„The World is Where You Stop” - album podsumowujący 40 lat pracy Tomasza Tomaszewskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nakładem Blow Up Press ukazała się nowa książka "The World is Where You Stop", podsumowująca 40 lat pracy twórczej mistrza polskiej fotografii Tomasza Tomaszewskiego. To krytyczne spojrzenie na naszą rzeczywistość, zamknięte w 150 wielkoformatowych fotografiach. 17 sierpnia w Leica Store odbędzie się spotkanie autorskie z fotografem.

Tomasz Tomaszewski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografów, przygotował dla nas niebywałą ucztę. „The World Is Where You Stop” to pierwsza próba podsumowania jego 50-letniej kariery, podczas której przemierzył świat we wszystkich możliwych kierunkach. Z każdej podróży wracał nie tylko z bagażem nowych doświadczeń, ale przede wszystkim z rolkami filmów wypełnionymi kadrami pokazującymi bez ogródek kim jesteśmy, co sobie wzajemnie robimy i jakie to niesie ze sobą skutki.

Najnowsza książka legendy polskiej fotografii zabierze Cię w podróż dookoła świata. Usiądź wygodnie, zapnij pasy i odkryj świat widziany oczami Tomasza Tomaszewskiego.

W 150 zdjęć dookoła ludzkiej natury

Tomasz Tomaszewski, "The World is Where You Stop"

Wydana z niezwykłą dbałością o każdy detal książka, którą zaprojektowała Aneta Kowalczyk, jest tym samym manifestem Tomasza Tomaszewskiego, jego komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Gdy patrzymy na czarno-białe zdjęcia z książki, uświadamiamy sobie, że największym złem na Ziemi jest sam człowiek, który swoimi działaniami i bezrefleksyjnością kieruje nas ku totalnej apokalipsie. Tę krytyczną próbę przyjrzenia się nam samym potęgują dwa portrety, które otwierają i zamykają publikację. W książce wykorzystano zdjęcia wykonane na przestrzeni wielu lat, z których wiele nigdy nie było publikowanych. Całość układa się w filozoficzną opowieść o człowieku, humanizmie, dobrze i źle.

Zdjęciom Tomasza Tomaszewskiego towarzyszą dwa eseje. Ten pierwszy, którego autorem jest wieloletni szef fotografii w magazynie „National Geographic” Kent Kobersteen, koncentruje się na znaczeniu i roli fotografii w odkrywaniu i pokazywaniu świata, nazywając Tomasza Tomaszewskiego „mistrzem humanistycznych aspektów fotografii”. Drugi esej ma zupełnie inny charakter. Profesor Tadeusz Gadacz pisze w nim o źle, jego genezie, próbach zrozumienia, a także narzędziach, które mogłyby mu się przeciwstawić, okiełznać. Oba teksty doskonale uzupełniają zaprezentowany materiał fotograficzny, nadają mu nowe znaczenie i wynoszą na inny poziom.

Tomasz Tomaszewski, "The World is Where You Stop"

Tomasz Tomaszewski, "The World is Where You Stop"

150 czarno-białych obrazów nie podaje przyczyny, jak to się stało, że znaleźliśmy się w tym a nie innym miejscu. Zadają natomiast pytania dotyczące tego, w jakim kierunku zmierza nasz świat i czego możemy spodziewać się na końcu tej drogi. Zbudowana jako spójna, wielowątkowa opowieść, książka jest przekrojową prezentacją twórczości Tomasza Tomaszewskiego i zawiera zdjęcia, z których wiele nigdy nie było wcześniej publikowanych.

Tomasz Tomaszewski, "The World is Where You Stop"

Tomasz Tomaszewski, "The World is Where You Stop"

Cena i dostępność | Spotkanie autorskie 17 sierpnia

Książka Tomasza Tomaszewskiego "The World is Where You Stop" została wydana w limitowanym nakładzie 1500 egzemplarzy. Wydawnictwo dostępne jest do kupienie w cenie 575 zł na stronie stronie Blow Up Press oraz na Leicastore.pl.

W ramach promocji albumu 17 sierpnia w warszawskim Leica Store (ul. Mysia 3) odbędzie się także spotkanie autorskie z Tomaszem Tomaszewskim. W trakcie spotkania, artysta opowie o procesie tworzenia albumu i znajdujących się w niej niepublikowanych dotąd fotografii.
Podczas autorskiego spotkania będziecie mieli okazję zadawać pytania; dowiecie się więcej o technikach fotograficznych użytych przez Tomasza Tomaszewskiego oraz zyskacie wgląd w to, jakie historie kryją się za poszczególnymi fotografiami. Te spotkanie będzie wyjątkową okazją na zgłębiania refleksji na temat współczesnego świata.

Start o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie facebookowej wydarzenia

"The World is Where You Stop" | Tomasz Tomaszewski

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

 • Wydawnictwo: BLOW UP PRESS
 • Fotografie: Tomasz Tomaszewski
 • Eseje: Kent Kobersteen, Tadeusz Gadacz
 • Projekt: Aneta Kowalczyk
 • Edycja: Tomasz Tomaszewski, Aneta Kowalczyk and Grzegorz Kosmala
 • Oprawa: miękka
 • Format: 28 x 37 cm
 • Liczba stron: 320
 • Liczba zdjęć: 150
 • Język: angielski
 • Nakład: 1500 egzemplarzy
 • Cena: 575 zł
Tomasz Tomaszewski - sylwetka autora:
Polski fotograf, wieloletni współpracownik międzynarodowej edycji magazynu „National Geographic” oraz główny konsultant jego polskiej edycji, autor wielu książek autorskich. Posiada stopień naukowy doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archive w Hamburgu oraz National Geographic Creative w Waszyngtonie. Uczy fotografii w ramach autorskiej akademii oraz warsztatów fotograficznych organizowanych w Polsce oraz zagranicą.

Więcej informacji i możliwość zakupu znajdziecie na stronie blowuppress.eu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po...
Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)