Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane prace filmowe, liczne materiały archiwalne i zdjęcia nie pokazywane nigdy wcześniej na wystawach.

Zygmunt Rytka to jeden z najciekawszych twórców związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe oraz wideo, a po roku 2000 także obiekty i instalacje. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w 1974 roku w Warszawie w Galerii Remont. W późniejszym czasie był związany z Małą Galerią ZPAF, w której wielokrotnie prezentował swoje nowe projekty, oraz z alternatywnym łódzkim środowiskiem sztuki.

„Tytuł wystawy nawiązuje do zaginionej pracy Rytki z 1981 roku, obecnie istniejącej tylko w formie dokumentacji. Jest to kompozycja zbudowana z użyciem serii zdjęć przedstawiających osoby fotografujące zmianę warty przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie. W pracy tej skupia się wiele zagadnień kluczowych dla twórczości Rytki. Jak w wielu innych projektach aparat w jego rękach służy nie tylko dokumentacji rzeczywistości, ale także jej badaniu i kreowaniu nowych obrazów. W tym wypadku tytułowe ciągi projekcyjne odnieść można do mechanizmu reprodukcji wizerunku kreowanego przez władzę i powielanego bez refleksji przez tłumy turystów zwiedzających miasto” – wyjaśniają Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk, kuratorzy wystawy.

fot. Zygmunt Rytka, "Ciągi projekcyjne", 1980

Wystawa gromadzi wiele innych prac z łącznie piętnastu autorskich cykli, w których badaniu poprzez medium filmu i fotografii poddanych zostało przez artystę wiele różnych zjawisk, takich jak język propagandy telewizji w czasach PRL (cykle Fotowizja oraz 1981), kształtowanie mitów w obszarze popkultury i mass mediów (cykle Bluff, Pozycje, Zabawki), obiektywność fotografii (Obiekt X, Wstęp do fotografii obiektywnej) czy nawet możliwości nawiązania kontaktu między cywilizacją ludzi i mrówek (cykl Kontakt).

W większości prac aparat lub kamera były w rękach Rytki przede wszystkim instrumentem służącym celom poznawczym – maszyną, która pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość. Łącznie w warszawskiej Galerii Studio zgromadzono ponad dwieście obiektów, w tym prace nigdy wcześniej nie prezentowane na wystawach, między innymi poddane cyfryzacji filmy z taśm 16 mm, a także fotograficzna autobiografia artysty skomponowana przez Rytkę na ponad 80 kartach A4.

Przeczytaj także:
Archiwum twórczości Zygmunta Rytki. To kilka tysięcy zdjęć jednego z najbardziej oryginalnych, niezależnych polskich fotografów

Po ponad 3-letnich zmaganiach Fundacja Sztuk Wizualnych i Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ prezentują Archiwum Twórczości Zygmunta Rytki, które pozwoli łatwo prześledzić dorobek awangardowego artysty w internecie. [Czytaj więcej]

Archiwum twórczości Zygmunta Rytki znajduje się w Sokołowsku, gdzie artysta mieszkał i pracował od 2008 roku aż do śmierci w 2018 roku. W latach 2018–2021 archiwum zostało poddane kompleksowemu opracowaniu i digitalizacji przez zespół Fundacji Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ i jest udostępniane na stronie zygmuntrytka.pl. Wystawa w Galerii Studio jest kolejnym etapem popularyzacji dorobku tego wybitnego artysty.

Na przełomie roku ukaże się także obszerna monograficzna publikacja wydana we współpracy z niemieckim wydawnictwem Spector. Oba przedsięwzięcia zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorzy: Karol Hordziej, Daniel Muzyczuk 

Fot. Zygmunt Rytka, "Ciągi projekcyjne", 1980

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” odbędzie 8 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Galerii Studio przy pl. Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki). Zdjęcia będzie można oglądać do 18 lutego 2024 roku.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00.

9 grudnia na godzinę 15.00 zaplanowano oprowadzenie kuratorskie z udziałem Karola Hordzieja i Daniela Muzyczuka.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem teatrstudio.pl/galeria oraz na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
7
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Twórcy inicjatywy Polish Women Photographers zapraszają na wystawy podsumowujące tegoroczną edycję projektu mającego na celu ukazanie minionego roku w interpretacji polskich...
9
Powiązane artykuły