Tomasz Tomaszewski opowiada o albumie "To, co trwałe" [WIDEO]

0
Maciej Luśtyk
20 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W zeszłą sobotę, 12 grudnia 2015 roku, w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się premiera najnowszej książki fotograficznej Tomasza Tomaszewskiego. O wrażeniach z wydarzenia i idei stojącej za projektem „To, co trwałe” rozmawiamy z autorem.
Album „To, co trwałe” jest zwieńczeniem blisko dwuletniej pracy fotografa nad dokumentacją codzienności i intymnego życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał materiał wielowymiarowy, a przy tym osobisty, w wyjątkowy sposób obrazujący okrytą aurą tajemniczości tożsamość kultury góralskiej. Album, opracowany we współpracy z Grzegorzem Kaplą, autorem znajdujących się w nim tekstów, zawiera ponad 130 pieczołowicie zreprodukowanych fotografii.

Oficjalna premiera albumu, ze względu na charakter publikacji, odbyła się w zeszłą sobotę w centrum kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej. Na wydarzeniu pojawili się przede wszystkim przedstawiciele lokalnej społeczności - bohaterowie najnowszego albumu. Do nich też w głównej mierze wydarzenie było adresowane. Bez blichtru i światła jupiterów, wyjątkowy projekt znalazł swój finał w miejscu, w którym się narodził.Gdy emocje związane z premierą nieco opadły, postanowiliśmy porozmawiać z autorem zdjęć. O wrażeniach z premiery, pracy nad projektem i idei towarzyszącej najnowszemu albumowi opowiada Tomasz Tomaszewski.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora ASP w Warszawie. Członek ZPAF, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „W poszukiwaniu Ameryki” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „Cyganie – inni ludzie tacy jak my”, „W centrum”, „Niezwykła Hiszpania”, „Rzut beretem”, „Zapewnia się atmosferę życzliwości”, a swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Album "To, co trwałe" autorstwa Tomasza Tomaszewskiego można nabyć w cenie 249 zł.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)