Tomasz Tomaszewski: „Czekam na przełom” [PODCAST]

O pracy z archiwum, roli internetu i o tym jak w czasach rewolucji technologicznej zmienia się funkcja fotografii rozmawiamy z jednym z najbardziej uznanych polskich reportażystów.

Autor: Michał Matus

28 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

W najnowszym podcaście Tomasz Tomaszewski mówi o tym jak fotografia zyskuje pozornie tracąc swoje znaczenie. Pytamy o nową książkę, pracę nad archiwum, zmiany w myśleniu o edycji zdjęć, budowaniu historii. Rozmawiamy też o roli internetu w tym jak funkcjonuje fotografia, o roli naśladownictwa i oryginalności.

Jak opowiadać zdjęciami historie? Do jakich wzorców sięgać? Czy po tylu latach z aparatem w ręku fotografia może jeszcze zaskoczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej rozmowie Fotopolis.

Tomasz Tomaszewski – sylwetka fotografa

Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członek związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie i American Society of Media Photographers. Autor min. książek: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie  – inni ludzie tacy jak my, W Centrum,  Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem; laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA. Publikuje zdjęcia także w min. takich pismach jak: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue.

www.academy.tomasztomaszewski.com

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Jacek Gąsiorowski i Grzegorz Dembiński. Ojcowie i fotografowie [Podcast]
Dlaczego decydują się na robienie zdjęć swoim dzieciom? Kiedy sięgają po aparat i czy poza dokumentowanie życia znajdują też w tym artystyczną przyjemność? Do rozmowy prowadzonej przez Monikę...
21
Ukraina wciąż walczy. Dziś również o uwagę mediów. Rafał Milach i Mychajło Palinczak [Podcast]
Ukraina wciąż walczy. Dziś również o uwagę mediów. Rafał Milach i Mychajło Palinczak [Podcast]
„Oswajanie wojny to widok nawet bardziej przerażający niż kolejne ciało leżące na ulicy”. O realiach pracy fotoreporterów w Ukrainie i różnych formach oporu, które dokumentują, rozmawiamy ze...
30
Gdzie kończy się inspiracja a zaczyna plagiat? Kacper Kowalski i Katarzyna Sagatowska [PODCAST]
Gdzie kończy się inspiracja a zaczyna plagiat? Kacper Kowalski i Katarzyna Sagatowska [PODCAST]
Co czuje fotograf, którego pracą inspirują się inni twórcy? Kiedy zaciera się granica między czerpaniem z dorobku a kopiowaniem? O wyzwaniach, które stoją przed fotografami i fotografkami Monika...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (18)