Zobacz Kraków, jakiego nie znałeś. Uliczne zdjęcia Andrzeja Pilichowskiego-Ragno to opowieść o tym, co wyłania się spod powierzchni rzeczy

Autor: Redakcja Fotopolis

31 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Andrzej Pilochowski-Ragno pracuje na pograniczu dokumentu i streetu, zakrapiając wszystko sporą dawką surrealizmu. Wystawę zdjęć z serii Magiczny KRK już niebawem będzie można oglądać w ZPAF Gallery.

Magiczny Kraków nie jest projektem, zadaniem do zrealizowania. Jego forma nie jest z góry zaplanowana i określona; w ten sposób nie musi spełniać wymogów, których się zazwyczaj od projektu oczekuje, tzn. spoistości, spójności, ciągłości linii narracyjnej. Nie jest też jednak zbiorem przypadkowych fotografii, jest przede wszystkim wizualnym zapisem codziennego bycia w przestrzeni: społecznej, architektonicznej, emocjonalnej. Jest świadomą reakcją na rutynę, pożerającą pełnię naszego współbycia z rzeczami, ludźmi, kształtami, kolorami, nastrojami, gestami, interakcjami, emocjami. Jest próbą uchwycenia pod „rwącym nurtem rzeczywistości” może właśnie najważniejszych jej aspektów - niecelowości, ironii, karnawału, anarchii.

Negatyw miasta

- Sama idea Magicznego KRK, jako pewnej całości, narodziła się właściwie na Facebooku. Zamieszczałem tam fotografie z krótkim ironicznym tekstem, najczęściej opatrując je przedtytułem ”Magiczny KRK”. - mówi o przedsięwzięciu Andrzej Pilichowski-Ragno. - Oczywiście jest to odniesienie do marketingowej kliszy, powielanej w nieskończonych konfiguracjach w oficjalnych narracjach o Krakowie. Magiczny KRK stawał się w tych fotografiach swego rodzaju miastem negatywem, w relacji do pojęcia „magii”- znaku towarowego przemysłu turystycznego. Naturalnie, choć istotny, aspekt parodystyczny nie jest w tym fotografowaniu najważniejszy.

Magiczny KRK jest też opowieścią o patrzeniu i uważności. O tym, co czasami wyłania się spod powierzchni rzeczy i o tym, jak rzadko się te momenty wydarzają.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy "Magiczny KRK, stan na 2020 rok" odbędzie się w środę, 12 lutego 2020 roku, o godzinie 18:30 w ZPAF Gallery, przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 14 marca, od środy do soboty w godzinach 14:00-18:00.

Andrzej Pilichowski-Ragno

Fotograf i ilustrator. Rocznik 1967. Absolwent Filologii Polskiej UJ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorant w Szkole Doktorskiej ASP w Krakowie. Wykładowca w Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Współpracował z Galerie Conrads z Dusseldorfu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych. Interesuje się zjawiskami (również problematyką teoretyczą)  występującymi na pograniczu dokumentu i fotografii streetowej.

pilichowskiragno.pl

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpafgallery.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)