Tomasz Tomaszewski opowiada o albumie "To, co trwałe" [WIDEO]

0
Maciej Luśtyk
20 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W zeszłą sobotę, 12 grudnia 2015 roku, w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się premiera najnowszej książki fotograficznej Tomasza Tomaszewskiego. O wrażeniach z wydarzenia i idei stojącej za projektem „To, co trwałe” rozmawiamy z autorem.
Album „To, co trwałe” jest zwieńczeniem blisko dwuletniej pracy fotografa nad dokumentacją codzienności i intymnego życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał materiał wielowymiarowy, a przy tym osobisty, w wyjątkowy sposób obrazujący okrytą aurą tajemniczości tożsamość kultury góralskiej. Album, opracowany we współpracy z Grzegorzem Kaplą, autorem znajdujących się w nim tekstów, zawiera ponad 130 pieczołowicie zreprodukowanych fotografii.

Oficjalna premiera albumu, ze względu na charakter publikacji, odbyła się w zeszłą sobotę w centrum kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej. Na wydarzeniu pojawili się przede wszystkim przedstawiciele lokalnej społeczności - bohaterowie najnowszego albumu. Do nich też w głównej mierze wydarzenie było adresowane. Bez blichtru i światła jupiterów, wyjątkowy projekt znalazł swój finał w miejscu, w którym się narodził.Gdy emocje związane z premierą nieco opadły, postanowiliśmy porozmawiać z autorem zdjęć. O wrażeniach z premiery, pracy nad projektem i idei towarzyszącej najnowszemu albumowi opowiada Tomasz Tomaszewski.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora ASP w Warszawie. Członek ZPAF, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „W poszukiwaniu Ameryki” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „Cyganie – inni ludzie tacy jak my”, „W centrum”, „Niezwykła Hiszpania”, „Rzut beretem”, „Zapewnia się atmosferę życzliwości”, a swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Album "To, co trwałe" autorstwa Tomasza Tomaszewskiego można nabyć w cenie 249 zł.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)