt).

W większości prac aparat lub kamera były w rękach Rytki przede wszystkim instrumentem służącym celom poznawczym – maszyną, która pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość. Łącznie w warszawskiej Galerii Studio zgromadzono ponad dwieście obiektów, w tym prace nigdy wcześniej nie prezentowane na wystawach, między innymi poddane cyfryzacji filmy z taśm 16 mm, a także fotograficzna autobiografia artysty skomponowana przez Rytkę na ponad 80 kartach A4.

Przeczytaj także:
Archiwum twórczości Zygmunta Rytki. To kilka tysięcy zdjęć jednego z najbardziej oryginalnych, niezależnych polskich fotografów

Po ponad 3-letnich zmaganiach Fundacja Sztuk Wizualnych i Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ prezentują Archiwum Twórczości Zygmunta Rytki, które pozwoli łatwo prześledzić dorobek awangardowego artysty w internecie. [Czytaj więcej]

Archiwum twórczości Zygmunta Rytki znajduje się w Sokołowsku, gdzie artysta mieszkał i pracował od 2008 roku aż do śmierci w 2018 roku. W latach 2018–2021 archiwum zostało poddane kompleksowemu opracowaniu i digitalizacji przez zespół Fundacji Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ i jest udostępniane na stronie zygmuntrytka.pl. Wystawa w Galerii Studio jest kolejnym etapem popularyzacji dorobku tego wybitnego artysty.

Na przełomie roku ukaże się także obszerna monograficzna publikacja wydana we współpracy z niemieckim wydawnictwem Spector. Oba przedsięwzięcia zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorzy: Karol Hordziej, Daniel Muzyczuk 

Fot. Zygmunt Rytka, "Ciągi projekcyjne", 1980

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” odbędzie 8 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Galerii Studio przy pl. Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki). Zdjęcia będzie można oglądać do 18 lutego 2024 roku.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00.

9 grudnia na godzinę 15.00 zaplanowano oprowadzenie kuratorskie z udziałem Karola Hordzieja i Daniela Muzyczuka.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem teatrstudio.pl/galeria oraz na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły