Software
Zamień Nikona w RED-a - oficjalne tabele LUT dla formatu N-Log
„Chwile, choć płyną, to mają swoje punkty kulminacyjne. Płyną jak fala, która narasta, by osiągnąć szczyt i się załamać” – mówi w naszym podcaście Joel Meyerowitz, żywa legenda fotografii ulicznej.
Meyerowitz jest jednym z najbardziej znanych fotografów ulicznych swojego pokolenia, pionierem i propagatorem fotografii kolorowej, wpływowym publicystą i nauczycielem. Opublikował ponad 30 książek a jego prace, prezentowane na ponad 350 wystawach na całym świecie, weszły do kolekcji muzeów takich jak MoMA, Whitney Museum of American Art., Tate Modern i wielu innych.
Rozpoczął swoją przygodę z kamerą na początku lat sześćdziesiątych, fotografując ulice Nowego Jorku. Wtedy także spotkał Roberta Franka, który był wówczas postacią legendarną w środowisku amerykańskich fotografów dokumentalnych. Spotkanie to zaważyło na dalszym losie młodego Meyerowitza, który postanowił związać się z fotografią na dobre.
Zdjęcia Meyerowitza charakteryzuje wyjątkowe wyczucie sytuacji, umiejętność uchwycenia magii codzienności i niepowtarzalny styl, wynikający z ciekawości i otwartości na świat i ludzi. Mało kto potrafi tak perfekcyjnie uchwycić zaskakujące i często absurdalne sceny codziennego życia. Zaobserwowane i zatrzymane w ułamkach sekundy ujęcia zawsze wydają się być drobiazgowo zaaranżowanymi kompozycjami. Wszystkie elementy fotografii – obiekty, kolor, forma, kompozycja - współgrają ze sobą, tworząc wnikliwy i nieco ironiczny opis otaczającego świata.
© Joel Meyerowitz, Paris, France, 1967
Na goszczącej w Warszawie wystawie zobaczymy najwcześniejsze, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe zdjęcia, wykonane na zatłoczonych ulicach Nowego Jorku. Obejrzymy kadry zarejestrowane podczas rocznej podróży przez Europę w latach 1966-67. I wreszcie - na koniec - przyjrzymy się ikonicznym fotografiom wykonanym w Stanach Zjednoczonych w latach 70., na których kolor ostatecznie zwyciężył nad czernią i bielą.
Kiedy: 1.07.2022-30.07.2022
Gdzie: Leica Store i 6x7 Leica Gallery Warszawa, Ul. Mysia 3, 3p
Godziny otwarcia: Pon. - Sob. 10-20
Wstęp płatny: 15 zł (bilety dostępne na interticket.pl)