Zobacz Kraków, jakiego nie znałeś. Uliczne zdjęcia Andrzeja Pilichowskiego-Ragno to opowieść o tym, co wyłania się spod powierzchni rzeczy

1
Redakcja Fotopolis
31 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Andrzej Pilochowski-Ragno pracuje na pograniczu dokumentu i streetu, zakrapiając wszystko sporą dawką surrealizmu. Wystawę zdjęć z serii Magiczny KRK już niebawem będzie można oglądać w ZPAF Gallery.

Magiczny Kraków nie jest projektem, zadaniem do zrealizowania. Jego forma nie jest z góry zaplanowana i określona; w ten sposób nie musi spełniać wymogów, których się zazwyczaj od projektu oczekuje, tzn. spoistości, spójności, ciągłości linii narracyjnej. Nie jest też jednak zbiorem przypadkowych fotografii, jest przede wszystkim wizualnym zapisem codziennego bycia w przestrzeni: społecznej, architektonicznej, emocjonalnej. Jest świadomą reakcją na rutynę, pożerającą pełnię naszego współbycia z rzeczami, ludźmi, kształtami, kolorami, nastrojami, gestami, interakcjami, emocjami. Jest próbą uchwycenia pod „rwącym nurtem rzeczywistości” może właśnie najważniejszych jej aspektów - niecelowości, ironii, karnawału, anarchii.

Negatyw miasta

- Sama idea Magicznego KRK, jako pewnej całości, narodziła się właściwie na Facebooku. Zamieszczałem tam fotografie z krótkim ironicznym tekstem, najczęściej opatrując je przedtytułem ”Magiczny KRK”. - mówi o przedsięwzięciu Andrzej Pilichowski-Ragno. - Oczywiście jest to odniesienie do marketingowej kliszy, powielanej w nieskończonych konfiguracjach w oficjalnych narracjach o Krakowie. Magiczny KRK stawał się w tych fotografiach swego rodzaju miastem negatywem, w relacji do pojęcia „magii”- znaku towarowego przemysłu turystycznego. Naturalnie, choć istotny, aspekt parodystyczny nie jest w tym fotografowaniu najważniejszy.

Magiczny KRK jest też opowieścią o patrzeniu i uważności. O tym, co czasami wyłania się spod powierzchni rzeczy i o tym, jak rzadko się te momenty wydarzają.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy "Magiczny KRK, stan na 2020 rok" odbędzie się w środę, 12 lutego 2020 roku, o godzinie 18:30 w ZPAF Gallery, przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 14 marca, od środy do soboty w godzinach 14:00-18:00.

Andrzej Pilichowski-Ragno

Fotograf i ilustrator. Rocznik 1967. Absolwent Filologii Polskiej UJ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorant w Szkole Doktorskiej ASP w Krakowie. Wykładowca w Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Współpracował z Galerie Conrads z Dusseldorfu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych. Interesuje się zjawiskami (również problematyką teoretyczą)  występującymi na pograniczu dokumentu i fotografii streetowej.

pilichowskiragno.pl

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpafgallery.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Galeria Miejska BWA zaprasza na zbiorową wystawę polskich fotografów, którzy wzięli na warsztat tematy terenów poprzemysłowych i relacji człowieka do miejsca. Zdjęcia...
47
0
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Już 27 maja będziecie mogli posłuchać o kulisach powstawania „neonowych” zdjęć fotografa, producenta oraz dyrektora kreatywnego warszawskiego studia Vidoq.
172
0
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Dziś o 20:00 na fanpage’u MFK oficjalnie startuje tegoroczna odsłona festiwalu. Oto przegląd najbliższych wydarzeń, w których będziecie mogli uczestniczyć bez...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)