Tomasz Tomaszewski opowiada o albumie "To, co trwałe" [WIDEO]

Autor: Maciej Luśtyk

20 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W zeszłą sobotę, 12 grudnia 2015 roku, w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się premiera najnowszej książki fotograficznej Tomasza Tomaszewskiego. O wrażeniach z wydarzenia i idei stojącej za projektem „To, co trwałe” rozmawiamy z autorem.

Album „To, co trwałe” jest zwieńczeniem blisko dwuletniej pracy fotografa nad dokumentacją codzienności i intymnego życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał materiał wielowymiarowy, a przy tym osobisty, w wyjątkowy sposób obrazujący okrytą aurą tajemniczości tożsamość kultury góralskiej. Album, opracowany we współpracy z Grzegorzem Kaplą, autorem znajdujących się w nim tekstów, zawiera ponad 130 pieczołowicie zreprodukowanych fotografii.

Oficjalna premiera albumu, ze względu na charakter publikacji, odbyła się w zeszłą sobotę w centrum kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej. Na wydarzeniu pojawili się przede wszystkim przedstawiciele lokalnej społeczności - bohaterowie najnowszego albumu. Do nich też w głównej mierze wydarzenie było adresowane. Bez blichtru i światła jupiterów, wyjątkowy projekt znalazł swój finał w miejscu, w którym się narodził.

Gdy emocje związane z premierą nieco opadły, postanowiliśmy porozmawiać z autorem zdjęć. O wrażeniach z premiery, pracy nad projektem i idei towarzyszącej najnowszemu albumowi opowiada Tomasz Tomaszewski.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora ASP w Warszawie. Członek ZPAF, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „W poszukiwaniu Ameryki” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „Cyganie – inni ludzie tacy jak my”, „W centrum”, „Niezwykła Hiszpania”, „Rzut beretem”, „Zapewnia się atmosferę życzliwości”, a swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Album "To, co trwałe" autorstwa Tomasza Tomaszewskiego można nabyć w cenie 249 zł

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na świecie
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na...
Organizatorzy Red Bull Illume przez cały najbliższy tydzień będą ujawniać nazwiska laureatów tegorocznej edycji tego wyjątkowego konkursu. O główną nagrodę walczy 4...
9
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Wygląda na to, że historia kultowej marki powraca na właściwe tory. Nowy właściciel firmy informuje o zmianie siedziby i uruchomieniu własnej manufaktury. Już niebawem...
6
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Współpraca z producentami akcesoriów oświetleniowych rozszerzyć ma kwestie kompatybilności i zwiększyć możliwości w zakresie pracy ze sztucznym światłem.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)